Różnorodny, dynamiczny i pracujący zdalnie. Jak dbać o współczesny zespół IT?

Różnorodny, dynamiczny i pracujący zdalnie. Jak dbać o współczesny zespół IT?

Redakcja HRnews.pl: Czego oczekują współcześni kandydaci IT od pracodawcy i na co stawiają w pierwszej kolejności?

Natalia Selinger: Dla specjalistów branży IT duże znaczenie obok zarobków mają projekty, przy których pracują i możliwości rozwoju jakie stwarzają. W Luxoft Poland pracujemy dla klientów z branży finansowej, motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej, ale nie brakuje też projektów z wielu innych branż. Tak szeroki wybór ciekawych zadań wspiera procesy rekrutacji prawie tak samo, jak możliwość pracy w 100% zdalnej. Ułatwia to zatrudnienie specjalistom niezamieszkałym w miastach będących głównymi siedzibami firm informatycznych. Moim zdaniem to są trzy bardzo istotne elementy oferty kierowanej do specjalistów IT.  Ponadto kandydaci szukają dziś stabilnej współpracy, która jednocześnie pozwala na elastyczne podejście do realizacji innych projektów – nie tylko zawodowych, ale i prywatnych. No i najważniejsze – moim zdaniem ludzie zawsze będą szukać dobrej atmosfery pracy, szacunku i.… dobrej zabawy.

Redakcja HRnews.pl: Kim jest współczesny kandydat do pracy w IT? Czy są to wyłącznie młode osoby z dużych miast, czy może branża otwiera się na nowe możliwości?

Natalia Selinger: Obecnie branża IT zdecydowanie wychodzi poza te schematy. Luxoft Poland zatrudnia zarówno seniorów z długim stażem, jak i młode talenty. Mieszkańców dużych miast, jak i małych miejscowości. Pokolenie młodych specjalistów, które wchodzi na rynek, traktuje pracę jako szansę na osobisty rozwój i źródło zarobku. Będące jednak drogą do realizacji zainteresowań i pasji. Natomiast pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, często poza atrakcyjnymi zarobkami oczekują stabilnego zatrudnienia. W Luxoft ponad 60% zatrudnionych to wykwalifikowani inżynierowie, a 85% z nich to eksperci z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem. Większość wciąż stanowią mężczyźni, ale obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania branżą wśród kobiet.  Bardzo wspierającymi w tym zakresie są konferencje typu Women in Tech, w której uczestniczyliśmy w tym roku. Na naszym przykładzie widać, że nie istnieje kandydat uniwersalny, a jego potrzeby i oczekiwania zawsze wynikają z wielu różnych czynników. To pokazuje jednocześnie jak ważny jest temat Diversity&Inclusion (D&I) w tworzeniu firmy i w zarządzaniu nią.

Redakcja HRnews.pl: W jaki sposób wymagania kandydatów wobec pracodawcy wpływają na proces rekrutacyjny w IT i jakie metody przyciągają ich uwagę?

Natalia Selinger: Pracodawcy stają dziś przed nowymi wyzwaniami, jakie daje im nie tylko zmieniający się rynek pracy, ale również kandydaci. Nowe pokolenie specjalistów ma konkretne oczekiwania, a zachęcając ich do otwartej komunikacji, możemy poznać ich potrzeby. Między innymi dzięki takiej wiedzy zdecydowaliśmy się na wdrożenie autorskiego programu rekrutacyjnego Advanced Hiring. Ta nowoczesna metoda rekrutacji, która pozwala na niemalże błyskawiczne zatrudnienie kandydata, bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności, a także onboarding odbywają się online. Według przeprowadzonych przez nas w roku 2021 badań najszybciej przebiega proces zatrudnienia młodych pracowników, a najdłużej seniorów. Szybkość i maksymalne uproszczenie procedur zdecydowanie wspierają proces rekrutacji i przychylność kandydatów.

Redakcja HRnews.pl: Wiele mówi się o różnorodności oraz o przeciwdziałaniu wykluczeniu w miejscu pracy, także na rynku IT. Jak Pani zdaniem branża radzi sobie z tymi wyzwaniami?

Natalia Selinger: Branża IT ze względu na swoją elastyczność ma spory potencjał do stania się liderem w obszarze D&I. Badanie Społeczności IT 2022 Bulldogjob przeprowadzone w styczniu i lutym 2022 roku na respondentach z IT dowodzi, że 84% pracowników w naszej branży może pracować zdalnie i chętnie decyduje się na tę formę pracy. W Luxoft Poland wdrożyliśmy system pracy zdalnej jeszcze przed pandemią i w ten sposób otworzyliśmy się na szerokie grono specjalistów, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Dlaczego o tym mówię? Bo moim zdaniem system pracy zdalnej wyjątkowo wspiera, m.in. temat D&I, np. w aspekcie pracujących rodziców czy pracy osób z niepełnosprawnościami. W naszej firmie od lat realizujemy programy wspierające D&I takie jak Luxoftowy Tydzień Różnorodności i Inkluzji, czy program mający na celu zwiększenie zatrudnienia kobiet w branży, nazwany przez nas She’s in IT. Współpracujemy z wieloma organizacjami, takimi jak Diversity Hub z Krakowa, które uczą nas oraz wspierają w realizacji polityki D&I.  W maju 2022 Luxoft Poland znalazło się już po raz drugi na liście Diveristy IN Check. To badanie, które zgłębia temat różnorodności i tolerancji w organizacji, wyłaniając liderów w tym zakresie.  To dla nas ogromna motywacja i dowód na to, że warto inwestować w przemyślane działania w tym obszarze.

Redakcja HRnews.pl: Zatrudniacie pracowników z kilkudziesięciu krajów. Jak sprawić, aby tak różnorodny zespół czuł się ze sobą dobrze? Które wdrożone przez Was działania pomagają pracownikom czuć się w Luxoft Poland jak w domu?

Natalia Selinger: Przyjazne miejsce pracy to dla mnie przede wszystkim szacunek dla współpracowników, ale też dbałość o bezpieczeństwo i komfort zatrudnionych osób. Jesteśmy z pewnością jednym z liderów na polskim rynku pod względem różnorodności kulturowej, dzięki zatrudnianiu od początków istnienia firmy w Polsce (ponad dekada) pracowników 53 narodowości.  Dlatego mogę stwierdzić, że nasz program relokacji i adaptacji pracowników pochodzących z różnych stron świata, jakim jest Luxoft One Team, jest bardzo dobrze przemyślanym i wypracowanym przez lata rozwiązaniem opartym na kilku filarach, tj. adaptacja kulturowa, językowa, szkolenia z zakresu poszukiwania pracy przez członków rodzin pracowników czy też wsparcie Relocation Buddiego. Dysponujemy dedykowanym działem relokacji, który prowadzi pracownika za rękę przez cały proces od momentu przyjęcia oferty zatrudnienia do momentu zakończenia okresu próbnego już w Polsce.

Redakcja HRnews.pl: Praca zdalna dominuje w branży IT. Zatem kontakt między pracownikami też ulega trwałym przemianom i stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Czy obserwując zachodzące zmiany na rynku pracy, Luxoft Poland w przyszłości stawia na pracę zdalną czy powrót do biur, a może planuje jakieś dodatkowe aktywności dla pracowników?

Natalia Selinger: Na pracę zdalną postawiliśmy znacznie wcześniej niż inni, na których zmiany wymusiła pandemia. Od samego początku rozwijamy zdalną komunikację wewnątrz firmy oraz staramy się umożliwiać pracownikom bezpośredni kontakt. W ramach wsparcia tworzymy różne społeczności wewnątrz firmy jak np. grupa sportowa, gdzie pracownicy mogą się umawiać na treningi oraz zapisywać wspólnie na zawody. Umożliwiamy udział zespołom w imprezach takich ja Poland Business Run, gdzie mogą się zintegrować. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala organizujemy dla naszych pracowników spotkania integracyjne w różnorodnych formach. Według raportu Bulldogjob 51% badanych chce w pełni pracować zdalnie. Przeciwne tej formie pracy jest zaledwie 4% ankietowanych. Wyniki tego badania pokazują, że w 2021 roku aż o 9% spadło zainteresowanie pracą hybrydową, a wzrosło zainteresowanie pracą zdalną. Dlatego nie planujemy powrotów do biura na stałe. Mówi się, że praca na odległość na dobre zagości w naszym życiu zawodowym. Można powiedzieć, że branża IT wyprzedziła pod tym względem czas. Jej specyfika sprawia, że IT jest bardziej elastyczna i łatwiej dopasowuje się do zmian, jakie zachodzą na rynku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER