Specjalizacje i kompetencje, które mają znaczenie

Specjalizacje i kompetencje, które mają znaczenie

Rok 2017 będzie czasem wzmożonej rekrutacji na polskim rynku. Powstają nowe miejsca pracy, co w obliczu silnej pozycji kandydata zmusza firmy do walki o specjalistów. Z drugiej strony, wyzwaniem pozostaje zatrzymanie dotychczasowych pracowników w organizacji, bowiem zachęceni dobrą koniunkturą specjaliści chętnie poszukują ciekawszych i atrakcyjniejszych finansowo ofert. Jakie zawody i kompetencje będą najbardziej pożądane na rynku?

Z badania Hays Poland wynika, że nawet 9 na 10 pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie. Przy jednoczesnym rynku kandydata, który coraz częściej odgrywa decydującą rolę w negocjacjach warunków zatrudnienia, plany pracodawców stawiają przed działami personalnymi nie lada wyzwanie. Zdaniem Pauli Rejmer – dyrektor zarządzającej dywizją Expert Perm w Hays Poland – o wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów będzie trudno. Niezmiennie wiodą informatycy, inżynierowie, eksperci w obszarze przetwarzania i analizy danych oraz osoby biegle władające różnorodnymi językami obcymi. – W najbliższej perspektywie na znaczeniu będą również zyskiwać role związane z budowaniem marki pracodawcy oraz wyspecjalizowane funkcje HR-owe, które mają za zadanie stworzenie atrakcyjnej oferty dla obecnych i nowych pracowników. – twierdzi Paula Rejmer i dodaje – W dużej mierze to właśnie od ekspertów HR będzie zależało powodzenie procesów pozyskiwania i zatrzymywania pracowników w firmie, a więc również perspektywy dalszego rozwoju przedsiębiorstw .

SPECJALIZACJE 2017

Jak wygląda lista najważniejszych specjalizacji na rok 2017? Eksperci Hays przygotowali zestawienie najbardziej pożądanych profesji na podstawie Raportu płacowego 2017.

Programista

Od wielu miesięcy w sektorze IT obserwujemy dalsze umacnianie rynku kandydata, a w ciągu najbliższych miesięcy spodziewamy się kontynuacji tego trendu. Poszukiwani programiści wszystkich specjalizacji, jednak największym zainteresowaniem cieszą się specjaliści Java. Wynika to głównie z szerokiego zastosowania tego języka, co znacząco wpłynie na wzrost liczby ofert pracy.

Specjalista IT w obszarze bezpieczeństwa

Przed nami dobry rok dla ekspertów z obszaru Security, ponieważ kwestie cyberbezpieczeństwa sukcesywnie umacniają swoją pozycję w świadomości biznesowej firm. Do niedawna bezpieczeństwo sieci było domeną instytucji finansowych oraz telekomunikacyjnych. Obecnie znaczące zainteresowanie specjalistami w obszarze Security wykazują również firmy z innych obszarów działalności.

Inżynier (Jakości, Procesu, R&D)

Dostępność wykształconych pracowników ze znajomością języków obcych, strategiczna lokalizacja oraz korzystny klimat inwestycyjny ściągają do Polski coraz więcej inwestycji z branży produkcyjnej. Sprawia to, że inżynierowie będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia i więcej ofert pracy. Rok 2017 będzie dobrym czasem dla inżynierów R&D, procesu oraz jakości.

Specjaliści ze znajomością języków obcych (np. obsługa klienta, księgowość)

Wraz z prężnym rozwojem polskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu, wzrasta zapotrzebowanie na osoby biegle władające językami obcymi. Oprócz języka angielskiego pracodawcy poszukują na rynku specjalistów znających niemiecki, francuski lub hiszpański. Na znaczeniu zyskują również języki skandynawskie lub wschodnioeuropejskie.

Project Manager

W 2017 dużym zainteresowaniem pracodawców będą cieszyli się interdyscyplinarni, doświadczeni kierownicy projektów. W dużej mierze jest to efektem rosnącej popularności pracy projektowej w międzynarodowych organizacjach. Na najlepsze oferty będą mogli liczyć Project Managerowie z różnorodnym doświadczeniem, mający na koncie sukcesy w zarządzaniu rozproszonymi zespołami.

HR Business Partner

Postępujące przeobrażenie funkcji HR i zacieśnianie współpracy pomiędzy działami personalnymi a biznesem sprawiają, że na rynku rośnie zapotrzebowanie na HR Business Partnerów. Ich zadaniem jest planowanie strategii zatrudnienia, która odpowie na realne potrzeby biznesowe. Od kandydatów oczekuje się biznesowego nastawienia oraz umiejętności jednoczesnej realizacji celów kadrowych i biznesowych.

Key Account Manager (sektor farmaceutyczny)

Przedstawiciele farmaceutyczni wciąż będą mogli liczyć na ciekawe oferty pracy. Branża w szczególności potrzebuje Key Account Managerów do sieci oraz kanału farmaceutycznego. Wiele tego typu stanowisk będzie również dotyczyło działów marketingu firm farmaceutycznych – tutaj najczęstszymi specjalizacjami są immunologia i onkologia.

Specjalista ds. Employer Branding

Umacniająca się pozycja kandydatów na rynku pracy sprawia, że firmy coraz silniej konkurują o najlepszych pracowników. O tym, czy kandydat przyjmie, czy też odrzuci ofertę pracy, coraz częściej decyduje kultura organizacyjna i marka pracodawcy. Dlatego też na ciekawe oferty będą mogli liczyć specjaliści ds. employer brandingu.

Specjalista ds. e-Commerce

Rosnąca liczba przedsiębiorstw ukierunkowuje swoją sprzedaż na działania online. Co więcej, klienci biznesowi coraz częściej dokonują zakupów w internecie, w związku z czym kandydaci na stanowiska związane z e-handlem nie będą narzekać na brak pracy. Najlepsi mogą również liczyć na wzrost wynagrodzenia.

Kontroler Finansowy/ Biznesowy

Rok 2017 będzie dobrym czasem dla Specjalistów ds. Kontrolingu i Analiz, Kontrolerów Finansowych oraz Biznesowych. Częściowo jest to rezultatem otwierania w Polsce nowych centrów nowoczesnych usług biznesowych, obsługujących zaawansowane procesy z zakresu finansów, kontrolingu i sprawozdawczości. Specjaliści z doświadczeniem w kontrolingu mogą liczyć na wynagrodzenia wyższe od ubiegłorocznych.

 

KOMPETENCJE W CENIE

Warto pamiętać, że zawód czy obszar specjalizacyjny to nie jedyne czynniki decydujące o zatrudnieniu. Ogromne znaczenie mają również kompetencje oraz predyspozycje, które stają się niezbędne do odnoszenia sukcesów. Bez względu na branżę lub profil stanowiska, pracodawcy coraz chętniej poszukują u kandydatów umiejętności związanych z pracą zespołową oraz analizą danych.

Na znaczeniu zyskuje praca zespołowa i projektowa, która dzięki postępującemu rozwojowi technologii komunikacyjnych, coraz częściej wykracza poza wymiar lokalny. Pracodawcy oczekują od kandydatów inteligencji emocjonalnej, a więc umiejętności poprawnego odczytywania emocji członków zespołu. Jest to kluczowe dla efektywnej realizacji zadań w grupie, ale stanowi również fundament kariery menedżerskiej.

Bez względu na etap rozwoju zawodowego i poziom zajmowanego stanowiska na znaczeniu zyskują umiejętności analityczne. Zdolność do szybkiej analizy danych, wyboru najistotniejszych informacji oraz wyciągania z nich poprawnych wniosków i podejmowania optymalnych decyzji.

Pracownicy coraz chętniej decydują się na zmianę zatrudnienia lub międzynarodowy transfer w ramach jednej organizacji. Co więcej, na popularności zyskuje praca czasowa i kontraktowa, która wiąże się z częstszą zmianą miejsca pracy i tym samym wymaga od pracowników wysoko rozwiniętych umiejętności adaptacyjnych. Te trendy sprawiają, że dla pracodawców niezwykle istotna jest zdolność do szybkiej adaptacji w zmieniającym się środowisku pracy.

Nie bez znaczenia pozostaje także znajomość języków obcych, zapewniająca możliwość realnej współpracy z obcokrajowcami, raportowania w języku obcym czy wygłaszania prezentacji. Niezmiennie znajomość języka angielskiego jest kluczową kompetencją wśród kandydatów na rynku pracy. Poza językiem angielskim, wśród pracodawców coraz częściej pojawia się wymóg znajomości drugiego języka.

 

Źródło: Hays

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER