Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy

Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy

Z najnowszego raportu ADP® „Workforce View in Europe 2019” wynika, że słabnie tolerancja pracowników wobec nierówności płac kobiet i mężczyzn. Niemal dwie trzecie polskich pracowników (62,2 proc.) przyznało, że rozważyłoby zmianę pracy, gdyby dowiedzieli się, że taka sytuacja ma miejsce w ich firmie. Najczęściej solidarność w tej płaszczyźnie wykazują kobiety – aż 75,2 proc. z nich zmieniłoby pracę ze względu na lukę płacową.

Jedynie 29,3 proc. pracowników w Polsce nie podejrzewa istnienia nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – to najmniej wśród wszystkich nacji europejskich, które wzięły udział w badaniu. Jednocześnie w całej Europie wzrosło poparcie dla prawnie regulowanego obowiązku ujawniania nierówności płacowych w firmach. Świadczy o tym 5-proc. wzrost poparcia w porównaniu z wynikami z 2017 r.

Mimo, że kwestia okresowo jest podnoszona w debacie publicznej, niższe wynagradzanie kobiet wciąż jest faktem. Być może dobrym sposobem na rozwiązanie problemu byłoby wprowadzenie obowiązku raportowania różnic płacowych, obostrzonego karami za nieprzestrzeganie zasady równego traktowania. W Polsce trwają aktualnie konsultacje rządowe dotyczące obowiązku publikacji oferowanego wynagrodzenia już na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego. Taki nakaz może poprawić przejrzystość wynagrodzeń, a także wymóc równe wynagradzanie niezależnie od płci. Jak pokazują nasze badania, coraz więcej pracowników oczekuje, że nieuczciwie postępujący pracodawcy będą pociągani do odpowiedzialności. Jeśli wkrótce nic się nie zmieni, pracownicy zaczną odchodzić od niewiarygodnych pracodawców, przysparzając przełożonym kolejnych problemów nie tylko z zatrudnieniem, ale co gorsza – z wydajnością i reputacją – komentuje wyniki badań Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

Nierówność płacowa znajduje się w centrum zainteresowania już od kilku lat, wciąż będąc poważnym problemem w całej Europie. Pensje kobiet są średnio o 16 proc.[1] niższe niż pensje mężczyzn. Obowiązek zgłaszania nierówności płacowych kobiet i mężczyzn został już wprowadzony w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Polityka ta wciąż ma zbyt mało zwolenników w innych krajach europejskich, w tym w Polsce, by wpłynąć na realną zmianę społeczną.

Sytuacja może ulec jednak samoistnej poprawie, jeśli utrzyma lub pogłębi się trend wyłaniający się z badania ADP. Po pierwsze – grupą najbardziej niezadowoloną z niesprawiedliwego wynagradzania płci są Millenialsi. Niemal co trzeci (31 proc.) europejski pracownik w wieku od 16 do 34 lat popiera raportowanie nierówności wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Po drugie – aż 75 proc. pracowników rozważyłoby zmianę pracy, gdyby dowiedzieli się, że ich pracodawca nie płaci mężczyznom i kobietom piastującym te równorzędne stanowiska po równo. Zatem poprawa może zajść za sprawą zmiany pokoleniowej i naturalnego ruchu pracowników w stronę transparentnych przedsiębiorstw.

Firmy powinny projektować miejsca pracy w taki sposób, by wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników. Jak się okazuje, równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest dziś coraz ważniejsze i może wpływać na decyzję o wyborze pracodawcy oraz poziom zaangażowania pracowników – dodaje Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

Jeśli chodzi o różnice między opiniami pracowników poszczególnych państw europejskich, włoscy pracownicy byliby najbardziej skłonni do zmiany pracy w sytuacji, gdyby dowiedzieli się, że w ich firmie ma miejsce niesprawiedliwa różnica płac (73 proc.). Tuż za nimi w rankingu są pracownicy z Wielkiej Brytanii i z Hiszpanii (68 proc.). Na drugim końcu skali plasują się pracownicy z Francji, którzy znacznie rzadziej postąpiliby w ten sposób (54 proc.). Jeżeli natomiast wzięlibyśmy pod uwagę definitywną deklarację o rezygnacji z pracy, wówczas na pierwszym miejscu pod względem solidarności uplasowaliby się nadal Włosi (28,7 proc.), natomiast zaraz za nimi Polacy (25,2 proc.).

Perspektywa zgłaszania nierówności płacowych staje się coraz popularniejsza w Hiszpanii (34 proc.), Szwajcarii (34 proc.), Włoszech (30 proc.). W Holandii jest to zaledwie 11 proc., mimo, że kraj ten spadł o 16 miejsc w Światowym Rankingu Równości Płci w 2017 r. (według Światowego Forum Ekonomicznego).

Aby przeczytać pełny raport ADP „Workforce View in Europe 2019”, kliknij tutaj: https://bit.ly/2Jw93IY

O badaniu

„The Workforce View in Europa in 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

[1] https://www.eubusiness.com/topics/social/equality-18

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER