PRAWO

Czy PPK, mające za zadanie podnieść dochód na emeryturze, okaże się substytutem podwyżek?

Warszawa, 5 lutego 2019 r. – Już od 1 lipca 2019 r. największe firmy, tzn. podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób, muszą utworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Czytaj więcej

Elektroniczne akta osobowe – wsparcie czy utrudnienie dla pracodawców?

Dokumentacja pracownicza, prowadzona w formie wyłącznie elektronicznej, jest równoważna z dotychczas obowiązują wersją papierową.
Czytaj więcej

Zalecenie „może chodzić” nie oznacza, że pracownik może robić, co zechce

Pracownik może podejmować w trakcie zwolnienia lekarskiego wyłącznie aktywności niezbędne dla zapewnienia codziennego funkcjonowania
Czytaj więcej

Utrata całego zasiłku chorobowego

Pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia...
Czytaj więcej

Digitalizacja akt pracowniczych – prawne i praktyczne aspekty innowacji dla działów HR

Od 1 stycznia 2019 wejdzie w życie nowelizacja, dzięki której firmy będą mogły przechowywać dokumentację osobową i płacową w formie elektronicznej.
Czytaj więcej

Rekrutacja a RODO

Czy rekruter może sprawdzić nasze kompetencje u byłego pracodawcy, śledzić profil na Facebooku lub potwierdzić nasz dyplom na uczelni?
Czytaj więcej

Urlop ojcowski, tacierzyński czy rodzicielski?

Urlopy dla ojców z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Przysługują każdemu mężczyźnie, który zostaje rodzicem.
Czytaj więcej

Czy szef może odwołać pracownika z urlopu?

Czy szef może odwołać pracownika z urlopu? To pytanie zadaje sobie wielu pracowników, zwłaszcza w sezonie urlopowym. Pracodawca możeodwołać pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?
Czytaj więcej

(Nie) jawne wynagrodzenie

W Polsce toczy się debata, której oś wyznacza propozycja, aby na pracodawców nałożyć obowiązek informowania w ogłoszeniach rekrutacyjnych o wysokości oferowanego wynagrodzenia. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został złożony w sejmie. Czy zarobki w Polsce będą jawne?
Czytaj więcej

W 2017 było prawie 2,5 tys. spraw o dyskryminację i mobbing

Wzrost liczby pracowników zagranicznych oraz aktualne nastroje społeczne sprawiły, iż dla polskich pracodawców zaktualizował się zapomniany i przez lata marginalizowany na polskim rynku pracy problem dyskryminacji i mobbingu w zatrudnieniu.
Czytaj więcej

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco
z newsami
ze świata HR

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER