Jakich kompetencji potrzebują współcześni liderzy?

Jakich kompetencji potrzebują współcześni liderzy?

Program Rozwoju Liderów to nowość w ofercie Wydziału Zarządzania UŁ, skierowana do właścicieli firm, przedsiębiorców i menedżerów. Program jest współtworzony i realizowany wraz z EY Academy of Business, a nakierowany na wyposażanie liderów o nowe kompetencje.  Ma na celu wsparcie  ich w udoskonalaniu roli przywódcy oraz w zarządzaniu zmianą w czasach niestabilnych warunków gospodarczych. Koncept zajęć opiera się na poszerzaniu horyzontów i doskonaleniu osobistych umiejętności przywódczych, przedsiębiorczych oraz identyfikowania szans rozwoju. Pierwsza edycja programu właśnie ruszyła.

Nowy program dla liderów stworzony przez Wydział Zarządzania UŁ oraz EY Academy of Business to propozycja dla osób z doświadczeniem, zarządzających zespołami, a także całymi organizacjami. Pozwala uzyskać szersze spojrzenie na biznes i relacje w zespole oraz powiększyć zestaw narzędzi lidera tak, żeby mógł on skuteczniej odpowiadać na coraz to nowe wyzwania i zmiany. Jak mówi dr Anna Sibińska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Program Rozwoju Liderów nie jest typowym programem szkoleniowym. To przewodnik po nowych ideach i koncepcjach zarządzania. Powstał z myślą o rozwoju osób, które mierzą się z wyzwaniami kierowania swoimi organizacjami w czasach permanentnej zmiany. Program wspiera liderów w udoskonalaniu roli przywódcy odpowiedzialnego za zespoły i organizacje oraz w nabywaniu umiejętności zarządzania zmianą w środowisku niespotykanych globalnych wyzwań, czasach niepewności i niestabilnych warunków gospodarczych.

Często można spotkać się ze stereotypem, że dyrektorzy nie potrzebują się uczyć, ponieważ do obecnej pozycji doprowadziły ich właśnie kompetencje. Ale kompetencje menedżerskie i przywódcze się zmieniają. W takich sytuacjach można zauważyć opór kadry menedżerskiej – spowodowany bazowaniem na praktyce. Tymczasem osoby zarządzające organizacjami powinny zdawać sobie sprawę z tego, że wraz ze zmieniającym się otoczeniem, zmieniają się umiejętności, jakie powinien posiadać prawdziwy lider.  – mówi Ewa Opolska, trener EY Academy of Business.

W programie znajdziemy przedmioty takie, jak psychologia porażek i osiągnięć, dylematy decyzyjne menedżera czy budowanie marki osobistej. Warto zaznaczyć, że wszystkie przedmioty wychodzą poza podstawy kanonu wiedzy menedżerskiej i są kompleksowo adresowane do osób z długoletnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych. Obecnie najważniejsze dla menedżerów są elastyczność i umiejętność sprawnego komunikowania się z ludźmi. Elastyczność jest rozumiana jako zarządzanie zmianą, ale też sobą samym – na ile potrafimy dopasowywać  styl zarządzania do zespołu lub zmian, których doświadczamy. Właśnie w sytuacji zmiany umiejętność szybkiego dostosowania się jest kluczowa.

Dobrym przykładem elastyczności jest firma z branży ubezpieczeniowej, z którą pracowaliśmy. Był to klient przygotowujący się od 1,5 roku do przeprowadzki i wprowadzenia pracy zdalnej, jeszcze przed pandemią. W momencie, kiedy rozpoczęła się pandemia, firma dokonała zmiany w ciągu tygodnia, z sukcesem – to był dobry sprawdzian dla liderów, dzięki którym firma ma „wszytą” zmienność w kulturę organizacyjną. To również wielkie wyzwanie szczególnie dlatego, że człowiek ma to do siebie, aby zapewniać sobie bezpieczeństwo i dążyć do stabilizacji – tłumaczy Ewa Opolska, EY Academy of Business.

Program uczy tworzenia kultury firmy odpowiadającej na zmiany, ale też kształtuje w tym zakresie liderów. Pomaga w dostosowywaniu stylu kierowania do zespołu czy projektu – nie dla każdego jest to oczywiste, ale nie należy posługiwać się tylko jednym stylem kierowania – warto mieć ich kilka, żeby lepiej odpowiadać na pojawiające się potrzeby i zmiany.Manager musi być jak kameleon i dostosowywać się do ludzi, z którymi pracuje, do ich podejścia, wieku, kompetencji i zaangażowania oraz do zadań. Ważne są także myślenie krytyczne, niewchodzenie w stereotypy i manipulacje, posiadanie własnego wypracowanego zdania – podkreśla Ewa Opolska.

Drugą kluczową zaletą współczesnego menedżera jest umiejętność sprawnego komunikowania się z ludźmi, z którymi pracuje – począwszy od codziennej pracy, doceniania i inspirowania pracowników aż do umiejętności opowiadania i przekonywania, żeby ludzie szli za liderem. Program uczy inspirowania – nie tylko słowem, ale też samym sobą i swoim stylem przywództwa.

W styczniu br. ruszyła pierwsza edycja Programu Rozwoju Liderów. Przez pół roku z menedżerami pracować będą trenerzy o wieloletnim doświadczeniu, m.in. Ewa Opolska, Maciej Orłoś, Tomasz Bagiński, prof. dr hab. Wojciech Czakon, dr Anna Sibińska i dr Paweł Fortuna.

Szczegóły dotyczące Programu Rozwoju Liderów można znaleźć na stronie: https://bit.ly/3tUYhl1

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER