• Artykułów
  AUTHOR

  Melanie Kreis

  Melanie Kreis rozpoczęła pracę zawodową w 1997 roku jako doradca w McKinsey. W 2000 roku przeszła do Apax, spółki inwestycyjnej w sektorze Private Equity, gdzie odpowiadała za transakcje przeprowadzane w Londynie i Monachium. W 2004 roku Melanie związała się z Deutsche Post, gdzie początkowo pracowała w Dziale rozwoju korporacyjnego w Bonn a potem kierowała integracją z Exel w Wielkiej Brytanii.

  W październiku 2006 roku Melanie objęła przewodnictwo nad działem Zarządu na stanowisku Wiceprezesa Wykonawczego Biura Korporacyjnego/Organizacji Korporacyjnej. W 2009 roku objęła kierownictwo Działu controllingu korporacyjnego w biurze głównym Grupy. W kwietniu 2013 roku została powołana na Głównego Dyrektora Finansowego oddziału DHL Express, jednego z kluczowych pod względem generowanych zysków oddziałów w Grupie Deutsche Post DHL.

  1 listopada 2014 roku Melanie została powołana do Zarządu Grupy Deutsche Post DHL jako Dyrektor ds. Zatrudnienia oraz Członek Zarządu odpowiedzialna za HR.

  Skąd wzięłaś wiedzę dotyczącą zarządzania zasobami ludzkimi i powiązanych modeli na początku swojej kariery?

  Moja funkcja członka zarządu odpowiedzialnego za zasoby ludzkie, którą pełnię obecnie, wskazuje na to, że nie boję się zmiany ścieżki kariery, jako że poprzednio pracowałam w finansach i kontrolingu. Dzięki temu wnoszę duże doświadczenie zdobyte podczas pracy na różnych stanowiskach kierowniczych w Grupie Deutsche Post DHL i poza nią – zarówno w Niemczech, jak i zagranicą. Wielką zaletą jest to, że pracowałam z niemal każdą częścią naszego dużego przedsiębiorstwa. Myślę, że to jest niezwykle istotne dla stanowiska w dziale zasobów ludzkich, bo podobnie jak w dziale finansów, pełnimy rolę wspierającą. Musimy mieć pewność, że naprawdę przyczyniamy się do sukcesu firmy w różnych jej dywizjach. Musimy zrozumieć, w jaki sposób możemy wspierać je w dalszym rozwoju. Jest to obecnie jeden z głównych tematów dla mnie i moich bardzo doświadczonych członków zespołu zarządzania zasobami ludzkimi, na których mogę polegać.

  Jaki był najciekawszy projekt kadrowy, w którym brałaś udział?

  Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji jednego z najtrudniejszych zadań, z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich 20 lat na naszym krajowym rynku w Niemczech, jako że dążymy do osiągnięcia zrównoważonej i zorientowanej na przyszłość struktury wynagrodzeń, która umożliwia rozwój naszej działalności PeP (Post – eCommerce – Parcel), co oznacza intensywne negocjacje z naszymi partnerami społecznymi. W oczywisty sposób jest to trudne przedsięwzięcie i nie należy do najłatwiejszych zadań podczas moich pierwszych 12 miesięcy pracy na tym stanowisku, ale zważywszy na poważne konsekwencje na przyszłość, jest ono niezwykle istotne.

  Co mogłabyś doradzić osobom zaczynającym swoją karierę w zarządzaniu zasobami ludzkimi?

  Po pierwsze, mogę spokojnie powiedzieć, że dokonali dobrego wyboru: zasoby ludzkie to ciekawy dział, bo tutaj chodzi o ludzi. Moim zdaniem w tym zawodzie ważne jest, aby stworzyć sobie przejrzysty profil osobisty, który odzwierciedli Twoje indywidualne cechy osobowe i pokaże, co chcesz dać z siebie. Jednocześnie bardzo ważne jest to, aby zawsze zachować otwarty umysł i aby nie tracić z oczu „całościowego obrazu”, stając się ekspertem. Doświadczenie w pracy z różnymi kulturami i na rynkach zagranicznych także ogromnie pomaga – zwłaszcza jeśli jesteś zainteresowany pracą w międzynarodowej firmie, takiej jak Grupa Deutsche Post DHL. Wreszcie, chociaż jest to prawda dla wszystkich funkcji i wszystkich poziomów, nie można stracić ciekawości świata. Trzeba pozwolić, by inspirowali Cię inni – zawsze znajdą się ludzie, od których możesz się uczyć.

  Jakie wyzwania zarządzanie zasobami ludzkimi na wciąż przed sobą w Polsce?

  Jednym z głównych tematów, który odnosi się nie tylko do Polski, ale do całej organizacji zarządzania zasobami ludzkimi w naszej firmie, jest silny nacisk na tworzenie wartości dodanej dla naszej firmy i bycie blisko realizowanej działalności. Istnieje szereg dalszych tematów, nad którymi moi koledzy z działów HR w Polsce obecnie pracują, między innymi działania związane z zaangażowaniem pracowników oraz zarządzaniem talentami. Odgrywają one również ważną rolę we wspieraniu transformacji naszej dywizji poprzez zarządzanie zmianami i przygotowanie naszej firmy do dalszego wzrostu – np. poprzez pozycjonowanie firmy jako atrakcyjnego pracodawcy na rynku.

  Jakie trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi uważasz za najbardziej perspektywiczne?

  Według mnie istnieje szereg trendów, które będą definiować nasze przyszłe środowisko pracy. Jednym z nich jest z pewnością cyfryzacja i zmiany technologiczne, które będą nadal wywierać ogromny wpływ na sposób pracy w przyszłości. Globalizacja jest kolejnym kluczowym zagadnieniem: w dzisiejszym świecie przedsiębiorstwa i zespoły stają się coraz bardziej międzynarodowe. Ta różnorodność wyraźnie czyni organizacje silniejszymi, ale również wymaga aktywnego wsparcia ze strony zarządzania zasobami ludzkimi. To samo odnosi się do zmian demograficznych, które obecnie także są głównym tematem w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Poszczególne sytuacje demograficzne na całym świecie wymagają zindywidualizowanych rozwiązań na poziomie regionalnym. Wreszcie widzimy, że zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej istotny – zwłaszcza dla młodych ludzi. Coraz częściej oczekują oni od swoich przyszłych pracodawców, aby działali w sposób zrównoważony.

  Co dział zasobów ludzkich powinien zrobić, by zbudować strategie partnerstwa biznesowego?

  Dobra praca kadrowa to podstawa sukcesu nie tylko naszej Grupy, ale każdej firmy. Jesteśmy dostawcą usług, a zatem jakość i motywacja naszych pracowników to kluczowy czynnik wyróżniający nas w naszej działalności. Moim celem jako szefa działu zasobów ludzkich jest więc to, byśmy przekraczali oczekiwania naszych partnerów biznesowych pod względem fachowości, jakości usług, niezawodności i zaangażowania. Czyniąc to, musimy upewnić się, że to wszystko, co robimy jako dział zasobów ludzkich jest ściśle powiązane z wymogami naszej działalności i jest odpowiedzią na potrzeby i obawy naszych pracowników.

PUBLIKACJE AUTORA

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER