Raport Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców to kompleksowe zestawienie rozwiązań stosowanych przez pracodawców, którzy realnie wspierają pracowników w godzeniu dwóch ważnych ról życiowych: roli rodzica i roli pracownika. Publikacja jest efektem współpracy Fundacji Mamo Pracuj z pracodawcami skupionymi wokół Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.
Co znajdziecie w raporcie?
- Kompleksowy przegląd najlepszych praktyk wspierania pracujących rodziców wraz z ciekawymi przykładami i opisami rozwiązań oferowanych zastosowanych w organizacjach zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.
- Analizę najciekawszych badań i informacje dotyczące tego, dlaczego warto wspierać pracowników, którzy są rodzicami i jak powinno być projektowane mądre wsparcie.
- Merytoryczne komentarze partnerów raportu – ekspertów w dziedzinie promocji wizerunku pracodawcy, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat kwestii poruszanych w raporcie.
Skąd pomysł na raport?
Fundacja Mamo Pracuj od wielu lat wspiera kobiety i rodziców w ich rozwoju zawodowym i łączeniu pracy z życiem prywatnym. Fundacja pracuje z pracodawcami, którzy są otwarci na zatrudnianie rodziców, a kobiety, w szczególności mamy, są dla nich efektywnymi pracownikami, nie problemem. Ci pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pracownik, który przekracza próg firmy (a teraz często próg jednego lub drugiego pokoju), nie zapomina o swoim życiu prywatnym, nie staje się nagle innym człowiekiem, który nie pamięta o pozostałych rolach czy obowiązkach.
Fundacja Mamo Pracuj prowadzi pierwszą w Polsce Bazę Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, w ramach której przedstawiciele firm mają nie tylko przestrzeń na poznanie się, spotkania z ekspertami, ale też wymianę doświadczeń. I właśnie ten obszar dzielenia się dobrymi praktykami został przeniesiony do raportu.
Jak czytać raport?
W pierwszej części znajduje się garść konkretnych informacji dotyczących tego, dlaczego warto wspierać pracowników i jak powinno być projektowane mądre wsparcie. To zestawienie nie obyłoby się również bez przeglądu badań i informacji statystycznych.
Dalsza część to informacje o partnerach raportu oraz charakterystyka niejednorodnej grupy, jaką są pracujący rodzice.
Największą i najważniejszą częścią niniejszej pracy jest zestawienie dobrych praktyk i rozwiązań, które są dostępne w firmach zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Podzielona została na poniższe obszary:
- Rozwiązania organizacyjne (formalne i nieformalne);
- Benefity finansowe i quasi–finansowe;
- Opieka nad kobietą w ciąży i przyszłym tatą;
- Wsparcie „przed i po” powrocie do pracy;
- Wsparcie w czasie pandemii.
Dla kogo jest raport?
- Dla pracodawców i organizacji, które realnie chcą wspierać swoich pracowników będących rodzicami (i nie tylko),
- Dla pracowników działów HR, którzy szukają inspiracji i pomysłów na działania i inicjatywy, których odbiorcami będą pracownicy pełniący role opiekuńcze,
- Dla pasjonatów szeroko rozumianego employer branding,
- Dla wszystkich rodziców, którzy chcą wiedzieć w jaki sposób pracodawcy mogą wspierać swoich pracowników.
Głęboko wierzymy, że ten raport będzie inspiracją dla wielu innych firm do tworzenia przyjaznych miejsc pracy i początkiem znaczących zmian na rynku pracy.
Raport do pobrania bezpłatnie pod poniższym linkiem: https://mamopracuj.pl/ebook/raport-najlepszych-praktyk-wspierania-rodzicow/
Raport opracowany został przez Fundację Mamo Pracuj oraz członków Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i jest bezpłatny.
Członkowie Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom zaangażowani w powstanie raportu: Accenture, Bosch, BNY Mellon, Nationale-Nederlanden, Dr.Max, Franklin Templeton, MetLife, State Street Bank Polska, Nokia i Colliers.
Patroni medialni: Forbes Women Polska Radio TOK FM oraz HRnews