Wolontariat może być początkiem kariery zawodowej

Wolontariat może być początkiem kariery zawodowej

Aż 31 proc. pracowników polskich organizacji NGO swoją działalność w fundacji czy stowarzyszeniu zaczynało od stanowiska wolontariusza, a dla 15 proc. z nich była to pierwsza w życiu praca – podaje Stowarzyszenie Klon/Jawor. Między innymi dlatego eksperci coraz częściej nawołują, że podejście do wolontariatu jak do formy budowania własnego kapitału kompetencyjnego może być odpowiedzią na rosnący problem związany z niedoborem specjalistów na rynku pracy.

Ponad 50 tys. organizacji NGO czeka na wolontariuszy

Zgodnie z danymi Stowarzyszenia Klon/Jawor, opublikowanymi w badaniu „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015″, przeprowadzonym na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tys. stowarzyszeń i fundacji, dziś w Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tys. organizacji pozarządowych, z czego aż 61 proc. korzysta z regularnej pomocy ze strony wolontariuszy. Wśród tak dużej liczby fundacji i stowarzyszeń, każdy ambitny student czy uczeń bez problemu znajdzie dziedzinę bliską, nie tylko swoim zainteresowaniom zawodowym, ale i sercu.

A czym może być wolontariat?

– W większości przeprowadzanych przez nas rekrutacji na płatne staże czy do pierwszej pracy, zarówno my, jak i przedsiębiorcy, premiujemy osoby wykazujące doświadczenie pozaszkolne, do którego zalicza się m.in. zaangażowanie w wolontariat – mówi Anna Korzeniewska, założycielka Fundacji Rozwoju Talentów prowadzącej akcję „Nowe oblicze wolontariatu”. Jak widać, wolontariat to dla studenta czy ucznia szkoły średniej już nie tylko wyraz zaangażowania społecznego, ale też doskonały instrument do zdobywania praktycznych umiejętności, kształtowania kompetencji miękkich i nabywania kontaktów biznesowych, pomocnych w przyszłej karierze zawodowej. To możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy.

Czy warto brać udział?

Udział w dobrze zorganizowanym programie wolontariatu ma swoje niewątpliwe zalety. Po pierwsze, choć nie najważniejsze – to dodatkowy punkt w CV. Po drugie – forma niesienia bezinteresownej pomocy. Po trzecie – droga do aktywnego zdobywania pożądanego przez pracodawców doświadczenia i kompetencji w zakresie m.in. komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania problemów, zarządzania zadaniami czy radzenia sobie ze stresem. Będąc nie tyle alternatywą, co uzupełnieniem dla stażu czy praktyki, wolontariat poszerza horyzonty, mogąc zdefiniować kierunek przyszłej kariery zawodowej. W zależności od programu, wolontariusze szkolą się bowiem w różnych dziedzinach:

– tworzą i koordynują ambitne projekty,

– współorganizują konferencje, manifestacje, kwesty, koncerty i imprezy,

– pomagają przy kampaniach i działaniach promocyjnych, w tym przygotowywaniu ulotek, folderów i ich dystrybucji

– udzielają porad specjalistycznych w dziedzinie np. prawa, księgowości czy marketingu i PR.

W jakich organizacjach NGO można rozpocząć karierę?

Najwięcej organizacji pozarządowych zajmuje się takimi dziedzinami, jak:„sport, turystyka, rekreacja i hobby” (34 proc.). Następnie są fundacje i stowarzyszenia specjalizujące się w „edukacji i wychowaniu” (15 proc.) oraz „kulturze i sztuce” (13 proc.). Kolejne to organizacje NGO zajmujące się usługami socjalnymi i pomocą społeczną (8 proc.), ochroną zdrowia (7 proc.) czy rozwojem lokalnym (6 proc.).

Choć nowe oblicze wolontariatu nadal zakłada niezarobkowe wspieranie społecznie pozytywnej inicjatywy, trzeba pamiętać, że finanse są naturalną konsekwencją doświadczenia, jakie nabywa wolontariusz. Młody człowiek nie tylko robi coś dobrego dla ważnej dla niego sprawy, ale ma też szansę zaistnieć na rynku pracy, poznać jego wymagania i realia oraz zdobyć kontakty biznesowe i doświadczenie, mogące stać się podstawą do nauki zawodu dającego w przyszłości ciekawą pozycję i pensję.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER