Czym obdarować pracownika, by czuł się doceniony?

Czym obdarować pracownika, by czuł się doceniony?

Pracodawcy nie zastanawiają się nad tym, czy obdarować pracowników z okazji Bożego Narodzenia – już dziewięć na dziesięć firm w Polsce to robi[1]. W zespołach HR pojawią się jednak inne pytania: czym obdarować pracownika, by był zadowolony? Czy jest prezent, który trafi w jego realne potrzeby i nie będzie wymagał od kadr dodatkowego zaangażowania? Kiedy jest najlepszy czas na wręczenie upominku?

Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia, o których przypominają witryny sklepowe przyozdobione bombkami i mikołajami. To czas, w którym pracownicy myślą o prezentach dla najbliższych, a ich przełożeni, właściciele firm wybierają upominki dla zespołu. Szczególnie że kiedyś obdarowywanie wydawało się znacznie prostsze. Można było wzbudzić uśmiech na twarzy pracownika, wręczając mu paczkę na dzień przed Wigilią, dziś raczej może pojawić się grymas – wywołany zarówno formą prezentu, jak i terminem jego przekazania. Podobne emocje może wywołać wręczenie koperty z gotówką, co uznawane jest wręcz za nieeleganckie, i zwykły przelew na konto, który pozbawiony jest jakichkolwiek emocji. Szczególnie że ponad połowa pracowników w Polsce jest zdania, że idealny prezent od pracodawcy powinien trafiać w gusta osoby obdarowanej. Więcej, powinien być praktyczny, funkcjonalny, elegancki, trwały, wygodny i dawać możliwość skorzystania z niego w dowolnym miejscu i czasie – wynika z badania „Szef pomaga Mikołajowi” przeprowadzonego na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Jak połapać się gąszczu przytoczonych informacji? Czy jest upominek, który jednocześnie spełnia wszystkie powyższe wytyczne? Tak, prezentem, który łączy wymienione cechy jest karta przedpłacona. Zdaniem pracowników w Polsce to także elegancka forma przekazania pieniędzy, które obdarowana osoba wykorzysta zgodnie z własnymi potrzebami – czy to płacąc za zakupy w sklepach stacjonarnych, czy w Internecie[2].

90 proc. pracowników nie może się mylić

Za tym, by pracodawca obdarował zespół kartą podarunkową, prócz wyżej już wspomnianych elementów, przemawia też ten najważniejszy. Z raportu „Szef pomaga Mikołajowi” wynika, że aż 90 proc. aktywnych zawodowo osób w Polsce ucieszyłoby się z prezentu właśnie w tej formie. Atrakcyjność karty podarunkowej Sodexo w oczach zatrudnionych zwiększa fakt, że można dodać ją do aplikacji Google Pay i płacić nią zbliżeniowo telefonem. Ale to nie wszystko. Z kartą pracownik zyskuje dostęp do licznych rabatów, promocji i ofert specjalnych przygotowanych w tysiącach sklepów i punktów usługowych w Polsce oraz w Internecie. A nie jest tajemnicą, że w okresie przedświątecznym są one poszukiwane, bo domowy budżet bywa mocno  przeciążony. Warto wiedzieć, że do partnerów karty podarunkowej Sodexo należą m.in. sieć sklepów Biedronka, drogerie Hebe, Media Markt, Vision Express, Auchan, Stokrotka, Carrefour, Yves Rocher, C&A, Smyk, sieć kin Helios, ESKK, Circle K, czy marki takie jak Philips, Allegro i 4F. Co ważne, kartą podarunkową Sodexo pracownik może płacić we wszystkich sklepach akceptujących karty płatnicze w Polsce, Internecie i na całym świecie, dostaje także całoroczny dostęp do promocji poza sezonem świątecznym – aktualne informacje o rabatach i ofertach można znaleźć na stronie www.dlaciebie.sodexo.pl lub w aplikacji mobilnej Sodexo Dla Ciebie.

Kiedy jest najlepszy czas na obdarowanie pracowników?

Powyższe pytanie zadaje sobie niemal każdy właściciel firmy czy szef. Z podpowiedzią przychodzą sami pracownicy. Aż 80 proc. z nich chciałoby taki upominek otrzymać od swojego przełożonego wcześniej niż przed weekendem poprzedzającym święta – dzięki temu zyskaliby możliwość sfinansowania części lub całości zakupów na świąteczny stół lub prezentów pod choinkę. Szef, który wręczy kartę przedpłaconą odpowiednio wcześnie, realnie wesprze domowy budżet swojego zespołu. Szczególnie że od złożenia zamówienia on-line karty trafiają na wskazany adres w ciągu 72 godzin. Całą logistykę Sodexo bierze na siebie, podobnie jak opiekę nad osobami obdarowanymi – od aktywacji karty po jej wygaśnięcie. Tym samym zaangażowanie zespołu HR ograniczone jest do minimum. A te firmy, które mają utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) korzystają z tego, że karty przedpłacone Sodexo, jako świadczenie pieniężne, są zwolnione z podatku dochodowego do 1000 zł na pracownika rocznie.

Obdarowywanie w parze z pomaganiem

Warto wiedzieć, że z okazji zbliżających się świąt Sodexo, wspierając podopiecznych Polskiej Akcji Humanitarnej, przygotowało limitowaną edycję świątecznej Karty Podarunkowej Sodexo z Pajacykiem. Każde 10 kart zamówionych przez pracodawcę z limitowanej serii z Pajacykiem to jeden posiłek dla dziecka objętego programem. To realna pomoc, bo tylko w roku szkolnym 2018/2019 Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, dzięki temu, że firmy zdecydowały się na kartę z Pajacykiem, ufundowało ponad 20 tysięcy posiłków na rzecz podopiecznych programu. Czy w tym roku szkolnym padnie rekord? Niewykluczone, bo przecież wybór tej karty to docenianie pracowników idące w parze z pomaganiem potrzebującym, gdyż beneficjentami programu Pajacyk są dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa. Skoro zakup karty podarunkowej Sodexo to wsparcie konkretnej akcji charytatywnej to przez wiele firm traktowane jest także jako element społecznej odpowiedzialności biznesu.

Dla tych, którzy cenią klasykę

Jeśli nie karta przedpłacona to czym innym można obdarować pracownika, by nie tylko był zadowolony, ale także miał dostęp do zniżek i ofert specjalnych? Alternatywą są kupony podarunkowe. Upominek w tej postaci pracownik może zrealizować w ponad 60 000 punktów, wśród nich są największe sieci hipermarketów i supermarketów, salony RTV i AGD, perfumerie oraz salony odzieżowe. Analogicznie jak kartom przedpłaconym tak samo kuponom Sodexo w okresie świąt Bożego Narodzenia towarzyszy Pakiet Promocji.

Więcej informacji na: https://sklep.sodexo.pl/katalog/karty/dla-pracownikow

[1] Raport „Drogowskaz Motywacyjny 2018”

[2] Raport „Szef pomaga Mikołajowi”

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER