Wysoka mobilność zawodowa kandydatów

Wysoka mobilność zawodowa kandydatów

Ponad 60% pracowników zatrudnionych w sektorze SSC/BPO jest otwartych na zmiany zawodowe, również te związane ze zmianą miejsca zamieszkania – wynika z badania przeprowadzonego przez HRK S.A.

W związku z bardzo dynamicznym rozwojem firm z sektora SSC/BPO w Polsce oraz rosnącym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych oraz doświadczonych specjalistów, wiele organizacji zmaga się z niedoborem pracowników. Prowadzenie rekrutacji w obrębie jednego miasta może już nie wystarczać, dlatego co raz więcej firm decyduje się na rozszerzenie swoich działań na inne regiony kraju. Korporacje, chcąc obecnie zatrudnić odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, muszą zaoferować kandydatom dużo więcej, niż tylko atrakcyjne wynagrodzenie, zwłaszcza wtedy, gdy zmiana pracy wiąże się z relokacją.

Z drugiej strony kandydaci, poszukując nowych wyzwań zawodowych oraz możliwości rozwoju, co raz chętniej przyjmują oferty pracy w innych miastach. Otwartość na relokację wynika najczęściej z braku możliwości rozwoju zawodowego w aktualnym miejscu zamieszkania, ale także z chęci poprawienia jakości życia.

Powołując się na dane z raportu opracowanego przez firmę doradztwa personalnego HRK S.A., pt. „Kraków, Warszawa, a może inne miasto? Relokacja w branży SSC”, można stwierdzić, że zarówno młode osoby, będące na początku swojej kariery zawodowej, jak i pracownicy z dużo większym doświadczeniem, są otwarci na relokację. 67% kandydatów poniżej 33 roku życia, deklaruje chęć przeprowadzki związanej ze zmianą pracy, natomiast wśród osób w przedziale od 34 do 50 lat, taką gotowość potwierdza 57% respondentów.

Kandydaci, decydując się na przeprowadzkę z całą rodziną, często uzależniają ostateczną decyzję o podjęciu zatrudnienia w nowym miejscu, od tego czy ich partner również będzie mógł liczyć na atrakcyjne oferty pracy. Czasami kandydaci decydują się na pracę w nowym miejscu z możliwością powrotów na weekendy do domukomentuje Klaudia Zaorska, Associate Consultant w HRK S.A.

Kierunki relokacji

Organizacje z sektora SSC/BPO w Polsce powstają na terenach największych aglomeracji – Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Łodzi, Poznania oraz Katowic, w dużej mierze ze względu na dostęp do wykwalifikowanej oraz doświadczonej kadry pracowniczej. Największe migracje wśród kandydatów w ostatnich latach można zaobserwować właśnie  pomiędzy tymi miastami.

Które miasta kandydaci rozważyliby najchętniej pod względem potencjalnej przeprowadzki? Największą popularnością w tym momencie cieszy się Trójmiasto – 28% respondentów zadeklarowało chęć relokacji do tego regionu. – W związku z powstawaniem nowych centrów usług wspólnych na terenie Trójmiasta, kandydaci mogą liczyć na co raz większe możliwości rozwoju zawodowego. To co jeszcze przyciąga kandydatów w to miejsce, to spokojniejsze tempo życia, niż w innych miastach w Polsce, czyste powietrze oraz bliskość morzazaznacza ekspertka HRK S.A.

Drugim miastem, wybranym przez 26% ankietowanych, jest Wrocław. Decydując się na przeprowadzkę do Wrocławia, kandydaci liczą na wyższe wynagrodzenie oraz niższe koszty życia. 18% respondentów wyraziło chęć przeprowadzki do Warszawy. Na pewno istotnym czynnikiem jest obecność wielu międzynarodowych organizacji w stolicy kraju, a w związku z tym wiele atrakcyjnych ofert pracy. Warszawa jest atrakcyjnym miejscem dla osób ceniących sobie bogate życie społeczne i kulturalne. Kolejne miejsca wybierane przez respondentów to: Kraków (11%), Poznań (7%), Katowice (6%) oraz Łódź (4%).

– Preferowane wśród kandydatów są właśnie największe miasta, czyli te które są w stanie zaoferować najwięcej – zarówno pod względem rozwoju zawodowego, jak i form spędzania wolnego czasu. Relokacja to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności ze znalezieniem pracy w mniejszych miejscowościach, ale i dla tych,  które szukają nowych wyzwań oraz możliwości rozwoju zawodowego – podsumowuje Klaudia Zaorska.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER