Praca elastyczna czy opieka nad dzieckiem. Świadczenia, które mają znaczenie

Praca elastyczna czy opieka nad dzieckiem. Świadczenia, które mają znaczenie

Jak wynika z badań Hays Poland, znaczny odsetek firm doświadcza niedoboru odpowiednich kandydatów i mierzy się z trudnościami w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu pracowników. Jednocześnie zdecydowana większość organizacji dąży do jak najlepszego wykorzystania dobrej sytuacji ekonomicznej oraz koniunktury na rynku, aby zwiększyć zatrudnienie i rozbudować strukturę biznesu.

W związku z niewystarczającą dostępnością odpowiednich kandydatów, dysponujących określonymi kompetencjami i umiejętnościami, firmy coraz silniej rywalizują o pracowników. Oznacza to konieczność zaproponowania nie tylko atrakcyjnego wynagrodzenia, ale również pakietu odpowiednich świadczeń pozapłacowych. Obecnie pracodawcy są poniekąd zmuszeni do zapewnienia atrakcyjnych benefitów, ponieważ – zaraz po wynagrodzeniu – są one nie tylko czynnikiem wpływającym na wybór pracodawcy, ale też istotnym narzędziem w procesie budowania lojalności wobec firmy i zmniejszaniu rotacji pracowników.

CORAZ WYŻSZE WYMAGANIA

Zdecydowana większość firm oferuje pracownikom podstawowy pakiet opieki medycznej oraz kartę sportową. Ponad połowa pracodawców zawiera w swojej ofercie imprezy i wyjazdy integracyjne oraz narzędzia pracy, z których pracownicy mogą korzystać również w czasie prywatnym (telefon, laptop). Rosnącą popularnością cieszą się ubezpieczenie na życie, dofinansowanie dodatkowej edukacji oraz możliwość pracy elastycznej. Część z tych benefitów to odpowiedź na najczęstsze oczekiwania zatrudnionych, co sprawia, że często są one traktowane jak naturalna część wynagrodzenia. Dlatego też nowoczesne i przygotowane z myślą o konkretnych pracownikach bonusy są coraz istotniejsze w strategii employer brandingowej firm, a te prześcigają się w kreatywności.

Niestety oferowane benefity tylko częściowo odpowiadają na potrzeby pracowników. Dla zatrudnionych największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna, lecz w rozszerzonym pakiecie oraz możliwość pracy elastycznej. Specjaliści wyróżniają pracodawców, którzy tworzą w miejscu pracy nieoczywiste przestrzenie – kawiarnie dla pracowników, sale do drzemki i relaksu oraz dopuszczają możliwość zabrania psa do pracy. Coraz więcej osób chwali firmy, w których siedzibach pojawiają się siłownie, żłobki i przedszkola. – Pytania o świadczenia dodatkowe stały się standardem w procesach rekrutacyjnych. Najciekawsze benefity, o których rozmawialiśmy z klientami i kandydatami to możliwość skorzystania z luksusowego, firmowego auta przez tydzień – niezależnie od zajmowanego stanowiska, sfinansowanie cateringu dietetycznego dla pracowników, pełna opieka medyczna i stomatologiczna dla pracownika oraz jego rodziny, wspólne zespołowe wędkowanie, żłobek lub przedszkole w firmie oraz dopłata do internetu w miejscu zamieszkania – wymienia Dorota Hechner, ekspert Hays Poland.

ŻYCIE PRYWATNE W PRACY

Trendem, który znajduje odzwierciedlenie w ofercie świadczeń pozapłacowych, jest również koncentracja firm na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników. Wspieranie dobrych nawyków leży w interesie pracodawców, ponieważ przekłada się na lepsze samopoczucie i stan zdrowia oraz zmniejszenie absencji chorobowych. Dlatego też pracodawcy coraz częściej oferują nie tylko regularne dostawy świeżych owoców i warzyw, ale również sałatki, wyciskane soki, koktajle oraz zbilansowane posiłki.

Obok kwestii związanych z odżywianiem, firmy stawiają też na inne obszary związane z tzw. well-being. W pakietach benefitów znajdują się bezpłatne masaże i ćwiczenia w miejscu pracy, konsultacje dietetyka, szkolenia z ergonomii oraz redukcji stresu. Obok zdrowych nawyków żywieniowych pracodawcy zwracają uwagę na kondycję fizyczną. Karty sportowe to jeden z najczęściej oferowanych benefitów, ale oprócz nich firmy organizują bądź sponsorują drużyny piłkarskie, wyjścia na basen, opłacają udział w maratonach bądź sprzęt do wspinaczki.

Pracodawcy starają się również wspierać elastyczność i oferować taki sposób wykonywania obowiązków, aby pracownicy mogli pogodzić je z innymi zobowiązaniami. Jak wynika z badań Hays Poland, możliwość pracy elastycznej jest ważna dla ponad połowy pracowników. Dlatego część firm oferuje możliwość pracy w elastycznych godzinach lub pracę zdalną. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownikom łatwiej jest pogodzić obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, co w korzystny sposób wpływa na ich satysfakcję z pracy. Coraz więcej organizacji dostrzega również korelację pomiędzy pełnym wykorzystywaniem przysługującego urlopu a zadowoleniem z pracy i wzrostem zaangażowania. Coraz więcej firm oferuje dodatkowo przedłużony, płatny urlop macierzyński i ojcowski oraz dni wolne w ciągu roku. W pakiecie benefitów znajduje się również zmniejszony wymiar czasu pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia dla kobiet w ciąży lub wracających po urlopie macierzyńskim.

Dofinansowanie edukacji, możliwość rozwoju i szkoleń to również jeden z najczęściej wymienianych przez pracowników pożądanych benefitów. Pracodawcy coraz częściej idą o krok dalej i oprócz takich opcji starają się brać pod uwagę pasje pracowników oraz preferowane przez nich formy spędzania wolnego czasu. Niektóre firmy mają swoje „akademie”, w których oferują zarówno zajęcia zorientowane na podnoszenie zawodowych kompetencji, jak również zajęcia dostarczające rozrywki. Pracodawcy mogą brać udział w warsztatach kulinarnych, dekoratorskich czy florystycznych. Nowością jest oferowanie pracownikom czytników ebooków i opłaconego abonamentu na książki. Pracodawcy finansują również abonamenty w popularnych serwisach muzycznych oraz filmowych.

SATYSFAKCJA Z WYBORU

Niebanalne świadczenia dodatkowe przyciągają kandydatów, chociaż to nie jedyna ich zaleta. Możliwość pracy zdalnej sprawia, że pracownik pozostaje w kontakcie z pracodawcą i wykonuje swoje obowiązki, a jednocześnie może załatwić prywatne sprawy. Rozwiązania wspierające pogodzenie ról rodzinnych i zawodowych przyczyniają się także do zwiększenia aktywności zawodowej kobiet. Wyzwaniem dla firm pozostaje zaproponowanie atrakcyjnego pakietu świadczeń oraz odpowiednia komunikacja. Tymczasem z badania Hays Poland wynika, że zarówno benefity często nie odpowiadają na potrzeby pracowników, jak również pomijaną kwestią jest odpowiednie komunikowanie zawartości pakietu benefitów i warunków korzystania z nich. Pracodawcy nie przykładają także należytej uwagi monitorowaniu satysfakcji z oferty pozapłacowej. Niemal połowa pracowników nie zna wartości otrzymywanych świadczeń. – Rozwiązaniem może być wprowadzenie systemu kafeteryjnego, dającego wolność wyboru benefitów. Z drugiej jednak strony ogromna lista benefitów wcale nie musi być korzystna. Ilu pracowników, tyle potrzeb, dlatego oferty świadczeń najlepiej budować na osobistym podejściu do zatrudnionych – podsumowuje Dorota Hechner.

Nadchodzące miesiące będą niezwykle intensywnym czasem pod względem aktywności rekrutacyjnej, walki o talenty oraz pozyskiwania pracowników. To również czas, w którym firmy będą zmuszone zweryfikować swoją ofertę świadczeń dodatkowych oraz zadbać o jakość komunikacji z obecnymi i przyszłymi pracownikami. Pracodawcy powinni poświęcić więcej uwagi możliwościom pracy zdalnej, elastycznej i dopasowanej do dostępnych rozwiązań technologicznych. Firmy powinny skupić się na wszystkich obszarach, które z perspektywy kandydata świadczą o atrakcyjności oferty. Dla pracowników znaczenie ma wiele kwestii, które pomijane mogą znacznie utrudnić firmie budowanie przewagi konkurencyjnej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER