Coraz lepsza pozycja kobiet na rynku pracy. Wreszcie przyszedł czas na kompetencje?

Coraz lepsza pozycja kobiet na rynku pracy. Wreszcie przyszedł czas na kompetencje?

Według danych przekazanych przez PwC w rankingu „Women in Work Index” sytuacja kobiet na polskim rynku pracy z roku na rok jest coraz bardziej stabilna. W zestawieniu 33 badanych krajów Polska znalazła się na 9. miejscu, co oznacza, że pozycja naszego kraju podniosła się aż o 3 oczka. Na tak pozytywną tendencję oraz mocną pozycję kobiet na rynku pracy miał fakt bardzo dynamiczny spadek bezrobocia wśród kobiet, a także zwiększenie ilości zatrudnień w pełnym wymiarze godzin.

Jak podkreślają eksperci, mimo pozytywnych opinii i wzrostu zatrudnienia kobiet, cały czas istnieje wiele elementów, które należy poprawić. Młode kobiety, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową zdają sobie sprawę, że urodzenie dziecka wiąże się z urlopem dłuższymi przerwami w pracy. Skutek? Mniejsze szanse na dodatkowe szkolenia i rozwój, ograniczona możliwość awansu oraz zagrożenie utraty pracy.

Rozwój nowych technologii oraz możliwość pracy zdalnej sprawiają, że panie coraz częściej są aktywne zawodowo w trakcie ciąży, szybciej wracają do pracy i nie muszą martwić się o swoje stanowiska (jednak zawsze mają do mężczyzn znaczną „stratę”). Czy oznacza to, że panie, które posiadają małe dzieci nie mogą liczyć na awans? Oczywiście, że nie. Jednak w ich sytuacji zdobycie odpowiedniego doświadczenia, a także znalezienie czasu i sił na wymagającą pracę jest o wiele trudniejsze.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zawody dzielone były na „damskie i męskie”. Mężczyzna pracujący w przedszkolu lub kobieta – mechanik samochodowy dziwiły oraz wzbudzały mnóstwo zainteresowania i negatywnych komentarzy. Można stwierdzić, że dziś coraz częściej liczą się kompetencje, a nie wyznanie, pochodzenie, kolor skóry czy płeć. Kobiety mają szansę na zdobycie tego samo wykształcenia co mężczyźni, często kończą kilka kierunków studiów, są kompetentne, pracowite i nie boją się wyzwań. Teraz liczy się to, jak pracujemy i jaką wartość przynosi nasza praca, a nie to, czy nosimy spodnie, czy spódnicę.

Jest wiele kobiet, które osiągnęły ogromny sukces w tym wciąż „męskim świecie”. Doskonałym przykładem jest tutaj Fatima Moreira de Melo, która jest jedną z najpopularniejszych holenderskich zawodniczek w hokeja na trawie. Ponadto Fatima bierze udział w międzynarodowych turniejach pokerowych, jest gospodarzem wielu programów telewizyjnych, śpiewa oraz jest absolwentką prawa. Jak to możliwe? Wiedza, umiejętności, talent i ciężka praca pozwoliły jej zdobyć to, co sobie wymarzyła, a jej płeć nie miała tutaj żadnego znaczenia.

Czy poziom zatrudnienia kobiet będzie się zwiększał?

Rynek pracy w Polsce bardzo dynamicznie się zmienia. Bez wątpienia możemy spodziewać się, że tak jak dotychczas poziom zatrudnienia kobiet będzie się sukcesywnie zwiększał. Aby tak było, pracodawcy muszą przekonać się, że kobiety są wartościowymi pracownikami i należy w nie inwestować.

Tutaj oprócz szkoleń, kursów i awansów potrzebne są dodatkowe elementy, dzięki którym panie będą odważnie i bezpiecznie poruszać się po ścieżce kariery zawodowej. Zatrudnianie na część etatu, łatwy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, możliwość pracy zdalnej, a także dofinansowanie żłobków i przedszkoli to tylko przykłady rozwiązań, które w prosty i skuteczny sposób wspierają kobiety na rynku pracy.

Autor: <b>Paulina Grabiec</b>

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER