Liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS wzrosła o połowę w ciągu roku

Liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS wzrosła o połowę w ciągu roku

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za IIQ br. wynika, że już ponad 403 tys. Ukraińców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To o 49% więcej, niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów Personnel Service, to efekt wprowadzenia nowego typu zezwolenia na pracę sezonową. Dzięki niemu ograniczone zostało wydawanie fikcyjnych oświadczeń i coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce legalnie.

– Tak duży wzrost liczby Ukraińców ubezpieczonych w ZUS wskazuje wyraźnie, że dzięki wprowadzonym na początku tego roku zezwoleniom na pracę sezonową zdecydowanie udało się ograniczyć szarą strefę. Mamy obecnie szczegółowe dane dotyczące tego, ilu realnie obcokrajowców podjęło pracę w Polsce na podstawie wydawanych oświadczeń. To bardzo cenne. Ukrócono też proceder wystawiania fikcyjnych wniosków, bo teraz pracodawcy mają obowiązek informować o tym czy dana osoba podjęła u nich pracę – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Tylko 6,5% mniej zatrudnionych Ukraińców r/r

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, ze już 541 tys. cudzoziemców w Polsce płaci składki na ubezpieczenia społeczne. Aż 403 tys. z nich to Ukraińcy, którzy stanowią 74% wszystkich płatników. Drugą grupą są Białorusini, których w ZUS ubezpieczonych jest prawie 30 tys.

Jak wskazują dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za I półrocze br., oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy jest obecnie 692 tys. – o 23% mniej, niż w tym samym okresie 2017 r. Jednak należy jeszcze uwzględnić nowy typ zezwoleń, z których 154 tys. dotyczyło Ukraińców (GUS). Wtedy liczba Ukraińców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce wzrasta do 846 tys., a spadek zatrudnionych r/r wynosi jedynie 6,5%.

Zezwolenia na pracę sezonową

Od 1 stycznia 2018 roku pracodawcy mogą wnioskować o nowy typ zezwolenia na pracę sezonową, który pozwala cudzoziemcom na legalne zatrudnienie w Polsce przez okres 9 miesięcy. To rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem. W I połowie 2018 roku w powiatowych urzędach pracy złożonych zostało ok. 158 tys. wniosków o zezwolenie na pracę sezonową – wynika z danych GUS.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER