Jak się pozyskuje wyjątkowych specjalistów IT, czyli metody rekrutacji w Luxoft Poland

Jak się pozyskuje wyjątkowych specjalistów IT, czyli metody rekrutacji w Luxoft Poland

Rekrutacja w IT wymaga stałych działań i wdrażania nowoczesnych narzędzi, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom kandydatów oraz przyciągać najlepsze talenty. Branża informatyczna charakteryzuje się dużą konkurencyjnością oraz rosnącym niedoborem specjalistów. Walka o programistę na rynku trwa. Co robić, aby pozyskać nowych pracowników i skutecznie rekrutować talenty?

Luxoft Poland, która jest częścią DXC Technology i jedną z największych w Europie firm świadczących usługi IT dla różnych branż od ponad dekady pozyskuje specjalistów z całego świata. Obecnie na jej pokładzie pracują ludzie z ponad 50 krajów. Aktualnie firma rekrutuje programistów między innymi z Polski, Brazylii, Turcji, Gruzji czy Rumunii. Luxoft posiada także autorski program relokacji Luxoft OneTeam, oferujący wsparcie socjalne dla pracowników z innych krajów, w tym też pomoc prawno-administracyjną. Do procesu rekrutacji wykorzystuje również autorskie narzędzie przyspieszoną ścieżkę zatrudnienia odbywającą się w pełni zdalnie i przebiegającą zaledwie w kilku krokach.  W ramach narzędzia został opracowany jeszcze szybszy proces rekrutacji kandydata dla najbardziej pożądanych specjalizacji, do których zalicza się takie języki programowania, jak .NET, Java, DevOps, Java Script, C++.

rekrutacja mapa

Dwa rodzaje szybkich rekrutacji w kilku krokach

Rekruterzy IT wyodrębniają dwie grupy kandydatów. Pierwszą stanowią preferujący wydłużoną ścieżkę rekrutacji, a jednocześnie wyspecjalizowaną pod dany projekt. Do drugiej zaliczają się ci, którzy chcą przejść sam proces jak najszybciej. Niektórzy decydują się na konkretne projekty jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a jeszcze inni wybierają je tuż po dołączeniu do spółki. Firmy IT chcąc zawalczyć o najlepszych muszą wyjść na przeciw kandydatom z różnymi oczekiwaniami. W ramach rekrutacji projektowej, kandydaci przechodzą w Luxoft Poland kilka kroków. Pierwszy z nich to tak zwany HR Interview. Obejmuje spotkanie z rekruterem, który diagnozuje oczekiwania kandydata oraz analizuje jego CV. Na tym etapie kandydat wybiera także preferowaną formę współpracy. Następny krok to rozmowa techniczna, którą przeprowadzają specjaliści IT. Są to zazwyczaj senior developerzy pracujący w konkretnych projektach. W trakcie rozmowy sprawdzana jest znajomość języków programowania. Kolejny etap to spotkanie z managerem projektu, który poznaje kandydata od strony tak zwanych umiejętności miękkich. Podczas ostatniego kroku odbywa się rozmowa z klientem, nad którego projektami ma pracować kandydat. Wydłużony proces nie trwa dłużej niż kilka dni, pomimo że jest bardzo szczegółowy. Wszystkie rozmowy techniczne z kandydatami odbywają się w języku angielskim, który jest w firmie podstawowym językiem komunikacyjnym.

luxoft

Procesy rekrutacyjne dopasowane do potrzeb kandydatów

Dla drugiej grupy kandydatów, Luxoft Poland wdrożyła dwuetapowy Fast Tracking Processing. Został opracowany z myślą o jak najsprawniejszym i satysfakcjonującym obie strony dopasowaniu kandydata do projektu i klienta. Obejmuje rozmowę kandydata z rekruterem oraz rozmowę techniczną, której celem jest dopasowanie umiejętności i doświadczenia przyszłego pracownika do projektu. Po zakończeniu tego procesu firma uruchamia tak zwany post hiring process. Jest to ścieżka wdrożenia nowego pracownika połączona z różnymi szkoleniami. Jeśli tylko kandydat ma takie preferencje, cały proces może przebiec w pełni zdalnie.

Szybka ścieżka rekrutacji to narzędzie, które pozwala na bardzo szybkie złożenie konkretnej oferty współpracy do Luxoft Poland, ale jednocześnie, nie wyklucza możliwości dalszego procesu rekrutacyjnego do konkretnego projektu, jeśli taka jest chęć kandydata. Każdy, kto zdecyduje się na taki proces podczas całego cyklu onboardingu jest w stałym kontakcie z dedykowanym rekruterem, a w przypadku osób z zagranicy, także z Zespołem Relokacji. Pomaga on we wszelkich formalnościach związanych z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do legalizacji pobytu jak i pracy. Kandydat otrzymuje też kontakt do działu Travel, który dla osób zatrudnionych na stanowiskach Senior organizuje zakwaterowanie na pierwsze tygodnie w Polsce – wyjaśnia Recruitment Manager w spółce, Adrianna Niechwiadowicz.

Sprawne i błyskawiczne rekrutacje dla obecnych i ex-pracowników

Procesy rekrutacyjne w branży IT dotyczą też byłych i obecnych pracowników, którzy chcą zmienić projekt i rozpocząć nowy etap rozwoju zawodowego. Zatrzymanie doświadczonych specjalistów jest ważnym obszarem działalności współczesnych firm IT, dlatego w Luxoft Poland sprawne funkcjonują rekrutacje wewnętrzne. Umożliwiają dopasowanie dotychczasowego doświadczenia pracownika do nowych wyzwań lub, jeśli takie są jego preferencje, ułatwiają rozpoczęcie kariery w nowym projekcie. Z myślą o nich pracodawca stworzył program Internal Mobility, który cieszy się dużym zainteresowaniem i odnosi spore sukcesy. Potwierdziły to wewnętrzne ankiety przy okazji certyfikacji Great Place to Work. IM wyróżnia firmę na polskim rynku, ponieważ pracodawca gwarantuje ciągłość pracy i stabilność zatrudnienia. Program spełnia kluczowe zadanie, gdyż ułatwia zatrzymanie specjalistów na dłużej. Z drugiej strony zaś pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry umożliwia spółce proces szybkiego rekrutowania ex-pracowników. Mogą oni wrócić do firmy w każdej chwili wykonując tylko jeden krok – biorąc udział i pozytywnie przechodząc rozmowę techniczną, której celem jest dopasowanie ex-pracownika do nowego projektu, zgodnie z jego potrzebami, preferencjami oraz umiejętnościami.

Zdalny onboarding i benefity jako element procesu rekrutacyjnego

Kiedy procesy rekrutacyjne zostają pozytywnie zakończone, firma uruchamia kolejny, ważny etap. Jest nim zdalny onboarding połączony ze zróżnicowanymi benefitami, z których nowy pracownik może korzystać od pierwszych dni w Luxoft Poland. Program ten powstał w odpowiedzi na potrzebę rozwoju świeżo zatrudnionych i odgrywa w firmie ważną rolę. Pracodawca oferuje między innymi szkolenia w ramach programu Luxoft Training Centre czy Self – Learning Library. Pracownicy mogą korzystać także z Indywidualnego Programu Rozwojowego – Individual Development Plan. Managerowie mogą z kolei doskonalić swoje umiejętności miękkie i zarządzanie personelem w ramach Programu Leadership Academy czy PPM University.

Ważną funkcję w pozyskiwaniu pracowników w branży IT odgrywają bonusy finansowe. Luxoft Poland w odpowiedzi na inflację i rosnące koszty życia opracowała benefit w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego. To tak zwana 13. pensja, którą zostaną objęci wszyscy pracownicy, ale co istotne też ci nowi. Warunkiem jest dołączenie do firmy do końca 2022 r. Tego typu benefity pomagają spełniać realne potrzeby tak pracowników, jak i kandydatów.

Rekrutacja w IT wymaga wdrażania szybkich procesów zatrudniania połączonych z licznymi benefitami.  Dzięki temu mocno konkurencyjna branża IT jest w stanie zapewnić sobie stały nabór młodych talentów i doświadczonych programistów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER