8 na 10 menedżerów planuje rekrutować w 2025 roku – wynika z najnowszego raportu LinkedIn „Global Talent Trends 2024”. Jednocześnie firmy zmieniają podejście do procesu rekrutacji – coraz częściej sięgają po alternatywne modele zatrudnienia, w tym współpracę z freelancerami. Analiza jednej z platform freelancerskich na próbie 12,688 projektów IT pokazuje, że czas pozyskania specjalisty może wynosić nawet mniej niż dobę.
Rynek IT w 2025 roku stoi przed nowymi wyzwaniami. Według danych LinkedIn, firmy coraz większą wagę przykładają do miękkich umiejętności kandydatów – aż 69% amerykańskich menedżerów priorytetyzuje te kompetencje w procesach rekrutacyjnych. Jednocześnie obserwujemy wzrost wewnętrznej mobilności pracowników o 6% rok do roku.
– Tradycyjna rekrutacja w IT to złożony proces obejmujący wieloetapowe rozmowy techniczne, długie negocjacje i okresy wypowiedzenia. W obecnej sytuacji rynkowej firmy poszukują bardziej elastycznych rozwiązań- mówi Oleg Topchiy, ekspert rynku IT i założyciel platformy Freelancehunt. – Obserwujemy również rosnące znaczenie projektowego podejścia do pracy. Firmy coraz częściej organizują zespoły pod konkretne projekty, łącząc kompetencje pracowników wewnętrznych ze wsparciem zewnętrznych specjalistów. Ten trend odzwierciedla szerszą zmianę w sposobie myślenia o strukturach organizacyjnych i zarządzaniu talentami w sektorze IT.
Specjalista od zaraz
Platforma Freelancehunt przeprowadziła badania “Średni czas rekrutacji freelancera w 2024 roku” gdzie przeanalizowała 12,688 projektów IT z 2024 roku, sprawdzając średni czas od momentu publikacji projektu do faktycznego rozpoczęcia pracy przez freelancera. Średni czas dla wszystkich specjalizacji IT wyniósł dokładnie 23 godziny, 36 minut i 35 sekund. Tyle czasu potrzeba, aby specjalista rozpoczął pracę nad projektem. Obok argumentów finansowych to jeden z najmocniejszych powodów dla których menedżerowie IT szukają pracowników wśród freelancerów.
Różnice czasowe w poszczególnych specjalizacjach IT przedstawiają się następująco:
- Programiści PHP, Python, JavaScript, HTML/CSS oraz innych popularnych języków rozpoczynali pracę średnio w ciągu 21 godzin 8 minut
- Twórcy stron internetowych, aplikacji mobilnych i specjaliści blockchain – średnio 1 dzień i 18 godzin
- Specjaliści od botów, AI, testowania i konfiguracji serwerów – około 1 dzień.
Wyzwania w rekrutacji IT
Tradycyjny proces rekrutacyjny w IT napotyka obecnie na szereg wyzwań. Złożoność techniczna – konieczność przeprowadzenia wieloetapowych rozmów i testów, które stają się coraz bardziej skomplikowane i angażują wielu specjalistów dla wielu kandydatów. Firmy często zabiegają o tych samych kandydatów co dodatkowo utrudnia finalne zatrudnienie kogokolwiek. Przy stanowiskach seniorskich dochodzi do długotrwałych negocjacji, które dopiero poprzedzają okresy wypowiedzania. Całkowity czas na zatrudnienie specjalisty IT w Polsce i na świecie to zwykle 2-4 miesięcy.
W większości firm IT proces rekrutacji specjalistów zazwyczaj przeprowadzają rekruterzy, specjaliści HR lub menedżerowie projektów. W dużych firmach mogą istnieć wyspecjalizowane zespoły (Technical Recruiter, HR Business Partner), które dogłębnie rozumieją wymagany zestaw technologii. Publikują oni oferty pracy, analizują CV, przeprowadzają wstępne rozmowy kwalifikacyjne oraz koordynują techniczne wywiady z Team Leaderem lub Tech Leadem.
Freelancer vs. pracownik etatowy: różne oblicza rekrutacji
W przypadku freelancerów poszukiwanie wykonawcy zazwyczaj przeprowadza Project Manager, Team Leader lub właściciel firmy (szczególnie w małej firmie czy startupie). W razie potrzeby mogą zaangażować własnego specjalistę HR lub zewnętrznego rekrutera-freelancera. Zadanie jest publikowane na wyspecjalizowanych platformach, gdzie otrzymują oni zgłoszenia i mogą zapoznać się z portfolio specjalistów.
Proces rekrutacji specjalistów można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest poszukiwanie kandydatów. Rekrutacja pracownika etatowego rozpoczyna się od zamieszczania ofert pracy na stronach internetowych, aktywne poszukiwanie kandydatów, czyli tzw. sourcing, oraz działania rekrutera. Natomiast poszukiwanie freelancera polega na publikacji projektu na odpowiednich platformach i oczekiwaniu na napływ ofert od zainteresowanych osób.
Kolejnym etapem jest selekcja kandydatów. W przypadku pracownika etatowego obejmuje ona rozmowę z działem HR, rozmowę techniczną oraz wykonywanie zadań testowych. W rekrutacji freelancera selekcja opiera się na przeglądzie portfolio i ocen, krótkich rozmowach online, a zadania testowe są wymagane jedynie sporadycznie.
Ostatni etap to podjęcie decyzji i rozpoczęcie pracy. W procesie rekrutacji pracownika etatowego oznacza to złożenie oferty pracy, dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem oraz proces onboardingu, który może trwać nawet kilka tygodni. W przypadku freelancera etap ten polega na uzgodnieniu warunków współpracy i natychmiastowym rozpoczęciu pracy.
Czy freelancer jest dobrą alternatywą dla pracownika etatowego?
Czasami tak, czasami nie, ale coraz więcej firm wybiera tę ścieżkę. Po okresie pandemii, kiedy większość firm IT opracowała bardzo efektywne metody zdalnej współpracy, praca z freelancerami nie stanowi trudności ani barier mentalnych dla menedżerów i kierowników projektów. Znalezienie i zaangażowanie freelancera zajmuje tylko część czasu w porównaniu z tradycyjną procedurą zatrudnienia.
– Obserwujemy rosnące zainteresowanie modelem współpracy projektowej. Firmy dostrzegają, że szybki dostęp do specjalistycznych kompetencji może być kluczowy dla powodzenia projektów IT – komentuje Oleg Topchiy.
Jak rynek IT zmieni się w 2025 roku?
Według ekspertów, rynek IT będzie ewoluował w kierunku jeszcze większej elastyczności. Firmy będą łączyć różne modele pozyskiwania talentów – od tradycyjnego zatrudnienia, przez programy rozwoju wewnętrznego, po współpracę projektową z freelancerami. Najbardziej poszukiwane obecnie specjalizacje to uczenie maszynowe, Node.js oraz programowanie na iOS. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na te kompetencje będzie nadal rosło w najbliższych latach.