Nadal muszą lepiej, więcej i dłużej. Są lepiej wyedukowane. Potrafią działać wielozadaniowo i uważnie słuchają. Mimo tego kobiety pracujące są nadal w cieniu mężczyzn.
Są niewidoczni. Stanowią niewykorzystany potencjał, którego nadal nie dostrzegają organizacje. Pora, aby to zmienić i zacząć korzystać z bogactwa ich doświadczeń oraz dojrzałości.
Hybrydowy model pracy przebojem wdarł się na listę zawodowych przebojów i dumnie rozbrzmiewa ze sceny. Czy zostanie hitem na lata a może jest sezonowym songiem, który niebawem ucichnie? Wszystko zależy od frontmanów!
W postpandemicznej erze, w której puste biurka w siedzibach firm rzucają cień, a kawa stygnie w zaciszu domowego stanowiska pracy, sytuacja na rynku pracy staje się coraz bardziej skomplikowana. Pracodawcy chcą wrócić do biur, a pracownicy szukają wolności. Jak pogodzić te perspektywy?
Zdalna praca nie jest dla wszystkich. Potrafi przynieść znakomite rezultaty – jej sukces w dużej mierze zależy od aktywnego zaangażowania liderów zespołów. Co mogą wdrożyć, aby motywować pracowników i efektywnie zarządzać zdalnymi zespołami? Wbrew pozorom wiele.
Coraz więcej mówi się o tym, że organizacje powinny budować zespoły zróżnicowane pod względem pokoleniowym, płciowym i kulturowym, gdzie każdy traktowany jest z szacunkiem, czuje się ważny i akceptowany.
Adaptacja do zmian i funkcjonowanie w złożonej rzeczywistości są czynnikami, które mocno determinują nasze poczucie dopasowania zawodowego.
Komunikacja to wbrew pozorom złożony akt, na który wpływają różne czynniki. Jedynym z nich jest dystans, jaki zachowujemy z rozmówcą.
Ekspansja na nowe sektory lub rynki (49%) i osiągnięcie wzrostu (47%) to priorytety dla polskich sukcesorów (następna generacja właścicieli firm rodzinnych – NextGen) w ciągu najbliższych dwóch lat. Większość NextGen, 75% w Polsce i 82% na świecie, jest osobiście zainteresowana generatywną sztuczną inteligencją, ale ponad 40% firm rodzinnych w Polsce jeszcze się nią nie zajęło,
Umiejętność podejmowania ryzyka, przy jednoczesnym zachowaniu wrażliwości wobec współpracowników, stanowi fundament nowoczesnego przywództwa.
Zamiast cieszyć się swoimi osiągnięciami, porównujemy się do innych i czujemy, że nie dorastamy do wyśrubowanych standardów.
Mimo że pakiet medyczny wydaje się być standardem, w rzeczywistości tylko nieliczni pracownicy, głównie z dużych firm, mają do niego dostęp. A przecież to rozwiązanie jest dostępne właściwie dla każdej firmy.
Współpraca ludzi z AI może przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększona wydajność, lepsze podejmowanie decyzji i możliwości automatyzacji rutynowych zadań. Jednak, by osiągnąć te cele, organizacje powinny podejść do tego procesu z należytym namysłem i konkretną strategią działania.
Aż 87 proc. badanych przedstawicieli firm i pracowników zadeklarowało, że rozwój AI doprowadzi do stworzenia nowych rodzajów pracy, a tym samym nowych stanowisk.
Od 25 września 2024 r. wszystkie firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników muszą mieć już wdrożone przepisy dotyczące zgłoszeń wewnętrznych w ramach ochrony sygnalistów. Ustawa nakłada na pracodawców obowiązek stworzenia bezpiecznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości w firmie oraz ochrony osób ujawniających nadużycia. Nowe przepisy mają m.in. zapewnić większe bezpieczeństwo osobom, które poinformują przełożonych o naruszeniu prawa
Liczba par dzielących się urlopem rodzicielskim rośnie, bo podział urlopu to pierwszy krok do partnerskiego modelu rodziny, który jest preferowany przez większość Polaków.
Sytuacja na polskim rynku pracy jest złożona – większość aktywnych zawodowo Polaków i Polek nie martwi się o utratę zatrudnienia. A mimo to znaczny odsetek osób planuje zmianę pracy. Z czego wynika ten dysonans?
Czterodniowy tydzień pracy, praca zdalna, „twarde” benefity finansowe oraz „coś na przyjemności”. Takich benefitów oczekują dziś pracownicy.
Nazywani „srebrnym tsunami” – już niemłodzi, ale jeszcze nie seniorzy, urodzeni w latach 1966-1975 Silversi są dyspozycyjni i elastyczni, gdyż na ogół mają już odchowane lub dorosłe dzieci.
Blisko 80 procent managerów grających w szachy w dzieciństwie, uważa, że pozytywnie wpłynęło to na ich późniejszy sukces zawodowy.