Atuty pracownika bez doświadczenia zawodowego

Atuty pracownika bez doświadczenia zawodowego

Jak odwrócić uwagę rekrutera od braku kwalifikacji zawodowych i doświadczenia?

Brak doświadczenia zawodowego nie musi być czynnikiem eliminującym na rozmowie kwalifikacyjnej. Wykorzystaj inne atuty, które mogą skłonić pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. Na co pracodawcy zwracają uwagę, jeśli kandydat nie ma doświadczenia zawodowego?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Choć odpowiedni strój oraz inne elementy, widoczne na pierwszy rzut oka, mają duże znaczenie, skupmy się na tym, co kandydat ma w środku, czyli jakimi cechami osobistymi może się zareklamować.

Pracowitość

Często na etapie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci proszeni są o wykonanie zadania, które może należeć w przyszłości do ich obowiązków zawodowych. Zadanie to ma na celu nie tylko sprawdzenie ich umiejętności, ale także weryfikuje energię kandydata oraz chęci do pracy. Warto się wykazać zainteresowaniem i zapałem do nowego wyzwania, a nie stać w kącie i czekać, aż ktoś inny zgłosi się pierwszy. Nie należy obawiać się porażki. Strach może działać na niekorzyść. Wypełnienie prawidłowo poleconego zadania jest na pewno plusem, ale kandydat, który pali się do roboty, pełen entuzjazmu, jest znacznie lepiej spostrzegany, nawet pomimo drobnego potknięcia.

Otwartość na nowe wyzwania

Kolejnym atutem może być chęć do robienia nowych rzeczy. Jeśli przyszły pracodawca będzie chciał zlecić zadanie, z którym nie miałeś do czynienia, nie zniechęcaj się. Nie mów od razu, że nigdy tego nie robiłeś i nie podejmiesz się tego obowiązku. Owszem, należy szczerze powiedzieć, że nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, ale chętnie się sprawdzisz i zrobisz wszystko, aby rezultat był jak najlepszy.

Kreatywność

Kolejną cechą lubianą przez pracodawców jest kreatywność, czyli umiejętność oferowania oryginalnych rozwiązań. Pracownik, który posiada tę cechę, z pewnością okaże się cennym nabytkiem dla każdego szefa, pomimo tego, iż nie posiada doświadczenia zawodowego. Dlatego w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, jak tylko nadarzy się okazja, warto pochwalić się tą cechą.

Result-oriented

Skupianie się na osiąganiu wyników i umiejętność doprowadzenia zaczętego zadania do końca. Bez względu na to, jakie trudności napotykamy przy jego wypełnieniu, powinno ono zostać wykonane, najlepiej w czasie, który został na to przewidziany.

Przydatnymi mogą okazać się również takie cechy jak stanowczość, odporność na stres czy umiejętność pracy w zespole.

Jeśli brak Ci doświadczenia, skup się na swoich umiejętnościach miękkich – pracodawcy coraz częściej je doceniają, a nawet stawiają wyżej niż doświadczenie zawodowe. Zrób w głowie listę swoich atutów i powodzenia.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Zielona Linia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER