82% Polaków nie pracuje w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie

82% Polaków nie pracuje w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie

Aż 82% Polaków nie pracuje obecnie w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie, chociaż niemal 2 na 3 badanych by tego chciało. Mimo to zaledwie 13% Polaków wciąż stara się zdobyć wymarzoną w młodości pracę. O jakie zawody chodzi i dlaczego tak rzadko spełniamy nasze marzenia?

 Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków”, w którym zapytano ponad 1000 respondentów o zawodowe marzenia z dzieciństwa, stopień ich realizacji oraz refleksje na temat przebiegu swojej kariery zawodowej. Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków nie udało się urzeczywistnić młodzieńczych planów.

W badaniu, 82% Polaków przyznało, że nie pracują w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie. Spośród nich tylko 16% miało taką szansę w przeszłości. Co ciekawe, wśród osób które spełniły zawodowe marzenia z dzieciństwa, nie wszyscy są w pełni usatysfakcjonowani. Co czwarta osoba jest bowiem niezadowolona z pracy.

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, w ten sposób podsumowuje te wyniki: Z jednej strony fakt, że Polacy nie spełniają swoich zawodowych marzeń z dzieciństwa, może martwić. Z drugiej — trzeba podkreślić, że spojrzenie na karierę zawodową wyraźnie zmienia się wraz z wiekiem. Wychowanie, edukacja, doświadczenia życiowe i odkrywanie swoich talentów sprawia, że z czasem wymarzona może być dla nas zupełnie inna profesja niż ta, o której fantazjowaliśmy w dzieciństwie. Dlatego wiele osób, które nie spełniły młodzieńczych marzeń i tak bardzo lubi swoją pracę.

O jakich zawodach Polacy marzyli w dzieciństwie? Były to przede wszystkim tradycyjne profesje. W pierwszej dziesiątce znalazły się zawody takie jak: policjant, strażak, lekarz, nauczyciel, sportowiec, muzyk, weterynarz, aktor, kucharz i modelka. Co ważne, wyniki wyraźnie różniły się w zależności od płci badanych. Najwięcej kobiet marzyło w dzieciństwie o pracy nauczyciela, lekarza i policjanta. W przypadku mężczyzn był to strażak, policjant i sportowiec.

Dlaczego Polacy tak rzadko spełniają swoje marzenia z dzieciństwa? W dużym stopniu wynika to ze zmieniającej się wraz z wiekiem wizji „pracy marzeń”. Z badania InterviewMe wynika, że 51% osób do 25. roku życia wciąż marzy o zawodzie z dziecięcych fantazji. W przypadku osób w wieku 25–39 lat jest to 45%, w wieku 40–55 lat — 39%, a powyżej 55 lat — zaledwie 24%. Na porzucenie marzeń niekiedy ma także wpływ konieczność szybkiego zarobku lub strach przed bardziej nietypową ścieżką kariery.

Co ciekawe, współcześni nastolatkowie wciąż marzą o zawodach, które młodzi ludzie wybierali w… XIX i XX wieku. W konsekwencji rynek pracy może być przesycony specjalistami z „przestarzałych” dziedzin. Do realiów współczesnego świata nieco szybciej przystosowują się kobiety, które chętniej wybierają „nowocześniejsze” zawody. Niestety, na plany młodych Polaków może mieć wpływ pandemia koronawirusa. W Wielkiej Brytanii aż 43% osób w wieku 16–25 lat stwierdziło, że przestało wierzyć w to, że zdobędą pracę, którą będą naprawdę kochali. — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

W badaniu „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków” znalazły się również inne ciekawe wnioski. Oto niektóre z nich:

  • prawie 10% Polaków w dzieciństwie marzyło o pracy policjanta
  • zawodowe marzenia Polaków w dużym stopniu pokrywają się z dziecięcymi planami Amerykanów
  • około 61% badanych odpowiedziało, że w dorosłym życiu nie marzy już o pracy, o której marzyło w dzieciństwie
  • młodzi Polacy pierwszą płatną pracę dostają średnio w wieku 16-17 lat — najczęściej jest to rozdawanie ulotek (chłopcy) oraz opieka nad dziećmi (dziewczynki)
  • aż 32% Polaków wstydzi się tego, jak wyglądało ich pierwsze CV, a 14% nigdy nie przygotowywało tego dokumentu.

 Pełne wyniki badania „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków” można znaleźć tutaj.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER