Nieodpowiedni strój na rozmowie rekrutacyjnej budzi wątpliwości rekruterów

Nieodpowiedni strój na rozmowie rekrutacyjnej budzi wątpliwości rekruterów

W czasie minuty potrafimy wyartykułować nawet do 175 słów, jednak podczas rozmowy rekrutacyjnej poza dobrym cv, doświadczeniem, to niewerbalne czynniki, takie jak: mowa ciała oraz ubiór, najmocniej przyciągają uwagę rozmówcy. Strój dobrany do dress code’u firmy, w której pojawiamy się na rozmowie to jeden z kluczowych elementów świadczących o umiejętności zaprezentowania się i dostosowania do specyfiki firmy. Brytyjskie badania pokazały, że nawet 37% szefów decydowało o niezatrudnieniu kandydata z powodu nieodpowiedniego stroju podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ich zdaniem świadczyło to o niezrozumieniu specyfiki organizacji przez rekrutowanego.

Preselekcja cv pod kątem doświadczenia i kompetencji skłania rekruterów do zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną wybranych kandydatów. Choć pracodawcę interesują przede wszystkim twarde umiejętności kandydata, zdarza się, że nieadekwatny do sytuacji strój czy nieschludny wygląd mogą wzbudzić wątpliwości rekrutera co do umiejętności odnalezienia się potencjalnego pracownika w nowym środowisku pracy. Dress code w dużej mierze zależy od specyfiki branży i firmy, w której odbywa się rozmowa. Przykładowo, w sektorze IT obowiązuje luźniejszy styl niż w przypadku bardziej konserwatywnych banków, firm konsultingowych czy agencji doradztwa personalnego. Choć więc wymaganie formalnego stroju od specjalisty IT jest już raczej niespotykane, to informatyk pojawiający się w „crocs’ach” na rozmowie rekrutacyjnej w banku raczej nie zostanie zatrudniony. Warto więc znać zasady niepisanego dress code’u, lub jego braku w organizacji, do której aplikujemy. W razie wątpliwości polecam zapytać rekrutera mówi Paweł Pełtak Recruitment Manager IT  firmy doradztwa personalnego People.

DRESS CODE NA ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ – PODSTAWOWE ZASADY

Warto zapoznać się z profilem firmy, kulturą organizacyjną i wymogami stanowiska, na które przeprowadzana jest rekrutacja, co zminimalizuje  ryzyko wyboru nieodpowiedniego stroju. W razie wątpliwości nie bójmy się zapytać rekrutera. Co więcej, takie pytanie z pewnością zostanie odebrane na naszą korzyść.

Zdecydowana większość firm posiada swój dress code, w małych firmach jest on najczęściej niepisany, a w dużych korporacjach –sformalizowany, w postaci look booków czy innych form prezentacji odpowiedniego ubioru.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną warto dopasować do przyszłego miejsca pracy. Formalny dress code sprawdzi się na rozmowie o pracę np. w kancelarii, z kolei w branży kreatywnej nie będzie on wymagany. Odpowiednio przygotowane ubranie pozwoli wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Najważniejsze, żeby nie czuć się „przebranym”, strój powinien dodawać pewności siebie – mówi Michał Koszek, Stylista mody, dziennikarz.

Kilka rad jak dobrze wyglądać na rozmowie o pracę:

  • bądź sobą – przede wszystkim musisz czuć się dobrze w tym co masz na sobie. Przesada i brak naturalności nigdy nie będzie odczytane na Twoją korzyść
  • zadbany ubiór – użycie żelazka bez względu na organizację jest zawsze wskazane. Nawet w firmach w których nie obowiązuje formalny dress code nieuprasowany T-shirt nie zostanie dobrze odebrany.
  • dobór kolorów – dobieraj kolory ubrań w zgodzie ze sobą. To nieprawda, że szarości, beże i czernie to klucz do serca rekrutera.
  • obuwie – bez względu na to czy planujesz założyć szpilki czy trampki pamiętaj, że buty muszą być zadbane. Trampki, zniszczona skóra lub zdarty obcas na nikim nie zrobią dobrego wrażenia.
  • fryzura – w czasach, gdy fryzura „właśnie wstałam/em z łóżka” jest modna wydaje się, że pole manewru jest duże. Radzimy jednak uzyskać ten efekt używając kosmetyków do włosów, a nie po prostu wstając z łóżka. Niestety widać różnicę.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER