Jak zdalnie zarządzać zespołem w czasach pandemii?

Jak zdalnie zarządzać zespołem w czasach pandemii?

Pandemia spowodowała, że duża część osób pracuje zdalnie i jest to dla wielu nowa sytuacja, która wymaga większej samodyscypliny, motywacji i organizacji. Kluczowa jest rola lidera w zarządzaniu zdalnym. Szczególnie w tym okresie zadbaj o poniższe obszary.

Przekazuj informacje. W sytuacjach kryzysowych często pojawia się strach i poczucie niewiadomej. Staraj się przekazywać rzetelne informacje swoim pracownikom, nie ukrywaj tematów, które ich dotyczą w odniesieniu do całej sytuacji. Przekazywanie informacji na bieżąco zwiększy poczucie zaangażowania wśród pracowników oraz wpłynie pozytywnie na stres, na który teraz są narażeni.  Nie bój się podejmować trudnych tematów. Większość ludzi woli usłyszeć informacje zwrotne niż czuć strach czy niepewność.

Zaufanie jest podstawą pracy zdalnej. Pracownicy, którzy nie czują się ciągle kontrolowani przez swojego przełożonego są bardziej produktywni i mają większą energię do pracy, co przekłada się na ich zaangażowanie i wykonywanie obowiązków. Brak zaufania wpływa negatywnie nie tylko na innych lecz również na Ciebie, ponieważ powoduje, że cały czas odczuwasz niepokój i zastanawiasz się, co robi Twój pracownik i czy wykonał swoje zadanie. Rola lidera polega na daniu swoim pracownikom swobody przy równoczesnej kontroli sytuacji.

Czytaj też: Jak prawidłowo komunikować zmiany?

Narzędzia do pracy zdalnej. Sytuacja związana z pandemią, zaskoczyła wiele firm, które musiały szybko dostosować się do zdalnej pracy. Podstawowym  narzędziem komunikacji wewnętrznej w firmie jest służbowy e-mail. Przełożony przed oddelegowaniem zatrudnionego do pracy w domu musi upewnić się, że jest on w stanie korzystać ze swojej firmowej skrzynki  pocztowej. Kluczowy jest dostęp do dokumentów, folderów, aplikacji czy też systemów. Można korzystać z wielu ogólnodostępnych aplikacji do prowadzenia wideorozmów czy konferencji. Pamiętaj jednak, że musisz sprawdzić, czy polityka bezpieczeństwa firmy pozwala korzystać z innych narzędzi, które nie były do tej pory stosowane przez Ciebie i Twoich pracowników. Praca zdalna ma sens wtedy, kiedy zaopatrzysz pracowników we wszystkie narzędzia potrzebne do wykonywania ich obowiązków oraz wzajemnej komunikacji.

Czytaj też: Employer branding w czasach zarazy

Myśl kreatywnie, ponieważ to właśnie teraz szczególnie przyda się nieschematyczne myślenie, tworzenie nowych rozwiązań, sposobów działania oraz zdolność rozwiązywania problemów. Firma Microsoft w USA planowała duży projekt dotyczący letnich staży, mimo tego pandemia nie pokrzyżowała ich planów, lecz zmieniła ich formę. Projekt nadal będzie tworzony, natomiast zmieni on formułę i obecnie trwają prace nad wprowadzeniem wirtualnych staży w firmie. Pewnie masz jakieś obszary w swojej pracy, które zawsze chciałeś udoskonalić lub zmienić i może teraz jest lepszy czas na to niż myślisz.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER