Pandemia zmienia HR. Sprawdzone rozwiązania na przykładzie Transition Technologies

Pandemia zmienia HR. Sprawdzone rozwiązania na przykładzie Transition Technologies

Koronawirus zmienił funkcjonowanie wielu firm, co było nie lada wyzwaniem również dla działów HR. Dbając o bezpieczeństwo pracowników i wdrażając hybrydowe modele pracy, nauczyły się one szybko reagować na zmiany i skutecznie wspierać biznes. Transition Technologies to jedna z firm, na przykładzie której można uczyć się zarządzania personelem w kryzysowych sytuacjach.

 Strategiczne podejście do kryzysu

Zmiany w funkcjonowaniu Transition Technologies nastąpiły znacznie wcześniej niż oficjalne wymogi rządowe odnośnie izolacji społeczeństwa. Już w styczniu, obserwując pierwsze wydarzenia związane z koronawirusem w Chinach oraz szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, w firmie przygotowano plan działania w przypadku sytuacji ekstremalnej – czyli takiej, która się rzeczywiście zdarzyła. Biura były w pełni przygotowane: kupili maseczki, środki ochrony osobistej, sprawdzili i dostosowali także systemy informatyczne, umożliwiające pracę z domu. Przejście do pracy zdalnej prawie 1800 osób wykonało właściwie bezboleśnie w ciągu jednego dnia. Oczywiście niektóre projekty inżynierskie, szczególnie te wymagające pracy w terenie, uległy pewnemu zakłóceniu, ale szybko klienci przyzwyczaili się do pełnego kontaktu online.

 Ta szybka transformacja działalności firmy była możliwa dzięki przygotowaniu się do niej znacznie wcześniej. W Transition Technologies pierwsze sygnały potencjalnych problemów gospodarki zauważyliśmy w 2019 r. Przewidywaliśmy już wtedy, że długi stan koniunktury jest nie do utrzymania i nastąpi kolejny, cykliczny kryzys. W związku z tym w planach strategicznych spółki wprowadzono zabezpieczenia przed bliżej nieokreślonym problemem w gospodarce światowej, który mógłby mieć wpływ na działalność – komentuje prof. Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies.

 Zapewnienie bezpieczeństwa, motywowanie i komunikacja kluczem do sukcesu

Według badań ICAN Institute sytuacja pandemiczna spowodowała silny wzrost zainteresowania HR kwestią bezpieczeństwa ludzi. Aż 85% ankietowanych uznało ją za najważniejszą, przewidując, że na stałe wpisze się w funkcjonowanie firmy (73%). Transition Technologies kwestie zdrowia pracowników postawiło na pierwszym miejscu i poza zapewnieniem im środków ochrony osobistej czy wprowadzeniem reżimu sanitarnego, zadbało również o ich stan psychiczny. Zamknięcie w domu, brak kontaktu ze współpracownikami, negatywne komunikaty pojawiające się w mediach bardzo wpływały na ich samopoczucie i kondycję. Dlatego firma udostępniła pomoc psychologa, z której mogą korzystać pracownicy na każdym szczeblu.

Ponadto niezwykle ważne w takich sytuacjach jest motywowanie ludzi, zapewnienie im płynnej komunikacji oraz integrowanie. W związku z czym co miesiąc w firmie odbywają się zdalne spotkania zespołowe oraz  #TTCzelendż, czyli cykl wyzwań aktywizujących pracowników i tworzących pole do zdrowego współzawodnictwa. Natomiast Prezes firmy co dwa tygodnie wysyła video z podsumowaniem działalności, planowanymi zmianami czy wdrażanymi innowacjami oraz wprowadził sesje Q&A, podczas których każdy może dopytać o nurtującego go tematy związane z funkcjonowaniem spółki.

 Wigilia w dobie pandemii

Według badania przeprowadzonego przez Randstad, w ubiegłym roku aż 47% firm deklarowało, że zorganizuje świąteczne spotkanie ze swoimi pracownikami, ponieważ to doskonała okazja do ich gratyfikacji, ale też forma integracji i możliwość na miłe spędzenie czasu. W tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła i ze względów bezpieczeństwa niewielu pracodawców zdecyduje się na tradycyjną formułę „imprez” wigilijnych. Transition Technologies wyszło ograniczeniom naprzeciw i zorganizuje wyjątkowy koncert online dla swoich pracowników.

Znaleźliśmy się w trudnych czasach i wiele branż ucierpiało przez konieczność izolacji społecznej. Z pewnością należą do nich przedstawiciele kultury i sztuki – teatry zostały zamknięte, a zespoły muzyczne nie mogą koncertować. Dlatego postanowiliśmy ich wspierać i w ramach firmowej wigilii zorganizujemy dla naszych pracowników wyjątkowy koncert online – mówi Urszula Jarosz, Dyrektor Biura Zarządu i Administracji w Transition Technologies.

Zmiany, które zostały wprowadzone podczas pandemii zostaną z Transition Technologies na dłużej. Wigilijny koncert online rozpocznie cykl takich wydarzeń pod nazwą „Czas na KulTTurę” i co miesiąc firma będzie zapraszać kolejnych, młodych i niezwykle obiecujących artystów. Poza tym, nawet jeśli sytuacja wróci do normy, spółka planuje przejście do formy hybrydowej zatrudnienia i zmniejszanie w związku z tym powierzchni biurowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER