Codzienny fitness dla mózgu czyli Lifelong learning

Codzienny fitness dla mózgu czyli Lifelong learning

Czy wiesz, że 5 minut dziennie wystarczy, by zdobyć nowe umiejętności. Jeśli każdego dnia nauczysz się zaledwie 10 słówek, to już po 3 miesiącach opanujesz Basic English, podobnie jest z programowaniem, czy marketingiem. Dlaczego w ogóle warto podnosić swoje kompetencje?

Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Zwykle jednak edukacja kojarzy nam się ze szkołą, ewentualnie studiami. Mało kto ma czas i ochotę ciągle odrabiać lekcje i wciąż od nowa przekonywać się, że stoi dopiero u podnóża wielkiej góry o nazwie wiedza.

Już Sokrates mówił „Wiem, że nic nie wiem”. Paradoksalne jego słowa stają się coraz bardziej aktualne we współczesnym świecie. Obecnie w ciągu jednego dnia przyswajamy tyle informacji, co nasz pradziad w ciągu kilku lat. Spójrzmy na ostatnie 20-lecie – niemal niezauważalnie przeszliśmy od cegłowych komórek do migoczących smartfonów z kolorowymi wyświetlaczami. Maszyny do pisania i prymitywne komputery zostały wyparte przez mieszące się do torebki laptopy i tablety. Za kolejne 20 lat będziemy żyć w świecie, który nie śnił się nawet Lemowi. Zmieniające się realia, postęp technologiczny czy wreszcie niepewność zatrudnienia sprawiają, że powinniśmy przez cały czas podnosić swoje kompetencje. Jeśli poważnie myślimy o swojej karierze, to musimy nadążać, a nawet być krok przed innymi.

Lifelong learning to idea uczenia się przez całe życie. Obecnie staje się ona coraz popularniejsza i nie ma już od niej odwrotu. Jest ona atrakcyjna nie tylko ze względu na postęp technologiczny. Warto uświadomić sobie, że jeśli nie doskonalimy swoich umiejętności i nie poszerzamy kompetencji, to mentalnie stoimy w miejscu, a z czasem wręcz cofamy się. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że wiedzy nigdy za wiele. Opanowanie nowych umiejętności to powód do satysfakcji. Dzięki nim możemy czuć się pewnie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach życiowych. Wraz z poszerzaniem wiedzy rośnie także nasza wartość na rynku pracy.

Coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę kształcenia swoich pracowników. Jeśli wyobrazimy sobie, że firma jest wielkim zegarem, to zrozumiemy, że na działanie tego mechanizmu ma wpływa każda nienaoliwiona śrubka. Właśnie dlatego przedsiębiorcy wysyłają swoich podwładnych na kosztowne szkolenia i kursy. Sami pracownicy także chętniej pracują w miejscach, w których mogą się czegoś nauczyć, bezpłatnie podnieść kompetencje. Niestety nie wszystkich szefów stać na edukowanie osób zatrudnionych. Nie każdy ma zapał, żeby dokształcać się na własną rękę, zwłaszcza po 8 godzinach w biurze. Realia życia codziennego i bieżące problemy weryfikują dobre chęci ambitniejszych pracowników.

Trzeba więc poszukać złotego środka. Sposobu na to, żeby uczyć się, nie wydając dużo i nie tracąc zbyt wiele cennego czasu. Odpowiedzią są nowe technologie. Młodzi ludzie bardzo chętnie korzystają z kursów dostępnych online czy filmów instruktażowych. Ich niewątpliwa zaletą jest to, że są dostępne zawsze i wszędzie, a jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Obok tutoriali makijażowych i przepisów kulinarnych, w sieci możemy znaleźć wartościowe strony, które skutecznie pozwolą podnieść kompetencje pracowników.

Przykładem takiego miejsca jest Skillveo – nowoczesny marketplace oferujący kursy dostępne online. Pracodawca wykupuje pracownikom dostęp do platformy, oni zaś mogą wybierać z szerokiej gamy szkoleń. Coś Wam to przypomina? Jeszcze niedawno tym co przyciągało do zakładów pracy były pakiety sportowe – karty do klubów fitness i siłowni. Już wkrótce to dostęp do wiedzy będzie przedmiotem pożądania przeciętnego Kowalskiego.

Obecnie użytkownicy Skillveo mogą wybierać spośród kursów z zakresu pakietu Office, sprzedaży, marketingu, programowania, zarządzania, rekrutacji i rozwoju osobistego. Są one dostępne on demand, to znaczy, że można uczyć się w domu, pracy, w autobusie, podczas spaceru. Materiał podany jest łatwy do zapamiętania i przystępny sposób. Szkolenia składają się z kilkudziesięciu trwających 5-7 minut mikrolekcji. Każdy taki filmik zakończony jest zestawem ćwiczeń pozwalających sprawdzić opanowany materiał.

Jak pokazują statystyki, wśród użytkowników korzystających ze Skillveo, metoda ta naprawdę się sprawdza. Po ukończeniu kursu pracownicy Deutsche Banku tworzyli cykliczne raporty 85% razy lepiej. Energia Polska S.A skróciła czas szkolenia handlowców o 20% i zwiększyła swoje przychody.

Rozwiązanie to jest atrakcyjne również z punktu widzenia pracodawców. Wyniki kursów są wymierne i mierzalne – pod koniec miesiąca do firmy przesyłany jest raport informujący o wynikach pracowników.

Z nauką jest jak ze sportem – trening czyni mistrza. Wielcy naukowcy, filozofowie, muzycy, pisarze czy przedsiębiorcy byli kiedyś dokładnie w tym miejscu, co Ty teraz. Po prostu zaczęli ćwiczyć. Zacznij i Ty, zaloguj się na Skillveo i odpal pierwszą lekcję. Już wkrótce zostaniesz wirtuozem Excella, programowania albo sprzedaży. Rozwijaj się i zarabiaj więcej!

Press release

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER