Wysokie koszty, brak wystarczających danych do raportowania oraz brak niezbędnej wiedzy to najczęściej wymieniane w raporcie SAP Polska bariery w wdrażaniu ESG w polskich przedsiębiorstwach. W sektorze transportowym, według badań GS1 Polska, 62 proc. firm nie zna nawet regulacji związanych z ESG, a 90 proc. nie wie, jak zmierzyć ślad węglowy. To pokazuje, że wciąż istnieje duża luka kompetencyjna w tym obszarze. Zdaniem Jolanty Szydłowskiej, prezeski Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów brak kompetencji na poziomie zarządów będzie istotnym wyzwaniem dla firm zarówno w kwestii tworzenia strategii ESG, jak i prawidłowego raportowania.
Największe podmioty już za 2024 rok przedstawią swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju w formie określonej przez unijną dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). W następnych latach wymogi te obejmą kolejne grupy firm, a od 2027 roku obowiązek sprawozdawczości dotyczyć będzie również małych i średnich przedsiębiorstw.
Nie tylko zarządy
Raporty ESG podlegać będą badaniu podobnie jak sprawozdania finansowe, a to oznacza wprost odpowiedzialność zarządów za ich prawidłowe przygotowanie.
– Dlatego tak ważne jest, by właściciele powołujący zarządy dbali o to, by przynajmniej jeden z członków tego organu legitymował się poszerzoną wiedzą o ESG i raportowaniu niefinansowym – podkreśla Jolanta Szydłowska z GFKM. Zdobycie kompetencji z zakresu strategii i raportowania ESG jest kluczowe nie tylko dla menedżerów z poziomu zarządów.
– Na przykład, od specjalistów ds. finansów i audytu wdrożenie zasad ESG w firmie wymagać będzie nowych umiejętności w zakresie analizy danych pozafinansowych. Audyt danych ESG stanie się zaś istotnym elementem procesu zapewnienia wiarygodności raportów. Również pracownicy działów HR czy odpowiedzialni za employer branding nie uciekną od tego tematu. ESG wpływa bowiem na kulturę organizacyjną i satysfakcję pracowników. Odpowiedzialność społeczna, jako element ESG, jest też istotna dla potencjalnych pracowników – zwłaszcza młodsze pokolenia, wybierając pracodawców, zwracają uwagę na działania z tego zakresu – mówi Michał Komorowski, wykładowca i ekspert GFKM z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim.
Wiedza o ESG będzie też niezbędna analitykom rynkowym oraz inwestorom, ponieważ ESG staje się ważnym kryterium oceny ryzyka i potencjału wzrostu przedsiębiorstw. Inwestycje zrównoważone są preferowane przez fundusze inwestycyjne i banki.
ESG daje korzyści
Jak wynika z raportu SAP Polska „Biznes napędzany cyfrowo czy przez ludzi? AI, ESG i fundusze unijne z perspektywy polskich menedżerów”, blisko 53 proc. przedstawicieli badanych firm uważa, że raportowanie ESG pozytywnie wpłynie na ich wyniki finansowe.
Jakie jeszcze korzyści wynikające z ESG dostrzegają przedsiębiorcy? Według prawie 60 proc. ESG wpłynie na optymalizację procesów wewnętrznych i tym samym przyczyni się do zwiększenia efektywności w firmie. Ponad połowa badanych twierdzi, że raportowanie – wpływając na wzrost zaufania i korzystniejsze warunki kredytowe – ułatwi dostęp do kapitału. Tyle samo osób uznało raportowanie pozafinansowe za narzędzie budowania marki pracodawcy, które pomoże przyciągnąć i zatrzymać talenty. Blisko połowa widzi w ESG szansę na lepsze relacje z kluczowymi interesariuszami, zaś 40 proc. liczy na lepszy wizerunek firmy w oczach klientów i inwestorów.
– Świadomi liderzy widzą w ESG nie tylko konieczność spełnienia wymogów nałożonych przez regulatora, ale przede wszystkim szansę na rozwój przedsiębiorstwa oraz zbudowanie przewagi konkurencyjnej. W obliczu rosnących wymagań rynkowych i regulacyjnych kluczowe będzie wsparcie edukacyjne, technologiczne i finansowe dla firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP. Tylko wtedy polski biznes będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał wynikający z zasad ESG i umocnić swoją pozycję na europejskim rynku – podsumowuje Michał Komorowski z GFKM.