Trzy sposoby na skuteczną pracę z domu

Trzy sposoby na skuteczną pracę z domu

Każdy, kto próbował okazjonalnie pracować z domu wie, że wiąże się to ze sporym wyzwaniem. Łatwo popaść nawyk odwlekania spraw, nadrobić zaległości w serialach czy skupić się na śledzeniu informacji o koronawirusie.

Jednak, jak wynika z badań, osoby pracujące z domu mogą osiągać o 13 proc. lepsze wyniki, niż ich koledzy siedzący w biurze – głosi raport z eksperymentu przeprowadzonego przez prof. Nicholasa Blooma z Uniwersytetu Stanforda. Dodatkowo połowa z nich (50 proc.) potrzebuje krótszych przerw, a pod koniec dnia mają więcej energii niż ich koledzy pracujący w klasycznym modelu. Jednak w Polsce jedynie 7 proc. obywateli korzysta z ”przywileju” okazjonalnego, zdalnego wykonywania swoich zawodowych obowiązków. W celu zobrazowania tego zjawiska warto dodać, że dla co czwartego Szweda i Islandczyka to standard. Trzeba przyznać, że część winy ponoszą tu pracodawcy, którzy niechętnie zgadzają się na taką formę. Również polscy pracownicy mają świadomość, że brak nadzoru może prowadzić do spędzenia dnia na czymś zupełnie innym, niż na zleconych zadaniach. Co zrobić, żeby praca z domu przynosiła korzyści zarówno nam jak i naszemu szefowi?

Stwórz plan

Kluczowym elementem jest jasne rozdzielenie pracy od obowiązków domowych. Traktujmy nasz dzienny harmonogram tak, jakbyśmy byli w biurze. Jeśli zaczynamy tradycyjnie wykonywanie obowiązków służbowych o 9:00, to o tej właśnie godzinie rozpocznijmy pracę również w domu. Ważnym elementem wydajnego home office jest zarządzanie swoimi zadaniami. Kiedy nie ma obok nas nikogo, kto pomógłby nam monitorować postęp prac, warto samemu ustanowić sobie harmonogram i ściśle się go trzymać. Podzielenie pracy na mniejsze zadania, przypisanie im odpowiedniego priorytetu i systematyczne ich wykonywanie gwarantuje, że pod koniec dnia będziemy mieli poczucie dobrze wykonanej pracy.

Zaaranżuj domowe biuro

Pamiętaj o wydzieleniu przestrzeni, która będzie służyła nam tylko i wyłącznie do pracy. Idealny byłby osobny gabinet, ale jeżeli ktoś go nie posiada, warto znaleźć pomieszczenie lub miejsce w mieszkaniu w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał albo wybrać się do ulubionej kawiarni. Przy wyposażaniu swojego domowego biura warto zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy z aktywnym tłumieniem hałasu, takich jak np. Voyager 6200 UC, które nie tylko eliminują dźwięki otoczenia, ale pozwalają bez problemu łączyć się z telefonem i komputerem. Jeśli zależy Ci na możliwości rozmawiania z kolegami z pracy tak, jak byście siedzieli w jednym pokoju warto zapewnić sobie narzędzia do komunikacji ze współpracownikami z biura, na przykład kametę EagleEye Mini USB oraz zestaw głośnomówiący Calisto 620. Wykorzystując potencjał platform komunikacyjnych takich jak Microsoft Teams lub Zoom, w domu będziesz pracował równie wydajnie, a nawet sprawniej niż podczas fizycznej obecności w biurze.

Pozostań w nieustannym kontakcie z firmą

Funkcja Poly Meeting AI, wykorzystywana w wideobarach Poly Studio X, automatycznie dostosowuje optykę, aby aktualny rozmówca znalazł się w centrum kadru, co przekłada się na maksymalne poczucie realnego kontaktu ze współpracownikami. Dzięki zainstalowaniu Poly Studio X w sali konferencyjnej swojej firmy będziesz mógł bez problemu komunikować się z biurem. A jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz również skonfigurować Studio X 30 w domu i połączyć się ze współpracownikami bez konieczności korzystania z laptopa czy innych dodatkowych urządzeń.

W końcu praca nie powinna być miejscem, do którego się udajemy, ale czymś, co robimy. Dzięki współczesnym rozwiązaniom możemy to zrobić produktywnie z dowolnego miejsca na świecie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

NEWSLETTER

HUMAN RESOURCES
HOT NEWS

OSTATNIO DODANE
SOCIAL HR CORNER