#HRSzczecin 2019: na styku HR-u z biznesem

#HRSzczecin 2019: na styku HR-u z biznesem

21 maja rusza trzecia już edycja konferencji #HRSzczecin. O zagadnieniach, wokół których będą koncentrować się dyskusje, ale także o współczesnym rynku pracy rozmawiamy z Katarzyną Opiekulską, dyrektor zarządzającą LSJ HR Group, organizatorką wydarzenia.


HRnews.pl: Do kogo skierowana jest konferencja #HRSzczecin?

Katarzyna Opiekulska, dyrektor zarządzająca LSJ HR Group: #HRSzczecin merytorycznie jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, wszystkich tych, którzy czują potrzebę poszerzenia wiedzy o tym, jak świadomie zarządzać kapitałem ludzkim, jak budować zaangażowane i zmotywowane zespoły. Z roku na rok uczestników wydarzenia jest coraz więcej. Na sali spotkać można zarówno osoby związane bezpośrednio z działami HR, ale też szkoleniowców, coachów, manedżerów, doradców, czy właścicieli i prezesów firm. Za każdym razem bardzo nas cieszy ten mocny odzew i jednocześnie motywuje do planowania kolejnych edycji.

HRnews.pl: Tego typu eventów jest wiele w Polsce. Czym Wasza konferencja różni się od innych?

Katarzyna Opiekulska: Bez wątpienia jest bardzo merytoryczna. Do każdej edycji #HRSzczecin zapraszamy prelegentów-ekspertów, od których faktycznie można się czegoś nauczyć, zainspirować się, którzy chcą się podzielić wartościową wiedzą. Stawiamy na osoby, które łączą kompleksowość wiedzy wraz z umiejętnościami erudycyjnymi i dużą energią, aby treści były przekazywane w najlepszy możliwy dla odbiorców sposób. Uczestnicy chwalą nas właśnie za poziom i umiejętność przekazywania trudnych tematów w sposób wyjątkowo przystępny. W naszych działaniach kładziemy ogromny nacisk na merytorykę. Chcemy, by uczestnik dostał to, po co przyszedł – jakość i wiedzę.

HRnews.pl: Co w tym roku szykujecie dla uczestników wydarzenia?

Katarzyna Opiekulska: Będziemy jak zwykle rozmawiać o aktualnych bolączkach pracodawców i dzielić się doświadczeniami związanymi z wyzwaniami obecnego rynku pracy. Podczas konferencji będzie można dowiedzieć się m.in. jak radzić sobie z różnicami międzypokoleniowymi, jakimi argumentami się posługiwać, aby nie wywoływać w zespole strachu, tylko pobudzić i motywować go do działania, jak przygotować strategię EB i dlaczego bez niej trudno prowadzić dobrze prosperujący biznes, czym jest idea nowego typu przedsiębiorcy,  jaka jest nowa rola HR w obliczu transformacji cyfrowej. Niekwestionowaną gwiazdą #HRSzczecin 2019 będzie profesor Jerzy Bralczyk, który opowie o tym, jak komunikować wartości oraz jak ich używać w argumentacji. Na scenie pojawią się także m.in.: Anna Macnar, CEO w HRM Institute, Krzysztof Hillar, trener komunikacji w biznesie,  Maciej Noga założyciel portalu Pracuj.pl, Natalia Suska, CEO of NEUROHM.  Wydarzenie po raz trzeci poprowadzi popularna prezenterka, Beata Tadla. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, jedynej takiej konferencji na Pomorzu Zachodnim.

HRnews.pl: Będziecie też przekonywać, że rzetelny i solidny pracodawca to najlepszy benefit, dzięki któremu możliwy jest rozwój organizacji i jej pracowników. Pracodawców nadal trzeba w tym zakresie edukować?

Katarzyna Opiekulska: Trzeba, choć jest w tym zakresie już dużo lepiej. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się na rynku, bo na nim funkcjonują i kłopoty z brakiem pracowników ich realnie dotykają. Wiedzą, że ofert pracy jest coraz więcej, a firmy zabiegają o pracowników proponując im coraz lepsze warunki, nie tylko płacowe. To naprawdę trudny okres i jednocześnie zimny prysznic dla firm, które dbają wyłącznie o wyniki finansowe. Mam wrażenie, że pracodawcy są trochę zagubieni we współczesnym rynku pracy. Z jednej strony zdają sobie sprawę, że w obecnej sytuacji benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, szkoleń, dopłat do posiłków, bezpłatnego transportu są standardem oczekiwanym przez pracowników. Z drugiej jednak, pracobiorcy szybko zapominają o „gwarantowanych” dodatkach lub traktują je jako coś oczywistego. Z moich obserwacji wynika, że coraz ważniejsze staje się z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy, firma miała  dobrych liderów, świadomego swojej roli przywódcę, sprawną komunikację oraz klarowną ścieżkę rozwoju.

HRnews.pl: Czy to oznacza ze skończył się czas benefitów płacowych ?

Katarzyna Opiekulska: Absolutnie nie. Benefity są już standardem. Natomiast powstaje pytanie, co powinno być następnym krokiem w walce o dobrego pracownika. Świadomy pracodawca powinien postawić na całościowe i przemyślane podejście do budowania relacji z pracownikiem. Poświęcić temu czas i serce. Sprawdzić, czego potrzebują poszczególne grupy pracownicze i wyjść naprzeciw tym potrzebom. Bardzo ważna jest też atmosfera w pracy, dobra komunikacja na linii szef-pracownik. Kolejnym, istotnym aspektem, na który pracownicy zwracają uwagę to odpowiedni feedback ze strony szefa bądź lidera, otrzymany we właściwym czasie – na temat jego pracy, wyników, umiejętności.  Pracownicy i kandydaci do pracy przykładają także wielką wagę do tego, czy organizacja szanuje i troszczy się o pracowników, ich rozwój i potrzeby. Chcą się szkolić, zdobywać nowe kompetencje, ale jednocześnie mieć nad sobą świadomego i doświadczonego lidera, od którego będzie można się uczyć, ale który też w pierwszej kolejności zadba właśnie o nich, by dopiero w kolejnych etapach pracy realizować wyniki finansowe.

HRnews.pl: Czy pracodawcy z regionu wdrażają w swoich firmach najwyższe standardy zarządzania kapitałem ludzkim? Czy jest to widoczne?

Katarzyna Opiekulska: W Szczecinie i metropolii szczecińskiej mamy wiele firm z kapitałem zagranicznym – firm niemieckich, czy skandynawskich. Polityka personalna w tych firmach jest dobrze rozwinięta, ale warto też zaznaczyć, że jest narzucona przez centralę, która ulokowana jest za granicą. Powszechne jest przekonanie, że dobrymi pracodawcami są np. Skandynawowie. Jednak małe i średnie firmy z polskim kapitałem również mogą pochwalić się dobrze rozwiniętą polityką personalną. Reprezentanci tych firm edukują się w zakresie motywowania i budowania zaangażowania członków swoich zespołów, m.in. w ramach wydarzeń takich jak #HRSzczecin, ale także podczas dedykowanych konsultacji czy szkoleń. To doskonały moment na poszerzenie swojej wiedzy w zakresie np. zarządzania kapitałem ludzkim, budowania skutecznych zespołów, w których komunikacja przebiega bezproblemowo, uporządkowania struktury organizacji, itp. ponieważ usługi te są dofinansowane na poziomie nawet 80%. Podsumowując, przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego mają szereg możliwości rozwijania organizacji pod kątem zarządzania kapitałem ludzkim, a najlepszym tego początkiem będzie udział w #HRSzczecin 2019.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER