FELIETON HR

Rozmowy (nie)kontrolowane

W swoim życiu brałam udział w nie jednej rekrutacji. Czasem szukałam dla siebie inspiracji, czasem możliwości, a czasem ze zwykłej ciekawości odpowiadałam na zaczepki kolegów lub koleżanek z mojej branży i co?
Czytaj więcej

Personal Branding fundamentem Employer Brandingu

Temat Personal Brandingu w wielu firmach powoduje poczucie zagrożenia. Dlaczego?
Czytaj więcej

O czym powinien pamiętać HR Business Partner, zanim spotka się z Dyrektorem Sprzedaży

Przez wiele lat pracowałam z działami sprzedaży i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że były to jedne z najciekawszych doświadczeń, jakie miałam okazję zdobyć.
Czytaj więcej

Szef w butach zza dużej rozmiarówki

Nie każdy z nas jest prezesem z pokerową twarzą i kotem Alikiem, i nie każdy z nas musi, albo powinien być kierownikiem – nawet, jeśli uparcie o tym śni po nocach i dniach…
Czytaj więcej

Jak znaleźć pracę po 10 latach w jednej organizacji?

Obecnie na rynku pracy utrzymuje się trend, związania się pracownika z firmą na co najwyżej kilka lat.
Czytaj więcej

Czy powinniśmy uczyć się przez całe życie? Nieustające kształcenie, a zmiana procesów uczenia

Edukacja w Polsce jest tematem nieustających dyskusji – nic dziwnego, każdy z nas ma za sobą pewne doświadczenia szkolne oraz określone poglądy na ten temat.
Czytaj więcej

Poczta pantoflowa też ma swoje granice

Ponoć siłą w dzisiejszych czasach jest moc poleceń. Wielu ekspertów powołuje się na trafność kandydatur zarekomendowanych przez innych ludzi.
Czytaj więcej

Szef i pracownik = komunikacja

Szef i pracownicy bez sprawnej komunikacji nie działają ani efektywnie, ani wydajnie. Pomimo że firmy włączają do swojego systemu komunikacji narzędzia poczty elektronicznej czy  nowoczesne aplikacje, to nie można zapominać o systematycznej komunikacji w formie rozmowy. W obecnych czasach rozmowę bezpośrednią często zastępuje rozmowa on-line, co jest szczególnie przydatne przy rozproszonej strukturze organizacyjnej. Rozmowa to
Czytaj więcej

Od gadania do działania

Nie jeden raz spotkałam ich. Byli jak ćmy lecące do światła, albo wrony masowo obsiadające drzewo. Mijała chwila i od razu zaczynali, bez tzw. „krempacji”. Prosto z mostu. Narzekacze pracowi.
Czytaj więcej

Motivation, Black Holes and ROI

Recently I have learned that someone is publishing a book about “50 most bu****it theories” managers may come across during corporate training. Author challenges Maslow and other fundamental theories by gathering contradictory results of various psychological studies. This reminded me also of some situations when business managers have discredited employee survey results around motivation, or HR tools in general.
Czytaj więcej

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco
z newsami
ze świata HR

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER