Książka „Wynagrodzenie odczarowane” Anny Morawiec-Bartosik stanowi obowiązkową lekturę dla każdego, kto w organizacji odpowiada za politykę płacową lub chce ją po prostu dobrze zrozumieć. To doskonała pozycja zarówno dla początkujących, jak i tych średnio-zaawansowanych w temacie płac. Osoby mocno zaawansowane w znajomości zagadnień z obszaru wynagrodzeń mogą się trochę nudzić podczas lektury, aczkolwiek zyskują szansę do tego, aby zerknąć do różnych wartościowych raportów i badań, które autorka przytacza w tekście.
Co w tej książce jest wartościowe dla HR-owca?
Przede wszystkim „Wynagrodzenie odczarowane” nie jest książką stricte teoretyczną. Nie znajdziemy tu przegadanych rozdziałów pełnych banałów, ani powielania oczywistych haseł o potrzebie motywowania pracowników za pomocą wynagrodzeń. Ta książka to praktyczny przewodnik pokazujący, jak realnie budować i zarządzać polityką wynagrodzeń i robić to kompleksowo. Edukuje począwszy od najważniejszych pojęć, poprzez przez analizę benchmarków, tworzenie struktur wynagrodzeń, aż po kwestie systemów premiowych czy umiejętności negocjowania wynagrodzenia w trakcie pracy, jak i w czasie rozmowy rekrutacyjnej.
Autorka przeprowadza czytelnika przez tematykę rodzajów umów, pokazuje różnice między wynagrodzeniem brutto i netto, wskazuje na pozapłacowe składniki wynagrodzenia, tłumaczy kwestie podwyżek. Temat wynagrodzeń nakreśla zarówno z perspektywy pracownika, ale i ze strony pracodawcy. Tym samym książka pozwala lepiej rozumieć logikę płacową w organizacji, argumentować decyzje dotyczące wynagrodzeń przed menedżerami, a także budować partnerskie relacje z zarządem.
HR-owcy znajdą tu:
- konkretne narzędzia i metody pracy m.in. jak tworzyć widełki płacowe, jak korzystać z raportów płacowych, jak oceniać konkurencyjność płacową firmy (plus za wykresy, także w kolorze, tabele, schematy);
- jasną definicję kluczowych pojęć – czym się różni „wynagrodzenie zasadnicze” od „wynagrodzenia całkowitego” i dlaczego to ma znaczenie w komunikacji z pracownikami?
- refleksję o etyce i odpowiedzialności – polityka płacowa to nie tylko tabelki, ale też decyzje, które mają wpływ na życie ludzi, ich poczucie wartości, lojalność i zaufanie do firmy.
Bardzo istotny jest też fakt, że książka podkreśla rolę transparentności w edukacji płacowej. Anna Morawiec-Bartosik pokazuje, że wysokość wynagrodzenia często nie jest problemem, ale brak zrozumienia, skąd się ono wzięło. Pracownicy nie wiedzą, jak działa system wynagrodzeń, dlaczego ktoś zarabia więcej a ktoś mniej, jakie są kryteria awansu i przyznawania podwyżek.
Dla HR-owca oznacza to jasny sygnał: potrzebujemy mądrze zaprojektowanej, ale też dobrze zakomunikowanej polityki płacowej.
Dlaczego rekomenduję przeczytanie tej książki każdemu przedstawicielowi branży HR?
Dlatego, że nie można dziś efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi bez rozumienia, jak powinna funkcjonować polityka wynagrodzeń w organizacji. Ta książka odpowiada na współczesne wyzwania, dając HR-owcom nie tylko wiedzę, ale i narzędzia do rozmowy z biznesem.
Czego mi zabrakło w książce?
Wiem, że to nie jest wątek stricte powiązany z „wynagrodzeniem” jako takim, ale szkoda, że autorka nie pochyliła się nad tematem kontraktorów B2B i rozliczania ich efektów pracy. Oczywiście mamy świadomość, że rozliczają się oni w oparciu o faktury i ta forma współpracy nie dotyczy zagadnień związanych z umową o pracę, ale obecnie wiele osób właśnie w taki sposób współpracuje z organizacjami i realizując kontrakt jako podwykonawca świadczy dla nich pracę. Wskazanie różnic między umową o pracę a B2B stanowiłoby w mojej ocenie dodatkową wartość dla tej pozycji i nadało jej bardziej kompleksowego wymiaru, który uwzględnia obecne trendy rynkowe
Elementem, na który zwróciłem uwagę jest brak jednoznacznego zakończenia, podsumowania całości przekazanych treści. Książka kończy bez konkretnego resume na temat wynagrodzeń.
Podsumowując:
„Wynagrodzenie odczarowane” Anny Morawiec- Bartosik to pozycja, która nie tylko porządkuje wiedzę z obszaru płac, ale też inspiruje do refleksji nad polityką wynagrodzeń w organizacji. Jest napisana zrozumiałym językiem, oparta na realnych przykładach i pokazuje, że temat wynagrodzeń można prowadzić świadomie, strategicznie i uczciwie. Dla HR-owców to również doskonałe narzędzie do samorozwoju.
Autor recenzji: Artur Dzięglewski
_______________________________________
Książka: „Wynagrodzenie odczarowane” Anny Morawiec- Bartosik, wydawnictwo Onepress.
Wydawnictwo Onepress zostało założone w 2003 roku. Jest częścią Grupy Helion i specjalizuje się w publikacjach dotyczących biznesu, zarządzania, rozwoju osobistego oraz marketingu.