Chcesz zarabiać więcej? Dbaj o siebie!

Chcesz zarabiać więcej? Dbaj o siebie!

Jacyln Wong z University of Chicago i Andrew Penner z University of California w Irvine przeanalizowali dane z długofalowych badań obejmujących ponad 14 tys. osób, by sprawdzić, jaki jest związek pomiędzy atrakcyjnością i wysokością dochodów. W badaniach ankieterzy zadawali respondentom wiele pytań dotyczących ich wynagrodzenia, pracy, edukacji, osobowości i innych atrybutów, a dodatkowo oceniali, jak bardzo są atrakcyjni i zadbani.

Badania potwierdziły, że osoby, które dobrze wyglądają, zarabiają więcej. Dodatkowo okazało się, że w przypadku kobiet atrakcyjny, zadbany wygląd jest głównym czynnikiem tłumaczącym różnice w wysokości pensji.

Autorzy badania twierdzą, że przy uwzględnieniu takich czynników, jak  wiek, rasa i poziom wykształcenia i osobowość, osoby, które zostały ocenione jako bardziej atrakcyjne przez ankietera, zarabiały około 20% więcej niż badani, których atrakcyjność została określona jako średnia. Uczeni postanowili przyjrzeć się tym wynikom w podziale na płeć, by sprawdzić, czy wygląd zewnętrzny ma takie samo znaczenie dla kobiet i mężczyzn.

W badaniu uwzględniono fakt, że na atrakcyjny wygląd składa się zarówno wrodzone piękno, jak też cechy, na które mamy wpływ, takie jak dopasowane, podkreślające atuty ubranie, dobrze ostrzyżone i wystylizowane włosy, odpowiednia pielęgnacja i makijaż. O ile sama uroda w podobny sposób wpływa na zarobki pracowników obu płci (ładniejsi niezależnie od płci zarabiają więcej), to druga składowa dobrego wyglądu – zadbanie – ma dużo większe znaczenie dla kobiet niż dla mężczyzn. Jak tłumaczy J. Wong, w przypadku kobiet dbałość o wygląd jest nawet ważniejsza niż wrodzone piękno lub jego brak, podczas gdy u mężczyzn odpowiada za około 50% ogólnej atrakcyjności.

Innymi słowy, badanie sugeruje, że zadbany wygląd jest ważny zarówno dla kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, ale paniom wrażenie, że nie szczędzą czasu i wysiłku na dobór stroju, ułożenie włosów i zrobienie makijażu, zdecydowanie bardziej pomaga w negocjowaniu warunków płacowych. Różnice w ocenie ankieterów, czy dana kobieta jest zadbana czy nie, miały istotny wpływ na wysokość pensji. Co więcej, z badania wynika, że mniej atrakcyjne, ale bardziej zadbane kobiety zarabiają średnio znacznie więcej niż atrakcyjne lub bardzo atrakcyjne kobiety, które nie zostały uznane za zadbane.

Wyniki badania są dość optymistyczne, bo pokazują, że szczególnie w przypadku kobiet atrakcyjność to nie jest stała, wrodzona cecha, a raczej kombinacja cech biologicznych, cech osobowości i praktyk kosmetycznych, co oznacza, że nawet jeśli natura poskąpi urody, można poprawić swoje notowania (i stan konta) przy pomocy osiągnięć przemysłu kosmetycznego.

Zdaniem uczonych, jednym z powodów, dla których dbanie o wygląd ma większe znaczenie dla kobiet niż dla mężczyzn, jest fakt, że panie mają większe możliwość kreowania swojego wizerunku za pomocą stroju, fryzur i makijażu. W przypadku mężczyzn arsenał środków, jak i możliwości ich zastosowanie są dość ograniczone – aby być postrzeganym jako godny zaufania specjalista mężczyzna musi mieć raczej krótkie włosy, koszulę i krawat. Kobiety mogą natomiast wyglądać profesjonalnie zarówno w garniturze, jak i sukience, w szpilkach i półbutach, długich czy krótkich włosach. Panie mają więcej opcji wyboru, a tym samym większy wpływ na finalny efekt, dlatego w ich przypadku wygląd mówi o nich więcej niż o mężczyznach.

 

Źródło: www.washingtonpost.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER