Zdrowie psychiczne pracowników ucierpiało podczas pandemii COVID-19. Aż 96% z nas dostrzega negatywny wpływ stresu w firmie na wydajność.

Zdrowie psychiczne pracowników ucierpiało podczas pandemii COVID-19. Aż 96% z nas dostrzega negatywny wpływ stresu w firmie na wydajność.

Jak wynika z badania „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”, aż 96% badanych dostrzega negatywny wpływ stresu w firmie na wydajność pracowników. Co więcej, 49% pracowników zgłasza zdecydowanie gorsze samopoczucie jako skutek pandemii. Konsekwencje COVID-19 dla dobrostanu pracowników będą prawdopodobnie odczuwalne jeszcze przez lata, dlatego troska o zdrowie fizyczne i psychiczne podwładnych to dziś „must have” wizerunku dobrych pracodawców. Szczególnie, że jak uważa prawie 90% respondentów, to pracodawca powinien zadbać o zespół.

 „Zaraźliwe odchodzenie”

Wielka rezygnacja albo „zaraźliwe odchodzenie” – tak w USA nazywa się popularne w ostatnim czasie zjawisko masowego rezygnowania z pracy. Według ekspertów z firmy badawczej McKinsey, to efekt wypalenia, zmęczenia pandemią, braku poczucia docenienia przez pracodawców. W naszym kraju już 40 proc. specjalistów deklaruje gotowość do zwolnienia się z pracy, i to nie mając jeszcze nowej. Stres, niepokój, spadek motywacji i efektywności pracy, problemy z organizacją i koncentracją – to główne czynniki, mające negatywny wpływ na zmniejszenie produktywności, prowadzące do braku równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a w konsekwencji – podjęcia decyzji o zmianie zatrudnienia. Dlatego tylko te firmy, które potrafią zadbać o zdrowie, samopoczucie i satysfakcję swoich pracowników, będą w stanie utrzymać ich przy sobie.

Wellbeing – najlepsza inwestycja w kadry

Wypalenie zawodowe (85% badanych), depresja i inne zaburzenia nastroju (78% wskazań), zaburzenia nerwicowe/lękowe (59% respondentów), zaburzenia adaptacyjne związane ze stresem (41% pracowników) – to główne szkody, jakie pandemia spowodowała w zdrowiu psychicznym zatrudnionych (badanie „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”). Wśród przyczyn powstawania i wzmacniania zaburzeń u pracowników respondenci z grupy pracodawców wskazują przede wszystkim: zbyt dużo stresu (80,5%), presję czasu (74%), nadmiar zadań (66,5%) czy zbyt duży nacisk przełożonych (54%). Na szczęście pracodawcy robią coraz więcej na rzecz dobrostanu pracowników. Pandemia zwiększyła zainteresowanie firm tematyką wellbeingu. Programy dotyczące dobrostanu podwładnych, zdrowia psychicznego i fizycznego, zdrowej diety, aktywności fizycznej czy radzenia sobie ze stresem zaczęły być postrzegane jako jedna z najlepszych inwestycji w kadry.

Faktycznie firmy sporo inwestują w tematy związane z wellbingiem i coraz częściej w biurach funkcjonują specjalne strefy do relaksu. Jednak z naszych obserwacji i badania rynku wynika, że zwykle pracownicy nie wykorzystują tych miejsc efektywnie. Nie wiedzą, co mogą zrobić, żeby pozbyć się stresu i napięcia – mówi Magda Rudzka, CEO enzo, startupu z Lublina, który zaprojektował kabinę odnowy psychofizycznej, czyli interaktywną przestrzeń do relaksacji i regeneracji w miejscu pracy. Urządzenie już dziś funkcjonuje w wybranych przestrzeniach biurowych, a za chwilę i co-workingowych w Polsce.

enzo daje intymność: w pełnym bodźców środowisku pracy miejsce, gdzie możemy się odciąć, odpocząć od spojrzeń innych ludzi, poczuć się naprawdę komfortowo jest niezwykle cenne. Często poczucie intymności jest warunkiem, żebyśmy mogli odpuścić i pozbyć się napięcia. Druga wartość to starannie dobrane sesje enzo: proste, ale bardzo efektywne ćwiczenia i doświadczenia podzielone na trzy różne kategorie: relaks, energia, regeneracja. Wszystkie nie dłuższe niż 15-20 minut, bazujące na sprawdzonych technikach takich jak joga, medytacja czy muzyka relaksacyjna – dodaje.

Po wejściu do kabiny użytkownik wybiera jeden z trzech dostępnych programów: Relaks, Energia lub Regeneracja. Te podzielone są na liczne sesje, oferujące „wchodzącym do świata enzo” zarówno ćwiczenia ruchowe w pozycji stojącej, jak i siedzącej; różne formy i odmiany ćwiczeń oddechowych; medytacje oraz sesje oparte o specjalnie skomponowane ścieżki dźwiękowe.

Wszystkie ćwiczenia trwają od kliku do kilkunastu minut. Charakteryzują się też różnym stopniem zaawansowania; od prostych ćwiczeń ruchowych i rozluźniających np. barki, po bardziej specjalistyczne, jak choćby te bazujące na metodzie Feldenkreisa.

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Jak wykazują liczne przeprowadzone badania, miejsca pracy z kompleksowymi programami odnowy biologicznej wpływają na poprawę jakości zdrowia, lepsze radzenie sobie ze stresem, a w konsekwencji zmniejszenie absencji pracowników. Ponadto poprawiają ich samopoczucie i produktywność.

enzo to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich firm, które chcą realnie zadbać o swoich pracowników lub o najmujących, w przypadku właścicieli nowoczesnych przestrzeni coworkingowych – tworząc miejsce i narzędzie do efektywnego relaksu, nauki nowych sposobów dbania o siebie, tak żeby skutecznie poprawić jakość życia nie tylko w pracy – mówi Magda Rudzka.

Warto podkreślić, że enzo zapewnia obopólne korzyści. Pracownikom posłuży jako szybki sposób na relaks i regenerację, kiedy pojawia się zdenerwowanie, brak koncentracji czy ogólne zmęczenie, tym samym pozwalając na poznanie sprawdzonych, efektywnych technik dbania o siebie oraz wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennego życia. A jakie profity zyska firma i pracodawca, finansujący zakup lub wynajem enzo? Przede wszystkim dostanie gotowe narzędzie do radzenia sobie z czymś tak powszechnym jak stres, dzięki czemu z powodzeniem będzie mógł zadbać o najważniejszą część swojego biznesu – pracowników oraz podnosić kulturę i atmosferę pracy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER