5 faktów o coachingu, które warto znać

5 faktów o coachingu, które warto znać

Coaching – słowo, które w ostatnim czasie robi furorę. Na rynku jest dostępnych coraz więcej usług coachingowych. Czy są on skuteczne? Poznajcie 5 faktów o coachingu, które pomogą podjąć decyzję, czy warto z niego korzystać!

Spotkanie w duecie

Coaching to spotkanie tylko dwóch osób. W związku z tym wykluczona jest obecności jakichkolwiek osób trzecich, obserwatorów itp. Nie powinno też być dyktafonów, kamer czy innych urządzeń, które nagrywałyby to spotkanie, a przez to umożliwiały jego odtworzenie innym osobom. Spotkanie dwóch osób tworzy specyficzna więź między coachem i jego podopiecznym, czyli coachee.

Coaching a osiągnięcia zawodowe

Coaching może przyczynić się do podniesienia naszych osiągnięć zawodowych o ponad 70 procent! Jest to możliwe dzięki temu, że wpływa on pozytywnie na rozwój relacji interpersonalnych, zwiększa pewność siebie, a poprzez work-life balance poprawia jakość naszego życia.

Narzędzia pracy

Głównymi narzędziami pracy coacha są pytania i negacje. Coach powinien posiadać umiejętność zadawania trafnych pytań naprowadzających. Jednocześnie musi umieć odmawiać, nie podpowiadać, nie wskazywać gotowych rozwiązań czy w jakikolwiek sposób nie naprowadzać osoby poddawanej coachingowi w kierunku tylko jednego rozwiązania sytuacji.

Ujęcie całościowe

Coaching powinien być traktowany jako narzędzie holistyczne. Co to oznacza? Nie powinno oddzielać się sfery życia zawodowego i prywatnego, albowiem one wzajemnie się przenikają i oddziałują na siebie. Nie da się zatem prowadzić skutecznego coachingu, który by wydzielał tylko pewne sfery naszego życia, traktując je jako odrębne i niezależnie funkcjonujące jednostki.

Skuteczność coachingu

Wynik coachingu zależy przede wszystkim od osoby, która jest poddawana temu procesowi, czyli od coachee. Sam bowiem coach nie jest doradcą czy mentorem, a więc to, czy coaching będzie skuteczny oraz czy dzięki niemu osiągniemy cele, zależy w głównej mierze od naszego nastawienia i zaangażowania w cały proces. Narzucony obowiązek coachingu może więc mijać się zupełnie z jego celem, jeśli coachee nie wierzy w skuteczność tej metody.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER