Jeśli masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości kliknij tutaj

‼UWAGA ‼ Zapraszamy Państwa do udziału w wyjątkowym badaniu http://analitykahr.badanie.net/, którego celem jest weryfikacja procesów zarządzania kapitałem ludzkim stosowanych w przedsiębiorstwach różnych branż oraz opracowanie zestawu mierników służących do pomiaru efektywności tych procesów. Jeśli zdecydujesz się poświęcić kilka minut swojego cennego czasu, otrzymasz: - dostęp do raportu podsumowującego wyniki uzyskane w badaniu ogólnopolskim, które zostaną opracowane w formie zbiorczych zestawień statystycznych; -12-miesięczny dostęp do pełnej wersji HR Analyzer – innowacyjnego systemu wspomagającego ocenę i ewaluację działań HR w przedsiębiorstwie; możliwość wsparcia działań badawczo-rozwojowych służących wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorstwami działającymi w Polsce oraz podnoszeniu jakości i efektywności zarządzania kapitałem ludzkim przedsiębiorstw. Jesteśmy pewni, że narzędzie HR Analyzer pozwoli na wypracowanie nowej, lepszej jakości pracy działów HR oraz podniesienie ich pozycji w firmie :) Z góry dziękujemy za wsparcie!

X, Y, Z i Henryk - co ich kręci, co motywuje

Różnorodność pokoleń w firmach może przyprawić o zawrót głowy. Jest generacja X, Z, Y, a ostatnio dużo mówi się o „Henrykach". Mają odmienne wizje świata, cele, potrzeby i oczekiwania, także wobec pracodawców. Jak motywować wszystkie te grupy?
Nadchodzi nowe!
Rozmowa z założycielami Agencji Pracy HR Quality oraz pomysłodawcami platformy rekrutacyjnej QDriver.eu dedykowanej branży logistyczno - transportowej (Grzegorzem Boczoń, Łukaszem Gwizdałą oraz Andrzejem Stecem)
Efektywność liderów w polskich organizacjach
Blisko połowa zarządzających w polskich firmach uważa, że ich obecny styl pracy i sposób działania jest niekorzystny dla ich zdrowia. Ponadto 1/3 liderów ocenia, że nie pracuje w pełni efektywnie, a praca zawodowa negatywnie odbija się na ich relacjach z bliskimi. Jaka jest kondycja liderów w polskich organizacjach?
Co zabija zaangażowanie pracowników i jak sobie z tym radzić?
Zaangażowanie jest trudnym tematem dla wszystkich organizacji. Zaangażowanych jest jedynie 30-50% pracowników. W firmie Oracle odnotowano wzrost zaangażowania z 70% do 80%, który przyniósł około 2 mld USD oszczędności. Co zatem możemy zrobić, aby wpłynąć na zwiększenie wkładu pracowników?
Jak zbudować system benefitów w firmie?
Systemy benefitów zyskują na znaczeniu przy wyborze pracodawcy czy przywiązaniu pracownika do firmy. Ich głównym celem jest zapewnienie pracownikom poczucia bezpieczeństwa życiowego oraz zwiększanie motywacji. Warto więc poznać odpowiedź na pytanie nie tylko jak zbudować system benefitów...
Więcej L4 pod koniec roku
Liczba zwolnień lekarskich wystawianych w ostatnim kwartale roku wzrasta o 24% wporównaniu z III kwartałem.
Składka na Fundusz Pracy, a prawo do zasiłku
Minimalna w porównaniu do wysokości pozostałych składek, a tak istotna przy ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych. Poznaj tajemnice najistotniejszej składki dla osób, które tracą zatrudnienie, a chcą nabyć prawo do zasiłku.
O co pracodawca nie może zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Czy planuje pani dzieci? Na kogo pan głosował? Pali pan papierosy? To pytania, których pracodawca nie może zadać. Dlaczego? Bo łamie prawo.
Prawie co piąty z nas dojeżdża rowerem do pracy. Czy jest to spowodowane wyłącznie zdrowym stylem życia?
3/4 Polaków jeździ na rowerze. 26% osób z tej grupy wykorzystuje go także na dojazdy do pracy.
Jedynie 6% dorosłych Polaków ma pracę w pełnym wymiarze godzin, która ich satysfakcjonuje
Pod względem poziomu satysfakcji z pracy Polacy zajmują 10. miejsce w Europie. Wciąż jesteśmy społeczeństwem na dorobku: często zamiast pracy interesującej wybieramy tę, która przede wszystkim jest dobrze płatna.
Szkolenia na firmowym topie. Znaczenie rozwoju kompetencji dla biznesu
Szkolenia są dziś rynkową koniecznością dla większości firm. Powody? Z jednej strony wymusza je automatyzacja pracy i dynamika gospodarki, coraz szybciej zmieniającej zestawy kluczowych kompetencji specjalistów.
Liderzy w kryzysie
Z roku na rok maleje zaufanie do liderów. Tegoroczne badanie Edelman Trust Barometer pokazuje kolejny spadek poziomu wiarygodności osób zarządzających firmami, który w roku 2017 spadł do najniższego jak do tej pory poziomu. Obecnie jedynie 37% badanych wierzy w oficjalnie publikowane stanowisko CEO firmy.
Millenialsi zmieniają rynek pracy
Firmy z branży IT od dawna funkcjonują w realiach rywalizacji o najlepszych specjalistów, tworząc dogodne warunki pracy, oferując ciekawe wyzwania zawodowe, atrakcyjne szkolenia oraz dodatkowe korzyści, takie jak opieka medyczna dla rodzin czy pakiety sportowe.
22 listopada 2017
HR na Śniadanie - Gdańsk
1 grudnia 2017
HR na Śniadanie - Warszawa
20 października
HR na Śniadanie - Poznań
26 września 2017
Brunch EB - Warszawa
Więcej >>
Więcej >>
Wszyscy chcą zmian – nikt nie chce się zmienić
Pracownicy bardzo często dostrzegają potrzebę wprowadzenia zmian w firmie. Nie oznacza to jednak, że reagują entuzjastyczne, gdy szefowie zapowiadają, iż zmiany (nawet te pożądane) faktycznie zostaną wprowadzone. Jeszcze gorzej, jeśli menedżer oczeku
Rekrutacja. Jak znaleźć idealnych pracowników do kontaktu z klientem?
Jak powinna wyglądać rekrutacja specjalistów od komunikacji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz?
Jak digitalizacja pomoże Ci w rekrutacji Millenialsów?
Digitalizacja jest obecnie jednym z częściej używanych słów. Na pewno wielokrotnie słyszałeś to pojęcie w pracy: „Musimy postawić na digitalizację" lub „Zaplanujmy strategię digitalową". Czy słysząc te hasła, masz pewność, że wiesz co dana osoba ma na myśli?
ASERTYWNOŚĆ 3.0, czyli budowanie zdrowych relacji, osiąganie celów i ochrona granic
Asertywność najczęściej kojarzona bywa z odmawianiem, umiejętnością obrony swoich racji czy też „nieranieniem" innych ludzi.

Data aktualizacji: 2011.04.01 © Copyright 2007-2012 HRNews Reklama
Kontakt
Masz uwagi, propozycje, chcesz z nami współpracować? Napisz
Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera kliknij tutaj