NA CZASIE

Liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS wzrosła o połowę w ciągu roku

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za IIQ br. wynika, że już ponad 403 tys. Ukraińców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To o 49% więcej, niż w podobnym okresie ubiegłego roku.
Czytaj więcej

Warunki konkurencyjności biznesu – co, jeśli nie technologia? TrendBook HR Influencers  

TrendBook HRI to publikacja będąca efektem prac zarządzających, liderów branży HR oraz menedżerów HR.
Czytaj więcej

Jaki musi być pracownik przyszłości?

Rozwój technologiczny, który rewolucjonizuje świat na naszych oczach, wprowadza nieuchronnie zmiany w sposobie naszego życia i pracy. Rozwój sztucznej inteligencji, robotyzacja, zarządzanie ogromną ilością danych – wszystko to sprawia, że zmienia się model kompetencyjny pracowników, również polskich firm.
Czytaj więcej

Uczestniczki programu „W drodze do pracy” wracają na ścieżkę kariery zawodowej

13 z 20 uczestniczek wróciło do pracy, a kilka kolejnych uczestniczy w procesie rekrutacyjnym. Niektóre panie planują rozpoczęcie własnej działalności. Tak przedstawiają się wyniki 8. edycji programu aktywizacji zawodowej kobiet „W drodze do pracy” realizowanego przez Henkel Polska i Fundację „Miejsce Kobiet”.   – Inicjując program społeczny „W drodze do pracy” w 2013 roku postawiliśmy sobie
Czytaj więcej

39% polskich pracowników boi się obniżania tempa wzrostu płac przez napływ Ukraińców

Czterech na dziesięciu polskich pracowników obawia się, że napływ Ukraińców przyczyni się do spowolnienia wzrostu płac, jednak tylko 9% martwi potencjalna utrata stanowiska. Jednocześnie ponad połowa Polaków jest zdania, że zatrudnianie kadry ze Wschodu nie zahamuje wzrostu wynagrodzeń – wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” opracowanego przez Personnel Service. Obawy dotyczące obniżania
Czytaj więcej

Jak rozmawiać o zarobkach?

Jednym z pytań, które podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawia kandydatom wiele trudności jest pytanie o oczekiwania finansowe. Rekruterzy z firmy doradztwa personalnego PEOPLE  w wielu przypadkach rekomendują kandydatom wskazywanie widełek płacowych, których rozpiętość sięga ok. 15-20%.
Czytaj więcej

Pracodawcy coraz bardziej dbają o work-life balance – już nie tylko pracownika, ale również jego rodziny.

W pracy spędzamy średnio ponad 41 godzin tygodniowo. Coraz częściej przenosimy też zawodowe obowiązki do domu. To z kolei skutkuje przemęczeniem oraz spadkiem efektywności, zaangażowania i motywacji. Dlatego coraz większa liczba pracodawców zaczyna dbać o tzw. work-life balance – już nie tylko pracowników, ale również ich rodzin.
Czytaj więcej

Emocje niekoniecznie pozytywne

Zdecydowana większość zatrudnionych doświadcza wysokiego poziomu stresu, który w wielu przypadkach działa na nich destrukcyjnie. Niesprzyjające czynniki prowadzą do szeregu dolegliwości, które obniżają komfort pracy i życia.
Czytaj więcej

Młodzi potrzebują wsparcia nas wszystkich w drodze na rynek pracy

 Ponad 400 młodych liderów w wieku 18-30 lat, z 43 państw Europy, spotkało się w Nowym Sączu, aby debatować w gronie przedstawicieli życia politycznego, społecznego i biznesowego na temat wyzwań współczesnej Europy.
Czytaj więcej

Więcej pracowników z Indii w Polsce?

Coraz więcej agencji zrzeszonych w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia – największej tego typu branżowej organizacji w Polsce z otwartymi ramionami przyjęła by pracowników z Indii.
Czytaj więcej

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco
z newsami
ze świata HR

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER