Umacniający się rynek pracownika

Umacniający się rynek pracownika

Jakie jest największe wyzwanie zawodowe specjalistów ds. kadr i płac? Rekrutacja odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Tego zdania jest połowa osób biorących udział w badaniu Sage w Polsce oraz 88 proc. ankietowanych w USA i Wielkiej Brytanii. Zadanie to jest o tyle trudniejsze, że młode pokolenie pracowników staje się coraz bardziej wymagające.

Kompetencje przede wszystkim

Aż 44,2 proc. badanych w Polsce HR-owców uważa, że w obliczu zmian prawa i sytuacji na rynku pracy rozwój osobisty i zawodowy stanowi największe wyzwanie. Jednocześnie 77 proc. specjalistów odczuwa silną potrzebę rozwoju kompetencji, a mając dodatkowe środki finansowe skupiliby się na rozwoju osobistym oraz szkoleniach. Wynika to z rosnących oczekiwań wobec zawodu oraz bardzo zmiennego środowiska prawnego i rynku pracy. Kadrowcy aktualnie stawiają na siebie, mają świadomość istotności swojego zawodu i znaczenia HR dla biznesu. Przedsiębiorcy zwracający szczególną uwagę na rozwój własnych działów HR wygrywają rywalizację o potencjalnego pracownika, który wymaga wielowymiarowego podejścia.

Wykres 1: Przeznaczenie dodatkowych środków finansowych

IT wspiera procesy kadrowe

Polscy specjaliści ds. kadr i płac są zapracowani i potrzebują wsparcia. Niemal 1/3 badanych przeznaczyłoby dodatkowe środki na nowe etaty w dziale, zaś 38 proc. na dodatkowe oprogramowanie lub jego aktualizację. W obliczu coraz bardziej rosnących wymagań zarówno pracodawców, jak i pracowników rozsądnym wyjściem jest inwestycja w nowoczesne systemy wspierające pracę działów HR. Rozwiązania takie już na etapie rekrutacji usprawniają cały proces i pomagają zweryfikować kwalifikacje kandydatów. We współpracy z innymi narzędziami budują one markę pracodawcy i  pomagają w tworzeniu pozytywnych warunków pracy i rozwoju. Dzięki nowoczesnym narzędziom menedżerowie mogą na bieżąco analizować informacje o umiejętnościach pracowników i ich zadaniach, a następnie proponować dedykowane szkolenia zmniejszając lukę kompetencyjną. Wiele tego typu rozwiązań dostępnych jest także w chmurze, umożliwiają więc dostęp do danych i wymianę informacji wewnątrz firmy z każdego miejsca, o dowolnej porze. To bardzo istotne ze względu na trend odchodzenia pracownika od biurka i etatu. Nowoczesne narzędzia HR, które są rzeczywistą inwestycją w biznes, mogą także monitorować czas pracy oraz analizować adekwatność wynagrodzenia do umiejętności, dają więc policzalne wskaźniki zwrotu z inwestycji.

Wykres 2 : Największe wyzwania działów HR

Rekrutacja talentów największym wyzwaniem

Badania Sage People wskazują, że aż 84 proc. działów kadrowych z USA i Wielkiej Brytanii ma kłopot z rekrutacją talentów, zaś 70 proc. boryka się z zatrzymaniem najlepszych pracowników. Ankietowani podkreślają, że 40 proc. swojego czasu przeznaczają na prace administracyjne, co zdecydowanie spowalnia procesy związane z efektywnym dbaniem o pracowników. Jednocześnie aż 87 proc. badanych czuje potrzebę skupienia się na utrzymaniu własnego personelu. Składa się na to badanie potrzeb, budowanie ścieżek kariery, czyli szukanie i wdrażanie rozwiązań podnoszących poziom zadowolenia ludzi z pracy. Wprowadzanie automatyzacji procesów kadrowo-płacowych pozwala działom HR zyskać czas na pracę z człowiekiem i budowanie jego zadowolenia z pracy. Rezultatem tych działań niemal zawsze jest wzrost efektywności biznesu.

 

Źródło: Cezary Karolczyk, ekspert z obszaru HR firmy Sage 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER