Chatboty podbijają świat HR

Chatboty podbijają świat HR

W ciągu zaledwie 3 lat liczba użytkowników Messengera wzrosła z 200 tys. do 1,2 mld. W Polsce jest on popularniejszy nawet od aplikacji natywnej Facebooka, co dobitnie pokazuje jak zmieniają się kanały komunikacji i z jakich narzędzi dzisiaj korzystamy najczęściej. To ważna wskazówka dla firm a działów HR w szczególności. Na rozwiniętych rynkach nie bez powodu sięgają one coraz częściej po napędzane sztuczną inteligencją chatboty.

W październiku br. na konferencji Oracle OpenWorld w San Francisco, założyciel oraz CTO firmy Oracle Larry Ellison pokazał w jaki sposób można ułatwić proces zamawiania wizytówek. Wystarczy wykorzystać do tego wirtualnego asystenta, komunikując się z nim w formie tekstowego czatu. Larry poprosił o nowe wizytówki. Chatbot odnalazł ich wzór i zasugerował ich uzupełnienie, bo w systemie informatycznym znalazł informację, że stanowisko CEO w międzyczasie uległo zmianie na CTO. Po akceptacji treści, poprosił o wskazanie adresu doręczenia z listy podanych propozycji, a następnie przekazał zamówienie do realizacji. To wszystko stało się niemal w mgnieniu oka przy zastosowaniu komunikacji podobnej do tej, jaką znamy z SMS-ów, bez konieczności ingerencji człowieka.

Chatboty zyskują na popularności, bo postęp w obszarze sztucznej inteligencji sprawia, że jest to coraz bardziej wartościowa dla biznesu technologia. Jak wynika z analiz firmy Grand View Research, globalny rynek chatbotów będzie wart do 2025 r. 1,23 mld dolarów, co oznacza, że co roku będzie rósł o 24,3%. To nie powinno nikogo dziwić. Ruch w Internecie napędzają już dzisiaj przede wszystkim urządzenia mobilne, a aplikacje takie jak Messenger, WhatsApp czy Slack, stają się coraz bardziej powszechne. Świat przyśpieszył, na rynek pracy wchodzi nowe pokolenie wychowane w erze smartfonów i informacji dostępnej online. Dla jego reprezentantów czat jest pierwszym, najważniejszym kanałem komunikacji. Dostrzegają to firmy, które do niedawna wykorzystywały chatboty przede wszystkim do usprawnienia relacji z klientami a dziś coraz częściej wdrażają te rozwiązania wewnątrz organizacji. Jak wynika z badań Oracle, 80% marketerów już korzysta z chatbotów lub zamierza je wdrożyć do 2020 r. Tym tropem idzie także świat HR, bo doświadczenia pokazują, że wdrożenie chatbotów jak mało która technologia pozwala zaoszczędzić czas i uwolnić drzemiący w pracownikach potencjał.

Spójrzmy na kilka przykładowych zastosowań chatbotów w HR:

1.      Udzielanie szybkich odpowiedzi

Zdecydowaną większość czasu działy HR poświęcają dzisiaj na realizację zadań operacyjnych. To m.in. udzielanie odpowiedzi na pytania pracowników dotyczące urlopów, zwolnień, zajmujące lwią część pracy – zwłaszcza w dużych organizacjach liczących kilkaset czy kilka tysięcy pracowników. Chatboty mogą przejąć te zadania, rozwiązując najczęstsze problemy pracowników i pozwalając HR-owcom rozwinąć skrzydła. Dzięki technologii, mogą oni skoncentrować się na strategicznych dla organizacji działaniach i w pełni wykorzystać swój potencjał.

2.      Oceny pracownicze

W erze online, pracownicy oczekują szybkiej informacji zwrotnej, jednak w dużych firmach realizacja ocen pracowniczych: przygotowanie formularzy, zbieranie danych i przygotowywanie analiz, pochłania mnóstwo energii i czasu. Chatboty w dużym stopniu automatyzują proces ocen pracowniczych pozwalając na przyśpieszenie ich realizacji i generowania wniosków.

3.      Rekrutacja

Jak wynika z globalnych badań „Global Recruiting Trends”, 56% rekruterów przyznaje, że ma dzisiaj więcej obowiązków, mimo, że dysponują oni tymi samymi zasobami, co wcześniej. Dodatkowo, w związku z tym, że mamy dziś do czynienia z rynkiem pracownika i deficytem specjalistów, muszą oni rekrutować szybciej niż konkurenci. Mogą w tym pomóc chatboty, pomagając wyselekcjonować osoby, które już na pierwszym etapie rekrutacji nie wykazują odpowiednich kwalifikacji. Wystarczy, że dział HR stworzy wcześniej listę pytań, które zada chatbot, a kandydat na stanowisko udzieli na nie odpowiedzi.

4.      Wdrożenie pracownika w kulturę organizacyjną firmy

Na rynek pracy wchodzi pokolenie Z a więc osoby urodzone po 1995 roku, ceniące sobie komunikację w czasie rzeczywistym. Chatboty sprawdzą się doskonale przy wprowadzeniu ich do organizacji. Chatbot zdecydowanie ułatwia zapoznanie się z polityką firmy, jej celami, wartościami i obowiązującymi zasadami, udostępniając bazę wiedzy, do której nowy pracownik ma dostęp 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Chatbot może także podsyłać mu testy, czy zadawać pytania sprawdzające ilość przyswojonej przez niego wiedzy.

5.       Analityka

Chatboty mogą nie tylko odpowiadać na pytania pracowników, ale też katalogować je i ułatwiać analizę nastrojów panujących w firmie czy najczęściej pojawiających się problemów. To ogromna wartość.

Doświadczenia pokazują, że wdrożenie chatbotów w obszarze HR zwiększa produktywność pracowników, przyśpiesza rekrutację i ułatwia komunikację w firmie. Choć dziś chatboty nie zastąpią całkowicie pracownika działu HR, to zdecydowanie mogą mu pomóc w realizacji codziennych zadań. 

 

Źródło: Piotr Świętochowski, Oracle 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER