Ponad 48 proc. Polaków pracuje podczas urlopu

Ponad 48 proc. Polaków pracuje podczas urlopu

Szczyt sezonu wakacyjnego przed nami. Czy faktycznie uda nam się podczas niego wypocząć? Badanie firmy rekrutacyjnej Michael Page „Życie w Pracy” pokazuje, że średnio aż 48 proc. Polaków pracuje w czasie urlopu. Wielu z nich również nie rozstaje się ze swoim laptopem i telefonem firmowym i codziennie, również w weekendy, sprawdza skrzynkę pocztową oraz odbiera służbowe telefony.

Na urlopie przy laptopie

38 proc. Polaków przyznało, że czasami pracuje podczas urlopu. Co 10. zadeklarował, że zdarza mu się to często – pokazuje badanie „Życie w Pracy” przeprowadzone w 2018 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Poza godzinami pracy wielu Polaków także nie rozstaje się z firmowym e-mailem i telefonem. 37 proc. codziennie – również w weekendy – sprawdza skrzynkę pocztową, a niewiele mniej, bo 31 proc. zawsze odbiera służbowe telefony.

Okazuje się, że Polakom zdarza się również pracować w weekend. Do wykonywania obowiązków w wolne soboty i niedzielę przyznało się niemal 68 proc. ankietowanych. 15,5 proc. stwierdziło, że przytrafia im się to często, a 52 proc. tylko czasami. Nasze badanie pokazuje także, że prawie 75 proc. respondentów pracuje również wieczorami i nocami. Możemy przypuszczać, że wiele z tych osób korzysta z pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, co pozwala im mniej standardowo zaplanować realizację obowiązków zawodowych. Dzięki temu, w ciągu tygodnia mogą więcej czasu poświęcić na sprawy prywatne lub rodzinne – komentuje Piotr Dziedzic, senior dyrektor w Michael Page.

Jak wpływa to na nasze życie?

Jak wynika z badania Michael Page, 7 na 10 Polaków dobrze ocenia swój work-life balance. Ponad połowa (57 proc.) przyznała także, że praca zdalna pozytywnie wpływa na ich życie. Wśród większości respondentów negatywne emocje wzbudzają jednak urządzenia służbowe – 61 proc. uważa, że stały kontakt z życiem zawodowym, który umożliwia im telefon i laptop, niekorzystnie odbija się na równowadze życiowej.

Jak pokazuje nasze badanie, wielu pracowników ma problem z tym, aby odciąć się od życia zawodowego – nawet w czasie wolnym i na urlopie. 65 proc. ankietowanych tłumaczy, że ich praca wymaga od nich bycia stale pod e-mailem czy telefonem. Ponad 42 proc. natomiast przyznało, że czuje się zobligowanym do tego wobec swojego pracodawcy. Z drugiej strony, ponad 17 proc. stwierdziło, że poza biurem łatwiej skupić mu się na zadaniach, a 15 proc. woli pracować poza ustawowymi godzinami, co potwierdzałoby, że nienormowany czas pracy wynika niekiedy z indywidualnych preferencji pracownika – podsumowuje Piotr Dziedzic.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER