Real-time employer branding w wydaniu Trans.eu, czyli o kampanii #zadbajoklejnoty

Real-time employer branding w wydaniu Trans.eu, czyli o kampanii #zadbajoklejnoty

Redakcja HRnews: Jak w kilku zdaniach opisałbyś employer branding w wydaniu Trans.eu?

Patryk Józefowicz, Employer Branding Expert, Trans.eu: W zasadzie ciężko opisać to w kilku zdaniach. Można powiedzieć, że przez lata employer branding w Trans.eu tworzył się sam. A dokładniej, tworzyli go fantastyczni ludzie, którzy w bardzo naturalny dla siebie sposób opisywali to, co dzieje się w firmie.

Przyszedł jednak czas dojrzałości, w którym firma zdecydowała się robić to świadomie – było to mniej więcej w 2016 roku.

I zupełnie świadomie robimy to spontanicznie 😊  Nie oznacza to jednak, że te działania są nieprzemyślane. Wręcz przeciwnie.

Posiadamy przemyślaną strategię EB, która odpowiada na nasze EVP. Planujemy budżety i posiadamy całe zaplecze, które pozwala nam na realizowanie wielu projektów równocześnie. Spontaniczność, o której wspomniałem, wynika z ciągłego obserwowania potrzeb naszych pracowników, zmieniających się trendów rynkowych i chęci bycia „na czasie”. W Trans.eu uprawiamy tzw. real-time employer branding – rozmawiamy z pracownikami, obserwujemy zachodzące w nich i w firmie zmiany, odpowiadamy na bieżące potrzeby, a podejmując dobrze targetowane działania, employer branding w zasadzie tworzy się sam, tak jak robiliśmy to na początku.

Dzięki temu, komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna od zawsze jest w Transie budowana na fundamentach autentyczności. Dziś jest to nierozłączny element naszej kultury organizacyjnej.

Redakcja HRnews: Mówisz o real-time employer brandingu. Jak to wygląda w praktyce?

Patryk Józefowicz: Firmy, które miały szeroko zaplanowane działania EB-owe, np. w momencie pojawienia się pandemii, były mocno zaskoczone. Wiele działań wewnętrznych i zewnętrznych było nieprzemyślanych, robionych pod presją czasu i sytuacji. Pandemia jest skrajnym przypadkiem, natomiast w życiu firmy, a także na świecie codziennie dochodzi do wielu zmian, które mają mniejszy lub większy wpływ na to, jak nam się pracuje, albo co czujemy.

Gdy uprawiasz real-time employer branding, jesteś na to gotowy, czujesz sytuację, znasz potrzeby pracowników, bo skupiasz się na tym nieustannie. Dowiezienie zaplanowanych w ciągu roku „pomysłów”, które niekiedy wyciągane są z kapelusza przy planowaniu budżetów, schodzi u nas na drugi plan. Dużo bardziej wolimy skupić nasze siły na działaniach, które rzeczywiście niosą wartość dla pracowników.

Tak było ostatnio, kiedy kilku z nich zasygnalizowało potrzebę zaangażowania się w znaną na świecie akcję MOVEMBER. Panowie poczuli potrzebę zapuszczenia wąsa i zachęcenia do tego kolejnych osób. Tak zrodziła się akcja #zadbajokliejnoty.

Redakcja HRnews: Opowiesz nieco więcej na temat tej kampanii? Co było Waszym celem?

Patryk Józefowicz: Jak wynika z badań, ok. 1,6% mężczyzn choruje na raka jądra lub prostaty, zwłaszcza w wieku 30-45 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że pracuje z nami ponad 400 mężczyzn, istnieje prawdopodobieństwo, że kilku z nich może być chorych. Naturalnie zagrożenie zdrowia może wystąpić również u kobiet. To był punkt zapalny, żeby pociągnąć temat dalej, zwiększyć świadomość i dać przestrzeń pracownikom do zbadania się, ale nie tylko.

W ramach akcji pragnęliśmy wzbudzić w nas potrzebę badania piersi i jąder, zwiększyć świadomość profilaktyki walki z groźnymi chorobami, nauczyć samodzielnie rozpoznawać niepokojące zmiany, ale przede wszystkim doskonale się przy tym bawić.

Redakcja HRnews: Jakie działania zrealizowaliście w związku z kampanią #zadbajoklejnoty?

Patryk Józefowicz: Tak naprawdę wszystko zaczęło się od żartobliwego teasera w postaci konkursu – na najbardziej dorodny wąs [śmiech]. Zmieniliśmy nieco jego zasady, włączyliśmy również Panie, przygotowaliśmy specjalne rekwizyty, które ułatwiały udział w konkursie, a zwycięzca miał być wyłoniony poprzez głosowanie na naszej platformie komunikacyjnej.

Chcieliśmy zrobić to dobrze, angażująco, dlatego z grupą inicjatorów zrealizowaliśmy sesję zdjęciową. Powstały plakaty i posty, które miały zachęcić innych do udziału w naszej akcji i tak też było.

Poszliśmy nieco dalej. Nawiązaliśmy współpracę z Mosznowładcami, którzy nagłaśniają akcję Movember Polska na terenie całego kraju. Wspólnie przeprowadziliśmy badania dla Pań (USG piersi) i Panów (USG jąder) w naszym biurze, a także webinary online z zakresu samobadania i podnoszenia świadomości. Odbyły się również warsztaty z brafittingu dla Pań, czyli odpowiedniego doboru staników oraz z samobadania piersi.

Redakcja HRnews: Czy możecie pochwalić się już jakimiś efektami Waszych działań? Jak kampania została przyjęta przez pracowników Trans.eu?

Patryk Józefowicz: Zdecydowanie! Niezwykle satysfakcjonujący jest już sam fakt, że inicjatywa wyszła oddolnie. Nikt nikogo nie namawiał, nie narzucał. Pojawił się pomysł, który pomogliśmy nagłośnić. Nie mam wątpliwości, że to właśnie dlatego akcja zakończyła się sukcesem.

Kampania została świetnie przyjęta, już od pierwszego posta na platformie komunikacyjnej pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, mnóstwo reakcji. Byliśmy pewni, że planowane działania nie przejdą bez echa.

W webinarach online uczestniczyło ponad 30 osób. Warsztaty z brafittingu zebrały kilkanaście zainteresowanych Pań. W konkursie wzięły udział 24 osoby, a na najlepsze zdjęcie głosowało 125 osób (ok. 25% zespołu). Niewątpliwie największym sukcesem jest liczba przebadanych osób. Ponad stu pracowników skorzystało z bezpłatnych badań w biurze.

Ponadto, zorganizowaliśmy niekonwencjonalną zbiórkę dla Fundacji Kapitan Światełko. Za każde udostępnienie zdjęcia z hashtagiem #zadbajoklejnoty firma przeznaczyła 20zł na cele statutowe.

zadbaj o klejnoty

Redakcja HRnews: Czy można rozumieć, że działania CSR są integralną częścią Waszej strategii employer brandingowej?

Patryk Józefowicz: W przypadku takich działań jak #zadbajoklejnoty możemy to nazywać różnie. Samo nazywanie tego „CSR” wskazuje na zaplanowane lub usystematyzowane działania. Tutaj nikt tego nie planował, to ludzie poczuli wewnętrzną potrzebę działania, firma jedynie dała do tego przestrzeń i zapewniła odpowiednie wsparcie. Uważam, że prawdziwa społeczna odpowiedzialność nie wychodzi od biznesu (Corporate), a od ludzi (People). Dlatego w tym wypadku możemy to nazwać PSR, czyli people social responsibility.

Niemniej jednak jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, staramy się angażować w podobne inicjatywy, regularnie wspieramy wybrane przez nas fundacje oraz współpracujemy ze środowiskiem akademickim.

Patryk Józefowicz

Przedsiębiorca, doświadczony ekspert ds. employer brandingu, adept Business Model Canvas i Value Proposition Canvas. Założyciel marki Purieu i OxyBar, dostarczających innowacyjne formy welbeeingu w organizacjach. Budował i wspierał marki takich pracodawców jak LG Display, Getback, AmRest, a obecnie Trans.eu Group. Jest propagatorem metodyki real-time employer branding, opartej na ciągłemu badaniu potrzeb, oraz wspieraniu inicjatyw oddolnych pracownika. Wierzy w kulturę autentyczności, a w codziennej pracy inspirują go narzędzia ze środowiska start-upowego, takie jak Lean Start-Up. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wieloletni członek MPI Poland Chapter, certyfikowany specjalista SITE (Society of Incentive and Travel Executives).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER