Dobrostan pracowników na pierwszym miejscu. Benefit dla zdrowia psychicznego

Dobrostan pracowników na pierwszym miejscu. Benefit dla zdrowia psychicznego

Co byście zrobili, dostając nagle pieniądze, których wcale się nie spodziewaliście? Zrzutka na Polską Akcję Humanitarną, nowa kuchenka dla samotnego sąsiada, a może sesja u psychologa? Firma Boldare przeznaczyła pieniądze dla swoich pracowników, które mogli wydać na to, co chcieli. Celem było zrobienie czegoś pozytywnego, aby ludzie zadbali o siebie, po prostu.

Dopiero co ustała trwająca ponad dwa lata pandemia, podczas której musieliśmy odnaleźć się i przyzwyczaić do nowej, częściowo wirtualnej, rzeczywistości. Następnie, tuż za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, która spowodowała napływ uchodźców, pospolite ruszenie ludzi niosących pomoc, wszechogarniającą niepewność związaną z przyszłością oraz stres.

– Zaangażowaliśmy się w pomoc finansową i rzeczową, wpierając różne zbiórki dla uchodźców. Zajęliśmy się także tym, na czym znamy się najlepiej, czyli projektowaniem aplikacji. W ramach Tech To The Rescue nasi deweloperzy spędzili wiele godzin na tworzeniu platformy SOSUA.org, pomagającej uchodźcom znaleźć bezpieczne miejsce w Polsce i innych krajach Europy – mówi Jacek Pawlas, Scrum Master z Boldare. – Cały czas prowadzimy fundusz pomagający naszym pracownikom, którzy przyjęli Ukraińców pod swój dach, fundusz celowy na PAH oraz wiele zbiórek rzeczowych. Jednocześnie cały czas każdy z nas wypełnia swoje podstawowe obowiązki, zarówno w pracy jak i w domu. Widzimy, że cała sytuacja i stres związany z wojną odbija się bardziej lub mniej na każdym w otoczeniu. Stąd pomysł, żeby zrobić coś, aby poprawić samopoczucie i wellbeing, czyli ogólny dobrostan pracowników.

Oddech dla siebie
W trudnych, niepewnych czasach VUCA warto zatrzymać się i pomyśleć o sobie. Wolny dzień czy drobna przyjemność dziś dla wielu mogą być wyjątkowo cenne. To było inspiracją dla co-CEO Boldare, Piotra Majchrzaka, który zaproponował podział 250 tys. złotych z przychodów firmy po równo wśród wszystkich pracowników. To nie miała być premia ani nagroda finansowa, po prostu kwota do wykorzystania na to, na co mają ochotę.

Proces decyzyjny w Boldare związany z wszelkimi zmianami przeprowadzany jest według ustalonych zasad. Po zgłoszeniu pomysłu zbierane są ważne sprzeciwy, czyli takie, które wynikają z tego, że zmiana może zaszkodzić firmie, np. finansowo. Po przegłosowaniu pomysłu sprawa przekazana została do CFO, który sprawdził, czy wydatek ten będzie bezpieczny. Po zaakceptowaniu idei wewnątrz firmy, każdy pracownik Boldare otrzymał około 1200 złotych (równowartość 270 dolarów).

– Idea dobrego gestu i podzielenia się pieniędzmi ze wszystkimi pracownikami, bez narzucania celu ich wydatkowania wynika z holakratycznych wartości, jakie w Boldare dzielimy. Podstawą dla nas jest zaufanie, przejrzystość, współpraca, ale także orientacja na potrzeby osób, które współtworzą organizację – tłumaczy Jacek Pawlas. – Byliśmy pewni, że te pieniądze zostaną wydane w najlepszy możliwy sposób, który pomoże ludziom poczuć się lepiej. Każdy potrzebuje do szczęścia czegoś innego, dlatego najlepszym rozwiązaniem było pozostawienie pracownikom swobody.

Pracownicy nie musieli dzielić się informacją, na co swoje pieniądze przeznaczyli, ale niektórzy chętnie to zrobili. Część z nich przekazała pieniądze Polskiej Akcji Humanitarnej lub innym organizacjom wspierającym Ukrainę. Kilka osób zamówiło sobie gotowe posiłki na kilka tygodni. Jeden z deweloperów kupił kuchenkę starszemu sąsiadowi, a ktoś inny postanowił przeznaczyć kwotę na organizację ślubu.

Dobrostan zatrudnionych
W ostatnich latach dobro pracowników stało się niezwykle ważne dla mądrych pracodawców Organizacje coraz chętniej inwestują w dobre samopoczucie pracowników, co przynosi korzyści nie tylko tym, którzy dla firmy pracują, ale też samej firmie – szczególnie gdy reguły gry na rynku pracy wyznaczają pracownicy. Stąd wiele inicjatyw, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację zatrudnionych: od przestrzegania „zdrowych” godzin pracy i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, po zapewnienie opieki zdrowia psychicznego w pracy. Pracownik zadowolony to pracownik zaangażowany, produktywny i bardziej zdolny do stawiania czoła wszelkim wyzwaniom.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER