Od wykładowcy do managera

Od wykładowcy do managera

Cykl artykułów nt. pracy kobiet w branży IT, w których cztery specjalistki z Billennium, polskiej firmy tworzącej rozwiązania dla biznesu, podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o zróżnicowanych rolach oraz o zaletach swojej pracy.

Utarło się, że informatyka to dziedzina zdominowana przez mężczyzn. Jednakże, kobiety coraz częściej decydują się na wejście do świata nowych technologii, gdzie odnoszą równie spektakularne sukcesy. Dziś przedstawiamy historię Agnieszki Paradzińskiej, która swoją karierę zawodową zaczynała jako wykładowca matematyki, a obecnie jest managerem w Billennium, jednej z największych polskich firm IT.

Agnieszka swoją karierę rozpoczęła 15 lat temu. Już od czasów szkolnych pasjonowała ją matematyka i z nią chciała związać swoją przyszłość. Po maturze została przyjęta na dwa kierunki studiów – matematykę i ekonomię. Zdecydowała się jednak na ten pierwszy, uznając go za bardziej przyszłościowy w kontekście późniejszych perspektyw zatrudnienia. „Po rozpoczęciu studiów bardzo szybko zorientowałam się, że na matematyce program zawiera wiele elementów informatyki. I choć wtedy nie było to dla mnie jeszcze istotne, to z perspektywy tego, jak potoczyła się moja kariera zawodowa, uważam, że to było kluczowe. Na informatyce poznałam podstawy kodowania w popularnych wtedy językach czy proces tworzenia oprogramowania i metodyki pracy projektowej.” – powiedziała Agnieszka. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę jako nauczyciel akademicki i prowadziła m.in. zajęcia ze wstępu do programowania oraz algorytmów analizy matematycznej, a swoją działalność naukową skupiła wokół schematów różnicowych. Jednakże po kilku latach zdecydowała się na przerwanie kariery wykładowcy i w 2014 roku dołączyła do Billennium, w zupełnie nowej dla siebie roli. „Chciałam się rozwijać, doświadczyć czegoś nowego i wiedziałam, że w IT będę miała takie możliwości. Jestem wdzięczna Billennium, że dostrzegło mój potencjał i dało mi szansę. Po latach uważam, że powinnam zdecydować się na ten krok nawet trochę wcześniej. Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że warto próbować i stawiać sobie wysokie cele.

IT to nie tylko programowanie

Informatyka utożsamiana jest przez większość osób z programowaniem, ale w rzeczywistości branża otwiera przed specjalistami IT dużo więcej możliwości i ścieżek rozwoju zawodowego. Agnieszka zaczynała jako user supporter, czyli osoba odpowiedzialna za wsparcie użytkowników usług Billennium. „Pełniąc tę rolę, miałam nieustający kontakt z klientem, co sprawiało mi przyjemność. Przypominało mi to nieco pracę ze studentami, którym często musiałam pomóc lub odpowiednio „pokierować”, aby doszli do prawidłowego rozwiązania. Pracowałam w dużym zespole, który od samego początku dawał mi ogromne wsparcie”. Już po 12 miesiącach została koordynatorem zespołu i dalej jej kariera w świecie IT potoczyła się błyskawicznie – awansowała na coraz wyższe stanowiska w strukturze organizacyjnej Billennium. Od stycznia 2020 roku, pełni rolę delivery managera i competences center managera. „Obecnie pod skrzydłami mam ponad 65 osób z Polski, Malezji, Indii i Rumunii. Odpowiadam za rozwój biznesu i realizację projektów dla klientów Billennium oraz za rozwój kompetencji firmy w czterech obszarach specjalizacji.” Jak podkreśla Agnieszka, lepiej czuje się w tej drugiej roli, bo daje jej ona większą możliwość kontaktu z ludźmi, których może motywować do działania czy wpływać na rozwój ich umiejętności.

Wyzwania źródłem satysfakcji

W pracy Agnieszki nie brakuje sytuacji skomplikowanych, ale to właśnie sam proces ich rozwiązywania sprawia jej największą satysfakcję. Jednym z wyzwań, któremu musi stawić czoła jest tworzenie zespołów projektowych i walka o pracowników na ciężkim rynku IT. „Pozyskiwanie specjalistów IT jest bardzo trudne. Kandydaci szybko znikają z rynku, a Ci którzy pracują są wręcz atakowani konkurencyjnymi ofertami pracy. Gdy dostaję nowy projekt, zawsze omawiam go z osobą, która według mnie do niego pasuje pod względem kompetencji oraz ścieżki rozwoju. W ten sposób mogę uniknąć złego dopasowania osoby do projektu i odwrotnie, co może spowodować jego niezadowolenie lub utratę pracownika. Czasem pojawiają się nowe perspektywy biznesowe, wymagające większych zmian w zespole, np. przeniesienia do innego projektu czy technologii. To dla mnie duże wyzwanie. Jeśli jednak na „koniec dnia” osiągamy sukces, uda się dobrze taki proces poprowadzić, to mam ogromną satysfakcję. Dla członków mojego zespołu to również korzystna sytuacja – zmiana projektu czy technologii często oznacza dodatkowe możliwości rozwoju, które są bardzo ważne dla większości osób pracujących w IT.

Zespół, na który zawsze można liczyć

Zmiana ścieżki zawodowej z wykładowcy akademickiego na user support była dla Agnieszki dużym wyzwaniem bowiem oznaczała wejście do zupełnie nowego świata i roli. W Billennium czekała jednak na nią miła niespodzianka. „Okazało się, że wśród moich kolegów z zespołu są…moi byli studenci! Od samego początku mogłam na nich liczyć, przez co początki pracy w nowym miejscu i obszarze były po prostu łatwiejsze. Mam szczęście pracować z zespołem składającym się z osób zawsze chętnych do pomocy – mam nadzieję, że moja postawa jako wykładowcy chociaż trochę się do tego przyczyniła :). To jest też jeden z największych moich sukcesów – zbudowanie przez 5 lat zespołu nie tylko mocnego technicznie, o bardzo pożądanych na rynku kwalifikacjach, ale też zżytego, opartego na koleżeństwie i zawsze chętnego do dzielenia się wiedzą.

Kto może pracować w IT – przede wszystkim liczą się umiejętności

Według raportu Women in Digital Scoreboard 2020[1] realizowanego przez Komisję Europejską, kobiety stanowią obecnie 18% wszystkich specjalistów branży IT zatrudnionych na terenie Unii Europejskiej, a w przypadku Polski to 14,5% zatrudnionych specjalistów. Jednym z powodów takich statystyk jest niski udział kobiet wśród studentów kierunków informatycznych, który dla Polski wynosi ok 17%, choć ta liczba stopniowo rośnie.

Zdaniem Agnieszki, mniejsza liczba kobiet pracujących w branży informatycznej jest wynikiem braku świadomości wśród młodych osób, jak dobre perspektywy i różnorodne role czekają na specjalistów IT. „Zazwyczaj spotykam się ze stereotypowym myśleniem, że politechnika to męska uczelnia. To wynika z tego, że już na etapie wyboru kierunku studiów – w szkole średniej brakuje informacji na temat współczesnych zawodów. IT to nie tylko programowanie – można być testerem, analitykiem, pracować jako wsparcie, projektować UX – jest wiele różnych specjalizacji. Potrzebna jest edukacja w tym zakresie.” Jako rozwiązanie tego problemu podaje np. współpracę firm z uczelniami czy szkołami średnimi i pokazywanie świata IT „od kuchni”, przedstawienie różnych ról i możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji. Na koniec jeszcze dodaje – „Nie można też patrzeć w ten sposób, że w informatyce pracuje za mało kobiet i należy to zmienić. W naszej branży, jeśli ktoś ma odpowiednie predyspozycje, umysł ścisły, zdolności analityczne to niezależnie od płci zostanie powitany w każdej organizacji z otwartymi ramionami.

[1] https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/women-digital-scoreboard-2020

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER