Wyobraźnia i kreatywność to jedne z tych zdolności, które okazują się bardzo przydatne nie tylko w życiu osobistym. Są coraz bardziej cenione przez pracodawców i coraz częściej wymagane od pracowników. W jaki sposób je stymulować i rozwijać? Niewątpliwie skuteczne jest czytanie książek i słuchanie audiobooków. Budując w głowie obrazy, karmimy fantazję i podkręcamy naszą kreatywność.
17 cennych zalet wynikających z czytania książek i słuchania audiobooków
Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej stworzyła listę 17 cennych zalet wynikających z czytania. Jest to idealny spis argumentów dla każdego, kto stroni od tego rodzaju dobrej i niedrogiej za razem – rozrywki.
Książki i audiobooki niewątpliwie poszerzają naszą wiedzę, dostarczają informacji, wzbogacają język i uczą nowego słownictwa. Ponadto, budując w głowie obrazy, karmimy fantazję, podkręcamy naszą kreatywność. Tego samego nie możemy oczekiwać od kilkuodcinkowego serialu lub filmu. Dzięki książkom, inwestujemy w siebie i w swój potencjał, budujemy motywacje, wyostrzamy zmysły. Wejdź po ciekawą książkę na https://medicoverbenefits.pl/
„I żyli długo i szczęśliwie…”
Czytanie i słuchanie to procesy, które korzystnie wpływają na pamięć i są swoistą gimnastyką dla mózgu. Wykonywanie kreatywnych czynności, sprzyja zachowaniu zdrowia. Udowodniono, że osoby praktykujące czytanie, zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób otępiennych (Alzheimer, demencja). Zanotowano o 32% wolniejszy spadek funkcji poznawczych w późniejszym życiu.
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”
– Umberto Eco
Czytanie książek i słuchanie audiobooków sprawia, że przenosimy się do odległego świata – jednocześnie pozostając w miejscu. Skupiając się na tych czynnościach, nieświadomie ćwiczysz swoją koncentrację. Mnóstwo książkowych inspiracji znajdziesz na platformie benefitowej https://medicoverbenefits.pl/
Twierdzi się również, że dzięki czytaniu książek – zaczynamy lepiej rozumieć samych siebie. Łatwiej radzimy sobie ze zrozumieniem zależności, a na pewne sprawy zaczynamy patrzeć z szerszej perspektywy. Rozwijamy myślenie, umiejętności pisarskie – poznajemy ponadto inne zwyczaje czy poglądy. Konfrontujemy się z problemami bohaterów, poznajemy ich charakter – uczymy się zrozumienia i empatii.
„Książki są oknem na świat”
– Stanisław Lem
Niektórzy przygotowują się do czytania, a wyczekiwany moment w ciągu dnia to swego rodzaju „obrządek” – ulubione miejsce na fotelu, kubek herbaty i kocyk. Natomiast słuchanie książek w wersji audio, nie wymaga skupienia wzroku i może umilać codzienne obowiązki (sprzątanie, robienie zakupów, spacer z psem). Idealnym rozwiązaniem jest również słuchanie nagrań w trakcie podróży.
„Książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera”
– Charles Louis de Montesquieu
Audiobook to niewątpliwie idealny towarzysz wielogodzinnej jazdy samochodem. A nie jedna książka była przyjacielem w gorsze dni i skutecznie odwróciła uwagę od problemów dnia codziennego. Możemy ją ze sobą zabrać wszędzie – jest dobrym towarzyszem w samotności.
A co o czytaniu i audiobookach mówią badania?
Rozrywka w postaci książki czy audiobooka, dostarcza wielu emocji. Płaczemy i śmiejemy się, ze zniecierpliwieniem oczekujemy na rozwój sytuacji lub z zaciekawieniem poznajemy treść książki. Bez względu na format (tradycyjna, audio), książka angażuje i zachęca do dalszych przemyśleń.
Czytanie i słuchanie książek, ma szczególnie dobroczynny wpływ na relaksowanie się i odstresowanie. W roku 2009, zespół badaczy pod kierownictwem doktora Davida Lewisa (neuropsycholog, specjalista leczenia lęku, stresu i fobii) udowodnił, że czytanie poprawia zdrowie i samopoczucie na wiele sposobów. Wyniki badania „Galaxy Stress Research” firmy Mindlab International wykazały, że czytanie nawet przez 6 minut, może zmniejszyć poziom odczuwanego stresu o 68%!
Uciekając w świat książek, odsuwamy od siebie zmartwienia. Umysł zajęty inną czynnością, rozproszony słuchaną lub czytaną historią – skuteczniej radzi sobie z codziennym stresem.
Z przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową badania „Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku” wynika, że 39% osób przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Korzystamy z wielu źródeł ich pozyskiwania: kupujemy (w 41%) i otrzymujemy książki na prezent (w 31%).
Najważniejszą informacją jest to, że zainteresowanie czytaniem w Polsce, statystycznie wzrasta. Korzystnie wpływa na ten proces aspekt społeczny: osoby z rodzin czytających, zazwyczaj również czytają. Zatem, odpowiedź na pytanie „jak sprawić, żeby nasze dzieci czytały?” jest prosta.
Raz książka, raz audiobook – bajka!
Korzystanie z audiobooków (wbrew pozorom) wcale nie oznacza, że zaprzestaniemy czytać książki. Okazuje się, że czytanie i słuchanie odbywa się zamiennie. Dlaczego?
Tradycyjne książki lubimy czytać w sytuacjach bardziej intymnych (np. w domu), kiedy mamy więcej wolnego czasu (po pracy) lub gdy po prostu jesteśmy sami. Audiobooki urozmaicają czas spędzony na przemieszczaniu się. Uroki wielkiego miasta wymuszają na nas pogodzenie się z miejskim zgiełkiem. W przestrzeni publicznej i w środkach transportu, wolimy przemieszczać się z audiobookiem, niż książką w wersji drukowanej.
Raport z badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, przeprowadzony w roku 2017 wykazał, że 82% respondentów korzysta z audiobooków osobiście i głównie w formacie mp3. Jednak pamiętamy o rodzinie i dzielimy się tą rozrywką również z najbliższymi.
Ponadto, osoby odpowiadające na pytanie, w jakich sytuacjach słuchają audiobooków odpowiadają:
• podczas podróży
• w środkach transportu publicznego
• na wakacjach
• w domu
• w samochodzie
Kto czyta, nie błądzi
Chcesz rozwinąć wyobraźnię i pobudzić kreatywność? Skorzystaj z platformy benefitowej Medicover Benefits (linkujemy do https://medicoverbenefits.pl/) i ciesz się ofertami od naszych książkowych i audiobookowych partnerów.
Szukasz inspiracji? To świetnie się składa, bo nasi partnerzy mają wszystko, czego oczekujesz od dobrej książki i ciekawego audiobooka:
• Legimi
• Empik GO
• Allegro.pl
• Audioteka
• Videopoint.pl
• Septem.pl
• Onepress.pl
• Editio.pl
• Merlin.pl
• TaniaKsiazka.pl i wielu, wielu innych!
Źródła:
• https://www.comvita.com/blog-article/how-reading-can-reduce-stress/400323/
– Lewis, D. (2009), Galaxy Stress Research, Mindlab International, Sussex University, Wielka Brytania
- https://drdavidlewis.com/about-me-drdavidlewis/
- ARC Rynek i Opinia, Virtualo Sp. z o.o. https://www.nck.pl/badania/raporty/raport-zwyczaje-polakow-zwiazane-z-uzytkowaniem-ebookow-i-audiobookow
- https://www.barnboksakademin.com/english/index.shtml
- https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2019-r.