Pracownik pod napięciem: stres w pracy w polskim wydaniu

Pracownik pod napięciem: stres w pracy w polskim wydaniu

Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15 proc. – przynajmniej raz w tygodniu. Jest jednak pozytyw: odsetek ten maleje. W pandemicznym 2021 roku wynosił on 19 proc., by rok później spaść do 16 proc. – wynika z raportu ADP „People at Work 2024: A Global Workforce View”.

Polscy pracownicy jednak są zestresowani bardziej niż światowa średnia. Według najnowszych danych codzienny stres odczuwa 17,1 proc. osób – minimalnie mniej niż rok wcześniej (17,6 proc.). W 2022 roku, kiedy świat jeszcze walczył z pandemią COVID—19, w pracy i pracą denerwowało się 22 proc. zatrudnionych w polskich firmach!  Biorąc pod uwagę znaczenie zdrowia psychicznego dla produktywności i wydajności, pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na zestresowanych pracowników. Tymczasem tylko 21 proc. ankietowanych zatrudnionych uważa, że ​​ich pracodawca w pełni dba o ich dobre samopoczucie psychiczne. Jednocześnie pracownicy, którzy czują to wsparcie, rzadziej zauważają u siebie wysoki poziom stresu.

Stres to gorsze zdrowie psychiczn i efektywność

Pracownicy o wysokim poziomie stresu znacznie częściej twierdzą, że nie są w stanie wykonywać swojej pracy najlepiej, jak potrafią (33 proc.). Nawet jedna trzecia pracowników pod wpływem umiarkowanego stresu twierdzi, że ma problemy z koncentracją i potrzebuje więcej przerw (34%). Stres może też obniżać satysfakcję pracowników: pracownicy o wysokim poziomie stresu znacznie częściej rozważają zmianę pracy.

Globalnie lepiej, lokalnie gorzej

W globalnym ujęciu kobiety (17 proc.) zgłaszają nieco wyższy poziom stresu niż mężczyźni (14 proc.). Gorzej to wygląda w Polsce: codzienny stres odczuwa 18,3 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn. Kobiety zgłaszają umiarkowanie wyższy poziom stresu niż mężczyźni na każdym szczeblu hierarchii pracy i w każdej grupie wiekowej. W Polsce najwyższy poziom stresu zgłaszają pracownicy w wieku 25-34 lat (19,4 proc.) oraz 35-44 lat (18,8 proc.). Najniższy – pracownicy powyżej 55 lat. Można sądzić, że stres rosnący z wiekiem wiąże się również z awansem na stanowiska kierownicze. A jednak to stażyści, pracownicy tymczasowi (23,5 proc.) i niezależni wykonawcy (19 proc.) stresują się częściej. Wśród kierowników wyższego szczebla wynosi 19 proc., a wśród średniego szczebla – 19 proc. Najwyższe pozycje w rankingu stresu zajmują pracownicy w Ameryce Północnej – aż jeden na pięciu ​​odczuwa stres codziennie.

HR też jest w stresie

Zwróćmy uwagę, że w Polsce niecałe 16 proc. badanych osób uważa, że ​​ich pracodawca w pełni wspiera ich dobre samopoczucie psychiczne. To bardzo mało i pracodawcy mają tu wielkie pole do poprawy. Wyniki naszego badania na całym świecie pokazują jedno: pracownicy mogący liczyć na wsparcie menedżerów i współpracowników, rzadziej odczuwają wysoki poziom stresu – mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska. Osoby z wysokim poziomem stresu często twierdzą, że ich pracodawcy nie są przygotowani do rozmawiania o zdrowiu psychicznym. Co ciekawe, pracownicy o niskim poziomie stresu deklarują, że chętniej angażują się w działania budujące zespół, biorą dni wolne i regularnie rozmawiają ze swoimi menedżerami.

Wyjść naprzeciw nerwowym wyzwaniom

Co więc należy zrobić, aby poprawić dobrostan pracowników? Wskazówek można szukać w odpowiedziach na pytania zadane w badaniu ADP. Wynika z nich, że warto zainwestować czas i uwagę w odczarowanie tematu zdrowia psychicznego w pracy i poruszanie go przez menedżerów w rozmowach z pracownikami. Dobrze też przyjrzeć się inicjatywom, które upowszechniają się po pandemii, a które – w ocenie pracowników – mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Polscy pracownicy wskazywali, że w ich miejscu pracy najczęściej są oferowane:

  • dodatkowy dzień wolny z przeznaczeniem na wellbeing – 17,5
  • inicjatywy integrujące zespół – 16,8
  • wprowadzenie działań z zakresu kultury inkluzywnej – 16,1
  • prawo do bycia offline po godzinach pracy – 15,9
  • poprawa komunikacji z pracownikami – 12,9

Najwięcej wskazań miał jednak brak jakichkolwiek działań – takiej odpowiedzi udzieliło aż 28,9 proc. badanych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu „People at Work 2024: A Global Workforce View”.

______________________________________________________________________

O badaniu

People at Work 2024: A Global Workforce View” bada postawy pracowników wobec współczesnego świata pracy oraz oczekiwania i nadzieje związane z przyszłością miejsca pracy.

Badanie zostało przeprowadzone przez ADP Research Institute® wśród 34 612 pracowników
w 18 krajach w okresie od 22 października do 24 listopada 2023 r., przy czym co najmniej
500 respondentów na każdym rynku świadczyło przede wszystkim pracę krótkoterminową.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER