Kres owocowych piątków, czyli spojrzenie na benefity w czasach pracy zdalnej

Kres owocowych piątków, czyli spojrzenie na benefity w czasach pracy zdalnej

Pandemia mocno zweryfikowała podejście do benefitów w firmach. To, co było dostępne dla pracowników w biurach, straciło na znaczeniu. Niewiele firm miało przygotowane działania motywacyjne, które sprawdziły się w momencie przejścia na pracę zdalną. Tegoroczna sytuacja pokazała, że o benefitach dla pracowników trzeba myśleć w inny sposób niż dotychczas.

Praca zdalna na dobre stała się firmową rzeczywistością, część organizacji zdecydowała się na stałe wprowadzić taki tryb pracy, część korzysta z tego jako z opcji lub z czasowego rozwiązania. Warto zastanowić się nad tym jakie benefity można wdrożyć w firmie, aby tryb pracy nie ograniczał możliwości korzystania z nich i aby były dostępne dla pracowników niezależnie od ich lokalizacji. Udogodnienia w biurze, pokoje relaksu, ponadstandardowe wyposażenie kuchni, owoce, kawa, firmowe spotkania, to wszystko w ostatnich latach budowało podejście do motywowania i angażowania pracowników, obecnie konieczne jest spojrzenie na obszar benefitów od nowa.

JAK DOBRAĆ BENEFITY DO POTRZEB PRACOWNIKÓW?

Przygotowując się do odpowiedniego dopasowania wachlarza benefitów, konieczne jest zwrócenie uwagi na grupę pracowników, którą mamy. O tym jak przeprowadzić ten proces właściwie, warto doczytać w tekście.

Jak mieć pewność, że pracownik korzysta z tego co jest dla niego ważne?
Odpowiednie przygotowanie jest początkiem do zaprojektowania rozwiązania, które będzie użyteczne i które realnie przełoży się na wzrost zadowolenia pracowników.

CO MOŻNA ZAPROPONOWAĆ PRACOWNIKOM?

Kiedy sposób funkcjonowania firmy uniemożliwia oferowanie dodatków w biurze, można zmienić podejście i rozszerzyć wachlarz benefitów o nowe opcje. Warto postawić na rozwiązanie, które da pracownikom możliwość wyboru. Co może się w nim zawierać? Bardzo dobrze sprawdzają się vouchery zakupowe do sklepów, do księgarni czy sklepów z ebookami lub abonamenty na audiobooki – wtedy każdy z pracowników ma możliwość wyboru tego, co będzie dla niego interesujące. Inną możliwością są kursy językowe online, czy platforma, która umożliwia treningi online. Będą to rozwiązania, które dobrze uzupełnią stacjonarne zajęcia sportowe lub językowe, a w trakcie zamknięcia tego typu miejsc, zastąpią je dając realną alternatywę. Kolejną opcją jest możliwość wsparcia działań charytatywnych – jeśli w danej formie jest to część kultury organizacyjnej, część pracowników zapewne będzie chętnie z tego korzystać. Warto wziąć pod uwagę potrzeby pracowników, możliwości firmy i przygotować wachlarz możliwości, który będzie motywujący.

JAK TYM ZARZĄDZAĆ?

Najwygodniejszą formą dostępu do wyboru oferowanych benefitów zdecydowanie są rozwiązania online, które w jednym miejscu gromadzą wszystkie opcje, z których mogą korzystać pracownicy. Platforma Medicover Benefit daje takie możliwości i zapewnia nie tylko szeroki dostęp do zróżnicowanych benefitów, ale także łatwość obsługi i korzystanie z nich w dowolnie wybranym przez pracownika czasie.

Przygotowując nowe spojrzenie na benefity, warto zwrócić uwagę na ich uniwersalność. Tak, aby były adekwatne i atrakcyjne zarówno przy pracy zdalnej, jak i później, jeśli zmieni się podejście do trybu pracy w części firm. Nie warto szukać rozwiązania, które zapełni nam chwilowo lukę po brakujących biurowych benefitach, warto postawić na ich długofalowe dopasowanie do potrzeb i specyfiki firmy.

Autorka: Joanna Kamińska, HR Manager, psycholog, autorka bloga HRzPasja.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER