Mimo, że gospodarka nie doświadcza w ostatnich miesiącach gwałtownych zmian, rynek pracy wciąż stawia czoła nowym wyzwaniom. Choć bezrobocie utrzymuje się na poziomie 5,4%, a według Eurostatu Polska osiąga wyjątkowo niską na tle Unii Europejskiej stopę bezrobocia (2,6%), nastroje pracowników, szczególnie młodych, są pełne niepewności. Marcowy raport PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i
Młode pokolenie wchodzi na rynek pracy z jasno sprecyzowanymi oczekiwaniami finansowymi. Elastyczne formy zatrudnienia, takie jak sprzedaż bezpośrednia, pozwalają im szybciej osiągać te cele przy jednoczesnym rozwoju kompetencji.
Technostres to cicha epidemia cyfrowego świata pracy – zjawisko, które dotyka coraz większą liczbę pracowników i menedżerów. Nowy raport opracowany przez EY Academy of Business we współpracy z naukowcami, w tym prof. Arturem Modlińskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, pokazuje, jak bardzo technologia zaczęła wpływać na nasz dobrostan. Aż 73% badanych przyznaje, że sprawdza pocztę
Coraz więcej seniorów jest zainteresowanych utrzymaniem aktywności zawodowej pomimo pobierania świadczenia emerytalnego. Kiedy firmy i przedstawiciele HR odkryją ich potencjał?
Brak zaangażowania czy spadek motywacji do działania może mieć twarz pracownika, który po cichu przychodzi i robi niezbędne minimum. W wielu firmach narasta zjawisko prezenteizmu.
Nowoczesne, angażujące metody nauczania zwiększają efektywność szkoleń przebodźcowanych i stale rozpraszanych pracowników. Obniżają tym samym koszty szkoleń. Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia i kursy, realizowane dziś w przeważającej części online, stanowią nieodłączny element funkcjonowania każdej firmy. Obejmują zarówno obligatoryjne
W obliczu rosnącej presji zawodowej, kultury ciągłej dostępności i szybkiego tempa zmian, troska o zdrowie psychiczne pracowników stała się kluczowym zadaniem działów HR, a nie tylko benefitem. Firmy coraz częściej wdrażają konkretne rozwiązania wspierające dobrostan – od specjalnych infolinii psychologicznych, przez rozbudowane pakiety medyczne, aż po szkolenia menedżerów z rozpoznawania i reagowania na sygnały kryzysowe.
3/4 studentów chce pracować w branży zgodnej z kierunkiem ukończonej edukacji. To ciekawy trend, który stoi w opozycji wobec elastyczności, jakiej wymagać będzie aktywność zawodowa na przestrzeni najbliższych lat. Co jeszcze wiemy o tej grupie zawodowej?
Jest odmieniany przez wszystkie możliwe przypadki. I choć wiemy na temat roli dobrostanu wiele, nie brakuje konkretnych i rzetelnych danych, dbanie o samopoczucie pracowników bywa nadal karykaturą realnych działań.