Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, które powinny i nie powinny paść

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, które powinny i nie powinny paść

Rozmowa kwalifikacyjna bywa kluczowa w procesie rekrutacji. Dlatego warto wcześniej przygotować się do takiego spotkania i opracować odpowiednie pytania, które przedstawią Cię w dobrym świetle. Taki zabieg przekona rekrutra, że na dane stanowisko aplikujesz nieprzypadkowo. Piotr Dziedzic, ekspert Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR, radzi na co zwrócić uwagę.

Rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem formalnym, dlatego kandydat na pracownika powinien zachować pokorę i powściągliwość. Warto pamiętać, że granica między pewnością siebie a bezczelnością jest bardzo cienka – wiele zależy od tego, o co spytasz podczas spotkania i w jakim stylu to zrobisz. Liczy się nie ilość pytań, lecz ich jakość. Rozmowa rekrutacyjna jest formą dialogu, który pozwala kandydatowi zaprezentować się w odpowiedni sposób.

Pamiętaj, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadaje nie tylko pracodawca – to też szansa dla ciebie, by dowiedzieć się jak najwięcej o samej ofercie pracy i przyszłym stanowisku. Bądź jednak ostrożny, jeśli zadasz niewłaściwe pytania, możesz wyjść na osobę natarczywą i roszczeniową, a nie zaangażowaną i zainteresowaną.

Jak zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa o pracę to szansa, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazać potencjalnemu pracodawcy, że chcesz współtworzyć firmę. Zyskasz w oczach rozmówcy, pytając o czekające cię wyzwania oraz wspominając, że w pracy cenisz konstruktywną informację zwrotną. Pytając o ścieżkę kariery oraz plany rozwoju zespołu i całej firmy, pokażesz, że chcesz rozpocząć realizację nowych celów.

Dobrze też zadać pytanie, dlaczego zwolniło się stanowisko, na które aplikujesz. Wyślesz w ten sposób sygnał, że wyciągasz wnioski i uczysz się na cudzych błędach.

Zanim dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej, poświęć trochę czasu na przygotowanie kilku konkretnych pytań dotyczących firmy – w ten sposób pokażesz pracodawcy swoje zaangażowanie i gotowość do związania się z nim na dłużej.

O co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady

Podczas rozmowy w sprawie pracy skup się przede wszystkim na pytaniach szczegółowych, które dadzą rekruterowi do zrozumienia, że dobrze przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej i zapoznałeś się ze specyfiką pracy.

Na przykład pytanie „Co mam zrobić, by odnieść sukces w nowej pracy?” pokaże twoje zainteresowanie danym stanowiskiem. To sygnał dla pracodawcy, że chcesz rozwijać się na danym stanowisku, a nie czekać, aż pojawi się lepsza oferta. Z kolei pytanie „Jaka kultura panuje w firmie? Który jej element jest najciekawszy?” da rekruterowi do zrozumienia, że interesujesz się firmą i identyfikujesz z jej wartościami.

Warto też w trakcie rozmowy rekrutacyjnej zapytać się ,,Jaka będzie moja ścieżka rozwoju? Czy firma poszukuje pracowników na stanowiska podobne do tego, na które aplikuję?’’, jeśli chcesz pokazać, że jesteś osobą zaangażowaną i nastawioną na osiąganie zawodowych celów. Pytając o rekrutację na podobne stanowiska, będziesz mógł ocenić, czy firma szuka pracownika na krótszy czy dłuższy okres.

Należy także pamiętać, że istnieją pytania, których lepiej nie zadawać. Na przykład pytanie „W jaki sposób ta praca pomoże mi osiągnąć moje cele zawodowe?’’ pokaże cię jako osobę niezainteresowaną rozwojem firmy. Przyszły pracownik powinien natomiast w pierwszej kolejności myśleć o realizacji celów biznesowych firmy, a dopiero w drugiej kolejności zainteresować się własnym rozwojem. Unikaj też pytania ,,Jakie błędy poprzednia osoba pracująca na tym stanowisku? Czy nowe zadanie nie okażą się dla mnie zbyt trudne?’’. Taką postawą pokażesz rekruterowi, że obawiasz się nowych wyzwań, z którymi poprzednik sobie nie radził. Zamiast tego zapytaj, jak twoje cele i zaangażowanie mogą przyczynić się do rozwoju firmy.

Co ważne, po rozmowie kwalifikacyjnej nie czekaj biernie na kontakt ze strony pracodawcy. Dzięki temu szybciej uzyskasz informację zwrotną, a może nawet przyspieszysz cały proces rekrutacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER