Jak powinna wyglądać współpraca korporacji ze startupami?

Na globalnym i konkurencyjnym rynku, korporacje potrzebują innowacyjnych rozwiązań, których coraz częściej poszukują na zewnątrz organizacji. Naturalnym kierunkiem jest współpraca ze startupami. Zderzenie dwóch różnych kultur organizacyjnych i odrębnych perspektyw powodują, że współpraca dla obu stron wiąże się z licznymi wyzwaniami.

29 marca br. w ramach międzynarodowej konferencji Wolves Summit przeznaczonej dla startupów, inwestorów, korporacji oraz przedsiębiorców z całego świata odbyła się specjalna sesja plenarna poświęcona współpracy dużych korporacji ze startupami. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego korporacje mają tak duże problemy we współpracy ze startupami, a także wskazać co mogą zrobić startupy, aby przekonać nie tylko duże przedsiębiorstwa do współpracy, ale również aby obie strony w wyniku tej współpracy odnosiły jak najlepsze korzyści.

Korporacje są „skazane” na współpracę ze startupami. Aż 68% ze stu największych korporacji z listy Forbes 500 współpracuje ze startupami poprzez inkubatory, akceleratory czy bezpośrednio w nie inwestując. Jak pokazuje ostatnia analiza KPMG dotycząca funkcjonowania funduszy Venture Capital[1], już 15% wszystkich inwestycji na świecie w 2016 roku w startupy było dokonanych przez tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Duże korporacje mają często spore trudności w dostosowaniu się do współpracy ze startupami, których „DNA” opiera się na kreatywności, szybkim podejmowaniu decyzji i akceptacji ryzyka. Czynniki te ułatwiają generowanie innowacyjnych rozwiązań i dynamiczny rozwój samych startupów.

Kultura biznesowa dużych korporacji często nie sprzyja innowacyjności i skutecznej współpracy z małymi przedsiębiorstwami. W dużych firmach priorytetem jest realizacja wszystkich działań zgodnie z korporacyjnymi procedurami, nie ma tolerancji dla błędów, a silosowa struktura organizacyjna w połączeniu z hierarchicznością organizacji powodują, że podjęcie decyzji zajmuje dużo czasu. Jak pokazują doświadczenia, radykalna „zmiana” kultury korporacyjnej zajmuje kilka lat więc nie można oczekiwać, że polskie korporacje staną się natychmiast europejskimi liderami innowacyjności. Jest to długofalowy proces – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Korporacje dla startupów są bardzo interesującymi partnerami w biznesie. Uczestnicy panelu zasugerowali, aby właściciele startupów postarali się lepiej zrozumieć korporacje, ich cele biznesowe oraz aby samodzielnie dokonali oceny związanej z dopasowaniem ich startupów do strategii konkretnego przedsiębiorstwa.

Osoby prowadzące startup z produktem dla klientów biznesowych czyli tzw. B2B powinny szukać przede wszystkim inwestorów wśród korporacji, dla których ten produkt może być atrakcyjny. Dzięki swoim wewnętrznym zasobom korporacje mogą przyspieszyć rozwój produktu i jednocześnie pomóc w szybkiej komercjalizacji. Warto, aby właściciele startupu pamiętali, że współpraca z korporacją nie będzie dla nich łatwa, tym bardziej, że z punktu widzenia dużych organizacji startup nie jest raczej priorytetową inwestycją. Dużą rolę odgrywa odpowiednia komunikacja interpersonalna i budowanie dobrych relacji z kluczowymi osobami w korporacji. Jeśli właściciele startupu będą mieli swoich „ambasadorów” w dużej organizacji, łatwej będzie im znaleźć rozwiązanie w przypadku sytuacji spornych – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

[1] Raport KPMG pt. „Venture Pulse Q4 2016: Global analysis of venture funding”.


HR FACTOR XI już 26 kwietnia!  

XI edycja HR FACTOR będzie nie tylko nowatorska ze względu na formułę – slam battle, boardroom session, prelekcje w formule TED, warsztaty tematyczne. Pokażemy świeże podejście do zarządzania talentami, rekrutacji, motywacji czy zaangażowania z dwóch różnych perspektyw: korporacyjnej i start-up’owej. 

ZAPRASZAMY!

Press release

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER