Najlepsza muzyka do pracy? Jakakolwiek!

Najlepsza muzyka do pracy? Jakakolwiek!

Eksperyment, w którym wzięło udział 26 osób, trwał kilka dni i polegał na wykonywaniu szeregu różnych zadań polegających m.in. na sprawdzaniu pisowni, rozwiązywaniu zadań matematycznych i wprowadzaniu danych. Za każdym razem badanym w pracy towarzyszył jeden z czterech gatunków muzyki (ambient, pop, dance lub klasyczna) albo cisza.

Jak się okazało, niemal wszyscy uczestnicy badania przy dźwiękach muzyki pracowali lepiej i wydajniej –  88% badanych osiągało wówczas najlepsze wyniki, a 81% wykonywało zadania w najszybszym czasie. Najlepiej na ogólną produktywność i dokładność pracowników wpływała muzyka pop. Największą liczbę błędów badani popełniali natomiast, kiedy nie słuchali żadnej muzyki.

Z eksperymentu wynika, że muzyka klasyczna pomaga w rozwiązywania problemów matematycznych – 73% badanych przy takich dźwiękach osiągało lepsze wyniki niż w ciszy. Przy wprowadzaniu danych pracownikom powinna towarzyszyć muzyka pop – osoby słuchające tej muzyki uzupełniały bazy danych aż o 58% szybciej od tych pracujących w ciszy. Dobrym tłem muzycznym do takich monotonnych zadań będzie też ambient, przy którym osoby wprowadzające dane popełniały najmniej błędów.

Taneczne hity powinny natomiast na stałe zagościć na playlistach korektorów – przy takich dźwiękach uczestnicy eksperymentu sprawdzali pisownię najdokładniej i najszybciej (o 20% szybciej niż w ciszy).

Dr David Lewis, przewodniczący Mindlab International, przyznaje, że eksperyment wykazał dodatnią korelację pomiędzy muzyką i wydajnością. Jak się okazało podczas słuchania muzyki aż 9 na 10 osób wykonuje pracę lepiej, co świadczy o tym muzyka jest niezwykle potężnym narzędziem zarządzania wydajnością personelu. Zdaniem D. Lewisa muzyka może wywierać  korzystny wpływ na morale pracowników i motywację, co pomaga zwiększyć ich wydajność, a to z kolei pozytywnie wpływa na zyski firm.

Badanie zostało przeprowadzone przez Mindlab International na zlecenie MusicWorks – wspólnej inicjatywy organizacji PRS for Music i PPL, które reprezentują prawa tysięcy kompozytorów, wykonawców, wydawców i wytwórni płytowych w Wielkiej Brytanii.

 

źródło: www.prsformusic.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER