5 wskazówek, jak czytać między wierszami w CV

5 wskazówek, jak czytać między wierszami w CV

Każdy chce, by jego CV wyróżniło się na tle dokumentów przesłanych przez konkurentów. Gorzej, jeśli kandydat w tym celu nagina rzeczywistość.

Aż 80 proc. polskich rekruterów spotkało się z kłamstwami w CV (według raportu IBBC Group z 2015 roku). Dotyczą głównie dodatkowych umiejętności, dat zatrudnienia, zakresu obowiązków i wykształcenia.

Na co zwrócić uwagę, by rozpoznać nieprawdziwe lub nieprofesjonalne zapisy w życiorysie kandydata? Odpowiada Joanna Żukowska, ekspertka międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl:

1. Ogólne wrażenie

Czy CV jest czytelne? Czy jest dobrze poukładane? Czy zawiera dużo błędów? Czy czujemy, że tekst gładko prowadzi nas przez zawodową drogę kandydata czy skłania raczej do wyszukiwania potrzebnych informacji? Jeśli dokumenty aplikacyjne są zrozumiałe, oznacza to najczęściej, że zostały starannie przygotowane. To, że CV jest trudne do czytania, może oznaczać, że autor próbował coś ukryć. Nie warto ignorować pierwszego wrażenia z lektury.

2. Dopasowanie do oferty

Czy kandydat zadał sobie trud, by dostosować swoje CV do posady, którą oferujemy? Czy uwypuklił te umiejętności i kompetencje, których szukamy? Podkreślił, jak to, co umie ma się do potrzeb firmy? Można to przecież zrobić nie tylko za pomocą listu motywacyjnego, ale już na poziomie CV. To pokaże, czy mamy do czynienia z poważnym kandydatem.

3. Wykształcenie

Czy praca, którą oferujemy wymaga konkretnych kwalifikacji? Patrzymy nie tylko na stopnie akademickie i inne wypisane w CV elementy wykształcenia, ale też instytucje, które stoją za edukacją kandydata. Nawet najlepiej brzmiący kurs odbyty na słabej uczelni nie gwarantuje, że dostaniemy przygotowanego pracownika. Sprawdź również, czy wszystkie wymienione daty się zgadzają?

4. Doświadczenie

Szukamy jasnych dowodów stabilności i zaangażowania. Jeśli w życiorysie brakuje dat poprzednich prac, prosimy o uzupełnienie. Upewniamy się, że kandydat ma wytłumaczenie na przerwy w pracy. Podobnie w przypadku częstych zmian zatrudnienia. Sprawdzamy, czy rzeczywiście ma potrzebne nam doświadczenie. Szukamy konkretów – przykładów osiągnięć, wdrożeń itd.

5. Zainteresowania i hobby

Ta część CV może odzwierciedlać ułamek osobowości kandydata. Szukający pracy, by wpłynąć na pozytywny odbiór dokumentów aplikacyjnych, często wpisują zainteresowania dopasowane do danej firmy lub branży. To, czy nie skłamali, można sprawdzić dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wystarczy posłuchać, czy opowiadają o swoich zainteresowaniach z pasją.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER