Szczyt sezonu wakacyjnego przed nami. Czy faktycznie uda nam się podczas niego wypocząć? Badanie firmy rekrutacyjnej Michael Page „Życie w Pracy” pokazuje, że średnio aż 48 proc. Polaków pracuje w czasie urlopu. Wielu z nich również nie rozstaje się ze swoim laptopem i telefonem firmowym i codziennie, również w weekendy, sprawdza skrzynkę pocztową oraz odbiera służbowe telefony.
Na urlopie przy laptopie
38 proc. Polaków przyznało, że czasami pracuje podczas urlopu. Co 10. zadeklarował, że zdarza mu się to często – pokazuje badanie „Życie w Pracy” przeprowadzone w 2018 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Poza godzinami pracy wielu Polaków także nie rozstaje się z firmowym e-mailem i telefonem. 37 proc. codziennie – również w weekendy – sprawdza skrzynkę pocztową, a niewiele mniej, bo 31 proc. zawsze odbiera służbowe telefony.
– Okazuje się, że Polakom zdarza się również pracować w weekend. Do wykonywania obowiązków w wolne soboty i niedzielę przyznało się niemal 68 proc. ankietowanych. 15,5 proc. stwierdziło, że przytrafia im się to często, a 52 proc. tylko czasami. Nasze badanie pokazuje także, że prawie 75 proc. respondentów pracuje również wieczorami i nocami. Możemy przypuszczać, że wiele z tych osób korzysta z pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, co pozwala im mniej standardowo zaplanować realizację obowiązków zawodowych. Dzięki temu, w ciągu tygodnia mogą więcej czasu poświęcić na sprawy prywatne lub rodzinne – komentuje Piotr Dziedzic, senior dyrektor w Michael Page.
Jak wpływa to na nasze życie?
Jak wynika z badania Michael Page, 7 na 10 Polaków dobrze ocenia swój work-life balance. Ponad połowa (57 proc.) przyznała także, że praca zdalna pozytywnie wpływa na ich życie. Wśród większości respondentów negatywne emocje wzbudzają jednak urządzenia służbowe – 61 proc. uważa, że stały kontakt z życiem zawodowym, który umożliwia im telefon i laptop, niekorzystnie odbija się na równowadze życiowej.
– Jak pokazuje nasze badanie, wielu pracowników ma problem z tym, aby odciąć się od życia zawodowego – nawet w czasie wolnym i na urlopie. 65 proc. ankietowanych tłumaczy, że ich praca wymaga od nich bycia stale pod e-mailem czy telefonem. Ponad 42 proc. natomiast przyznało, że czuje się zobligowanym do tego wobec swojego pracodawcy. Z drugiej strony, ponad 17 proc. stwierdziło, że poza biurem łatwiej skupić mu się na zadaniach, a 15 proc. woli pracować poza ustawowymi godzinami, co potwierdzałoby, że nienormowany czas pracy wynika niekiedy z indywidualnych preferencji pracownika – podsumowuje Piotr Dziedzic.