A gdyby tak rzucić wszystko i zostać programistą? Ale jak?!

A gdyby tak rzucić wszystko i zostać programistą? Ale jak?!

Programista. Nie tak dawno wdzięczny obiekt docinków, w których główną rolę odgrywała flanelowa koszula, sztruksowa kurtka czy okulary w grubych oprawkach. Dziś obiekt pożądania i najbardziej rozchwytywany zawód świata. A gdyby tak zmierzyć się z nauką kodowania i spróbować swoich sił w branży IT. Od czego zacząć?

Na początek zacznijmy od branżowego dowcipu, który przytaczamy w celach czysto edukacyjnych, doskonale zdając sobie sprawę z tego, iż większości z Was on nie rozbawi. Oto nasza anegdotka:

Rozmawia dwóch informatyków:

– Ale zimno w tym pokoju. Mógłbyś zamknąć okno?

– Jasne! Alt + F4.

Co się właśnie stało? Wydaliśmy komendę, jednak zamiast słów, użyliśmy skrótu zrozumiałego dla komputera. Bo w ten sposób możemy się porozumiewać – przyswajając sobie określony język, formułujemy precyzyjne polecenia wyrażane właśnie za pośrednictwem kodu. I tak jak wśród ludzi, tak i w świecie IT występują różne języki komunikowania się z komputerem, czyli de facto języki programowania, np. JavaScript, Python czy SQL.

Dziś kod otacza nas ze wszystkich stron. Jeśli nie programujesz zawodowo, to możesz używać – choć w minimalnym stopniu – języka, który służy do tworzenia stron internetowych i publikowania w sieci, np. HTML i CSS. Nawet, jeśli nie znasz tych skrótów, być może zdarzyło Ci się używać obu języków. Wystarczy, że prowadzisz bloga, wysyłasz firmowy newsletter, prowadzisz stronę firmy lub pracujesz w mediach. Kontakt z HTML jest nieunikniony, a w miarę dalszego rozwoju technologii będzie nam wszystkim coraz bliższy. Masz dobry start, więc dlaczego nie pójść dalej?

Banki, e-sklepy, restauracje – programisto, wybierz swoją branżę!

Według szacunków firmy Accenture, już teraz polski rynek pracy cierpi na ogromny deficyt programistów. Brakuje 50 tys. specjalistów, a w najbliższym czasie ta luka ma rosnąć o kolejne 3-5 proc. w skali roku. Praktycznie każda firma potrzebuje strony internetowej, ale to oczywiście tylko początek, gdyż potrzeby przedsiębiorstw idą znacznie dalej. Banki, producenci samochodów i dealerzy, sklepy internetowe, dostawcy energii, restauracje i kluby, firmy usługowe – programiści są dziś potrzebni w niemal wszystkich branżach. A to przekłada się na ich zarobki.

Nowa osoba w branży, która podejmuje pracę na stanowisku juniorskim, (np. Junior front-end developer znający HTML i CSS oraz język programowania JavaScript) może otrzymać na start 3-4 tys. zł. brutto. Z kolei doświadczony programista posiadający ugruntowane umiejętności i szerokie kompetencje, po ok. 5 latach w branży może liczyć nawet na zarobki rzędu 10-12 tys. zł brutto. Jako początkujący w branży, zaczniesz jednak od pozycji juniora, gdzie pod czujnym okiem innych doświadczonych specjalistów wykonasz przydzielone przez nich zadania. Będziesz też brać udział w procesie projektowania, stopniowo usamodzielniając się w poszczególnych aspektach kodowania.

Zarobki to jednak nie wszystko. Firma ADP specjalizująca się w usługach kadrowo-płacowych, opublikowała niedawno wyniki badania przeprowadzonego w lipcu 2016 roku wśród 10 tys. pracowników z 8 europejskich krajów, w tym z Polski. Wynika z niego, że zatrudnieni w sektorze IT cieszą się największą satysfakcją i zadowoleniem z pracy, a w przyszłość patrzą z optymizmem – bo oprócz satysfakcjonujących zarobków, w tej branży można liczyć na szeroki zakres korzyści pozapłacowych. Jakich? Możliwość ciągłego rozwoju, szkolenia językowe, wyjazdy zagraniczne, opieka medyczna, karnety na siłownię. Brzmi kusząco, ale pamiętajmy, że nie bez powodu programiści to dziś najbardziej rozchwytywani specjaliści na rynku pracy. Zawodowym – a co ważne, dobrym -programistą nie zostaniesz bowiem z dnia na dzień.

Pierwsze kroki w świecie IT. Od czego zacząć?

Jeśli chcesz zostać programistą, masz do wyboru 3 główne ścieżki edukacji. Po pierwsze, tradycyjne studia. Jeśli zatem czytasz to będąc w liceum, rozwiązanie jest proste – w Polsce możesz wybierać spośród kierunków informatycznych dostępnych na ponad 120 uczelniach, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych. A co, gdy masz już wyższe wykształcenie i rozpoczęcie zupełnie nowych studiów nie wchodzi w grę? W takiej sytuacji masz do wyboru samodzielną naukę kodowania, co wymaga jednak ogromnego samozaparcia i nakierowania na cel. Trzecie rozwiązanie to kurs dla początkujących programistów w formie popularnych bootcampów (intensywna nauka, od kilku tygodni do kilku miesięcy, oraz tworzenie pierwszych stron internetowych pod okiem mentorów). Tego typu kursy są płatne, jednak ich uczestnicy liczą na zwrot inwestycji już po pierwszym kwartale od zatrudnienia. Bo na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Tym bardziej, że obecna sytuacja rynkowa i rosnące zapotrzebowanie na pracowników sektora IT sprzyja tym, którzy myślą o przebranżowieniu się. Najmłodszy uczestnik szkoleń organizowanych przez infoShare Academy miał 21 lat, a najstarszy 45 (tryb dzienny).

Wybierając branżę IT, najpierw jednak dokonasz wyboru języka programowania. W 2016 roku najczęściej wybieranymi były JavaScript (55,4 proc.), SQL (49,1 proc.) i Java (36,3 proc.). Czy będzie to wybór na całe życie? Nie! Kariera specjalisty IT wymaga bowiem ciągłego dokształcania, najczęściej już we własnym zakresie, przy wykorzystaniu źródeł wiedzy dostępnych w Internecie. Języki kodowania oraz dostępne technologie nieustannie ewoluują, zmieniają się też potrzeby rynku. Przypomnij sobie, czy 10 lat temu ktokolwiek myślał o aplikacjach na iOS i Androida?

Aby łatwiej „wejść” w tryb edukacji IT, warto skorzystać także z udziału w bezpłatnych, nieformalnych spotkaniach organizowanych dla programistów i fanów nowych technologii, które regularnie odbywają się w największych miastach, np. MeetJS, GameDev, PHPers, Java User Group, Targi Kariera IT. Lub wybrać się na jeden z eventów zrzeszających entuzjastów technologii i nowych trendów – my polecamy oczywiście infoShare, największą konferencję technologiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. W ich trakcie poznasz bliżej interesujące Cię środowisko i stwierdzisz, czy taki plan na rozwój kariery jest dla Ciebie odpowiedni. A potem czas na pierwsze kroki w branży.

Pamiętaj, że z nowym pracodawcą możesz spotkać się już na końcu szkoleń w trybie bootcamp, gdzie standardowo masz możliwość prezentacji pierwszych własnych projektów – Twojej wizytówki. Realne szanse na podjęcie pracy są wysokie. Z naszych danych wynika, że większość absolwentów kończących kursy programowania dla początkujących znajduje pracę w branży IT w ciągu pierwszych 3 miesięcy. A co dalej? Ucz się, pogłębiaj wiedzę, rozwijaj umiejętności, pracuj na awans. Bo przyszłość należy wyłącznie do Ciebie!

 

Źródło: Marcin Pokojski, CEO infoShare Academy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER