Jak znaleźć pracę po 10 latach w jednej organizacji?

Jak znaleźć pracę po 10 latach w jednej organizacji?

Obecnie na rynku pracy utrzymuje się trend, związania się pracownika z firmą na co najwyżej kilka lat. Najczęściej zmieniamy zatrudnienie co 2-3 lata,tłumacząc to  sobie potrzebą nowych wyzwań. W branży IT, częsta zmiana pracy jest zjawiskiem dosyć powszechnym, często związanym z kwestiami ekonomicznymi, ale przede wszystkim z potrzebą rozwoju lub przekwalifikowania się. Osiągnięcie 3 lat stażu na umowie o pracę w jednej firmie,powoduje przejście na 3-miesięczny okres wypowiedzenia.Jest to również jedna z przyczyn refleksji pracowników na temat dalszej współpracy z firmą. Taki aspekt bywa kluczowy, w sytuacji “przywiązania” do obecnego pracodawcy, w czasie poszukiwania nowej pracy.

Rozstaje się z pracodawcą po 10 latach

Współpraca z jednym pracodawcą przez 10 lat lub więcej nie jest jednak rzadkością. Tacy pracownicy mogą wyróżniać się dużym doświadczeniem w swoim zawodzie, dobrą znajomością branży i konkurencji, rozwiniętymi kompetencjami czy umiejętnością pracy zespołowej. Często pracują jako samodzielni specjaliści, a to są bardzo cenne atuty na rynku pracy. Niezadowolony pracodawca nie zatrzymałby przecież mało wartościowych pracowników przez tak długi czas. Głównymi przyczynami zakończenia współpracy w takich przypadkach mogą być m.in. wypalenie zawodowe, chęć zmiany środowiska, czy też brak możliwości: dalszego rozwoju, awansu, osiągania sukcesów czy zwiększenia zarobków.

Jak mam się odnaleźć na rynku pracy?

Zmiana pracy po wielu latach w jednej organizacji, w znanym środowisku nie jest łatwa. Taki pracownik może czuć się zagubiony na obecnym rynku pracy. Warto w takim przypadku skorzystać ze wsparcia, uzyskując cenne informacje, które pozwolą odnaleźć się w nowej sytuacji. Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z porady specjalistów HR, rekruterów lub udział w coachingu. Należy wziąć pod uwagę, iż nowa posada może nie pojawić się od razu, tym bardziej, że pracownik doświadczony, zna swoją wartość i często zasadnie ma wysokie wymagania. Procesy rekrutacyjne obecnie bardzo często są wieloetapowe. Nadal zdarza się, że pracodawcy nie udzielają informacji zwrotnej, zatem warto się dobrze przygotować i poświęcić trochę czasu na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Ważne okażą się takie cechy jak: otwartość na zmiany i łatwość przystosowania się do nowej sytuacji. Warto poddać się autorefleksji i przemyśleć kolejne kroki swojej kariery i ścieżki rozwoju. Gdy już mentalnie przygotujesz się do zmian, wykorzystaj wszystkie dostępne źródła poszukiwania zatrudnienia, tj.:

● Daj się znaleźć: bądź widoczny w mediach społecznościowych dla potencjalnych pracodawców i rekruterów, zapraszaj ich do sieci kontaktów, bierz udział w eventach branżowych i targach pracy, uczestnicz w networking’u, załóż konta na portalach pracy.

● Wykorzystaj sieć kontaktów, które zdobyłeś dotychczas, ale także buduj nowe znajomości, np. na portalu LinkedIN.

● Kontaktuj się z wybranymi firmami, z którymi chciałbyś podjąć współpracę.

● Poszukuj i odpowiadaj na oferty pracy, przykładając się do każdej z nich (nigdy nie wysyłaj jednego CV hurtowo).

Codziennie znajdź czas na to, aby przejrzeć ogłoszenia i wysłać CV. Nie bez przyczyny mówi się potocznie, iż poszukiwanie pracy to praca na pełen etat. Wymaga pełnego zaangażowania, systematyczności i konsekwencji.

CV doświadczonego pracownika

Warto sprawdzić aktualne standardy w tworzeniu dobrego merytorycznie CV. Jeśli aplikujesz na daną ofertę pracy – dostosuj CV do jej treści. W życiorysie podkreśl najważniejsze aspekty swojej kariery. Tutaj należy się zastanowić, co może być ważne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Powinieneś mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron. Podkreśl przede wszystkim swoje bogate doświadczenie, sukcesy i osiągnięcia, wiedzę w wybranej specjalizacji, ścieżkę rozwoju i nabyte umiejętności. Staraj się zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach formatu A4, w sposób konkretny, przejrzysty, uwypuklając najważniejsze kwestie. Możesz skorzystać z porady specjalisty w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych lub przygotować je zgodnie z dostępnymi w Internecie kreatorami CV.

Rozmowa kwalifikacyjna – na co rekruter zwraca uwagę?

Do rozmowy kwalifikacyjnej można się przygotować. Warto przemyśleć odpowiedzi na pytania standardowe, które sprawdzają: plan rozwoju, motywację, charakter i wartości pracownika. Niektóre z nich to:

● Dlaczego wybrałeś naszą ofertę?

● W jakim zakresie chciałbyś się rozwijać?

● Z jakiego powodu zakończyła się współpraca z poprzednim pracodawcą?

● Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonym?

● Co Cię motywuje do pracy?

● Jaki jest Twój największy sukces/osiągnięcie zawodowe?

Należy się spodziewać, że duża część rozmowy będzie dotyczyła zdobytego doświadczenia. Odpowiedzi poparte konkretnymi sytuacjami i osiągnięciami ze swojego życia zawodowego, będą bardzo wartościowe. Osoba rekrutująca podczas rozmowy postara się dowiedzieć m.in.:

● czy na przestrzeni lat pracy kandydat aktywnie rozwijał się w strukturze firmy, wykorzystując dostępne możliwości;

● o umiejętności samodzielnej pracy i podejmowania decyzji;

● o motywację do zmiany pracy i dalsze plany zawodowe.

Potencjalny pracodawca może zakładać, iż po latach spędzonych w jednej organizacji i działaniu wedle przyjętych w niej standardów, będziesz miał trudności z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji i zaakceptowaniem innych procedur. Kluczowym staje się wtedy zapewnienie rekrutera o otwartości na zmiany, nowe wyzwania, elastyczność i umiejętności poszukiwania rozwiązań. Podczas spotkania rekrutacyjnego przede wszystkim należy być sobą, szczerze prezentować swoje umiejętności i ścieżkę kariery.

Rekruter radzi

W przypadku jeśli masz możliwość odpoczynku, zdystansowania się i autorefleksji nad tym, co chciałbyś dalej robić zawodowo – zrób to! Taki czas może być bezcenny i pozwoli Ci na dokonanie właściwych wyborów. W czasie poszukiwania pracy należy rozważyć inwestycję w rozwój osobisty i np. naukę nowych umiejętności czy podszlifowanie języka obcego. Być może rozpoczęcie studiów podyplomowych, ukończenie kursów czy szkoleń zawodowych (poszerzając lub aktualizując wiedzę i kompetencje), wpłynie na znalezienie nowej atrakcyjnej pracy.

Zmiana pracy po wielu latach może być stresująca,jednak z odpowiednim podejściem i przygotowaniem na pewno wszystko się uda!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER