Czym zatrzymać programistę?

Czym zatrzymać programistę?

W związku z COVID-19 analitycy z IDC obniżyli tegoroczną prognozę wzrostu światowego rynku IT z 4,3% do 1,3%. W Polsce, gdzie do niedawna pracę znajdował chyba każdy, kto ukończył kurs programisty, nagle w tej grupie pojawiły się zwolnienia. Jednak konieczność przejścia na pracę zdalną i przeniesienia biznesu do internetu przyspiesza w wielu miejscach cyfrową transformację. Specjaliści IT nadal więc mogą czuć się wybrańcami losu, a firmy stale muszą szukać odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać najlepszych?

Rekrutacja doświadczonego programisty, administratora, testera, project managera, analityka lub konsultanta IT nadal jest jedną z najbardziej kosztownych na rynku pracy. Aby obniżyć rotację specjalistów IT firmy stale szukają indywidualnego dotarcia do ich motywacji i satysfakcji zawodowej. Z tego powodu  w kwietniu br. Avenga przeprowadziła wśród swoich kluczowych pracowników ankietę, której podsumowanie pokazało, że największy wpływ na satysfakcję z pracy specjalistów IT mają powierzane im zadania.

Projekt cenniejszy od pieniędzy

Projekty powinny być wyzwaniem, które sprzyja uczeniu się nowych rzeczy i rozwojowi.

Analityk Biznesowy w bankowości brał udział w budowie aplikacji wspomagającej proces restrukturyzacji i windykacji przedsiębiorstw. Zadanie dało mu możliwość poznania najnowszych trendów w projektowaniu, ale nie mniej liczyło się to, że ta praca naprawdę komuś służy. „Powstała nowa, świeża, lekka aplikacja dla około setki użytkowników w banku. Dla mnie była to również możliwość sprawdzenia swych umiejętności w roli analityka, czyli przede wszystkim zapewnienie sprawnej komunikacji między użytkownikiem biznesowym a dostawcą aplikacji” – napisał w ankiecie.

Project Manager w branży farmaceutycznej cieszy się, że ma realny wpływ na jakość życia pacjentów.

Innego specjalistę pracującego dla banku cieszy udana migracja danych „z nieco leciwej i niełatwej w utrzymaniu technologii do Informatica”. Po roku widzi, że rozwiązanie działa, w wielu miejscach poprawiło jakość danych, przyspieszyło ich przetwarzanie i zmniejszyło koszty banku. A jednocześnie przyniosło sukces zawodowy, bo specjalista został członkiem zespołu ustalającego standardy kodu i obsługującego hurtownię danych banku. Nic dziwnego, że ten pracownik przyznał w ankiecie, że podpisał z firmą kontrakt na kolejny rok i „jakoś” nie śpieszy mu się „w inne miejsca”.

Razem budujemy katedrę

Generalnie widać, że specjalistom IT ogromną satysfakcję daje tworzenie całkowicie nowych i użytecznych rozwiązań, jak np. nowy system windykacji dla dużego ubezpieczyciela albo nowy portal dla agentów ubezpieczeniowych. Motywujące może być też poczucie, że tworzy się coś dużego i ważnego biznesowo, jak nowy system oparty na rozwiązaniach chmurowych dla użytkowników na całym świecie. Java Developer był w to zadanie zaangażowany od zaprojektowania po wdrożenie.

Na dodatek im jest trudniej tym lepiej! Doświadczona Project Manager przyznaje, że najwięcej satysfakcji zawodowej daje jej skomplikowany projekt dla branży finansowej, umożliwiający innowacyjne podejście do tematu. Za swoje największe osiągnięcie zawodowe uważa „możliwość pracy w różnych rolach – począwszy od PMa, poprzez proxy Business Ownera, a skończywszy na Product Ownerze. To niesamowicie rozszerza punkt widzenia. Pozwala na wykorzystywanie posiadanych kompetencji, przy jednoczesnym dalszym rozwoju nowych umiejętności”.

Doświadczonemu pracownikowi z pięcioletnim stażem satysfakcję daje możliwość sprawdzenia się: „Jak działam pod presją czasu? Jak się sprawdzą moje pomysły? Czy sobie poradzę w nowej roli?”. Po przejściu ścieżki od Testera po Test Leada i Analityka Biznesowo-Systemowego ma poczucie, że jest „osobą na odpowiednim miejscu”.

Szkoła bez przerwy

Bardzo cenne jest, jeśli praca pozwalała poznawać nowe rzeczy. Pracownik z zaledwie miesięcznym stażem w Avenga przyznaje, że na starcie dostał możliwość nauczenia się nowych technologii (Azure) i rozwinięcia się w obszarach, w których wcześniej nie działał (testy automatyczne). Niestety klient, dla którego miał pracować zrezygnował ze współpracy, ale programista w ciągu dwóch tygodni trafił do firmy farmaceutycznej, w której… uczy się Javy.

Oprócz awansu poziomego potwierdzeniem uznania może być awans pionowy. Specjalista, pracujący dla branży farmaceutycznej, zdecydował się zostać testerem po 12 latach pracy w handlu. W ciągu trzech lat nauki doszedł do stanowiska Koordynatora Testów, Test Leada i Quality Managera.

Na koniec wszyscy ankietowani podkreślali, że duże znaczenie ma dla nich troska o pracownika, szybkie załatwianie spraw związanych z pracą i pomoc w planowaniu ścieżki rozwoju. Z ankiety wynika też, że dobrze obsadzony i zaopiekowany specjalista potrzebuje już tylko… dobrej atmosfery w otoczeniu przyjaznych, profesjonalnych ludzi. Wtedy benefity i sprawy finansowe schodzą na drugi plan.

Autor: Justyna Wroniak, Talent Acquisition Director Avenga Poland

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER